Што со исушеното лепче...

Дискусија во 'Рецепти' започната од katka-slatka, 7 јули 2010.

 1. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.462
  Допаѓања:
  14.292
  Најчесто го бакнувам пред да го фрлам. Но, не поради верски причини, туку како мал гест на почит кон луѓето кои го правеле. Или го давам на животните надвор да се нахранат, намачкан со некоја паштета или храна за мачки/кучиња. Бајат леб не можам да јадам. Ни моите дома не јадат. Кашкавал секогаш немам дома.
   
  На GirlLove и Јаневски им се допаѓа ова.
 2. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  Во сад за матење со вилушка ги матам следниве состојќи :
  2јајца
  150 мл зејтин
  200 мл млеко или јогурт (што имам во моментот)
  1 прашок за пециво
  половина од целиот леб ( кој не се искористил најмногу 3 дена) кршам на ситни парчиња и додавам во садот со останатите состојќи и мешам. Се друго е по желба.
  Додавам суџук сечен на ситни коцки, 100 гр кашкавал,две лажици кечап, ситно сецкан жив кромид,маслинки сецкани. Смесата треба да биде ниту многу течна миту многу густа,како пире да речеме.
  Смесата се истура во подмачкана тава со зејтин и одозгора се посипува печен сусам.
  Се пече на 200 С додека не порумени (15-20 мин).
  Има вкус на пица и не се познава дека е од стар леб.
   
  На Osamena devojka, lasthope, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
 3. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  1.216
  Пол:
  Женски
  Ги потопувате кришките во млеко и ги редите во плех една до друга да нема празен простор потоа ставате кечап шунка(кулен, печеница) кашкавал печурки и ете вкусна домашна пица :)
   
  На Ники. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  на тостер подмачкани со кристал маргарин и ги јадам со намаз или со ручек, или кршам на мали парчиња потпечувам со сирење и јајце мешано заедно со малку млеко
   
 5. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.789
  Допаѓања:
  6.071
  Пол:
  Женски
  Правам попара.Зовривам вода со зејтин ,сол и многу бибер внатре.Намалувам оган и ставам сечкан леб ,многу прска па треба нон стоп да се меша.Дробам сирење внатре и кршам неколку јајца.Додека е топло е превкусно .