1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што со исушеното лепче...

Дискусија во 'Рецепти' започната од katka-slatka, 7 јули 2010.

  1. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    исто и ние, премногу е вкусно :P
    А мајка ми, понекогаш и пржи кришки.
    Ги сече на кришки, ги натопува во јајце и после ги пржи..
    Мммм со чаша јогурт, превкусно е :)
    ми се пријаде ... :P :P
     
  2. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    najcesto zaostanatiot leb go przam so jajca iako nesum golem ljubitel na jajca i imam alergija od niv sepak przeni ribanki ubavi mi se so sirenje ili jogurt
     
  3. N.E.87

    N.E.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    12
    Јас ги топлам рибанчињата на тост а потоа ги мачкам со маргарин и вегета мммммм мн се вкусни :P
     
  4. magnolia

    magnolia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Мх мајка ми што прави едни ќофтиња,ама никако да ја натерам да направи повторно,деновиве сукам ракави,купувам повеќе леб ден претходно и... :D
    Е вака,го дробите лепчето ситно,и го замесувате со млеко,колку да прими лебот,не премногу. сецкате кашкавал или сирење,што имате,и салама и ја мешате со смесата од лебот и млекото. Обликувате топчиња како ќофтиња и ги пржите.Превкусни се,само брзо ги снемува :D
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl:
    ми звучи интересно, морам да пробам ;)
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.538
    Пол:
    Женски
    Исушениот леб го сечам на кришки и ги пржам кришките.
     
  7. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    i jas isto ili kriski, ili mini pici ili pak na parcinja odgore rendam margarin , vegeta ,bukovec mozei lukce vo prav i pecam , dur ne porumeni , pa vadam i rendam sirenje :)
     
  8. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Еве уште еден предлог што со исушеното лепче...
    Пирошки од старо лепче

    - 500 гр стар леб
    - 100 гр кашкавал
    - 100 гр врат или шунка
    - 100 гр лебни трошки
    - 1 морков
    - 3 кисели краставички
    - 1 јајце
    - зачин
    ____________________
    - 150 гр брашно
    - 2 јајца
    - лебни трошки
    - зејтин

    Лебот го натопуваме со вода и го умесуваме. Кашкавалот и морковот ги рендаме, а краставичките и вратот (шунката) ги сецкаме ситно. Го соединуваме лебот со кашкавалот, вратот, морковот, киселите краставички, јајцето, лебните трошки. Зачинуваме по вкус и месиме за да добиеме хомогена смеса. Од припреманата смеса, со намрсени раце ги обликуваме пирошките. Ги увалкуваме во брашното, па во јајцата, па во лебните трошки и пржиме во врел зејтин додека не поруменат.
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tikve

    Tikve Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Или пак мене мајка ми ме научи со сувото лепче да го здробиш попара, со млака вода шеќер, малку киселина колку да закисели малку мешаш и јадиш :D вкусно е ако има и шеќер и киселина :$
    Или сечеш кришки, малку масло, сирење, ги потпекуваш во рерна 4-5 мин и јадиш :)
     
  10. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Јас лебот го ставам во печка за леб(мислам дека така се вика ) [​IMG] еве слика да ви стане појасно и откога ќе ми се испече му ставам малце путер и вегета и е ммммммм...многу вкусно :inlove:
     
    На elka.timova му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Што со исушеното лебче...

    Пред некој ден си направив вкусно јадење со стар леб... Прво лебот го сечете на кришки, па на половинки, четвртинки или како сакате, може и цели. Потоа ги мачкате со малку паргарин од сите страни и ги ставате во загреана рерна неколку минути, колку да станат крцкави.

    Во меѓувреме, во помала земјена тава (како оние за лазањи) ставате малку маргарин, ја ставате во рерна да се растопи маргаринот, и потоа ставате дробено сирење. Врз сирењето кечап (по вкус), и врз кечапот рендан кашкавал, и ставате во рерна некои 10-15 мин, додека кашкавалот и сирењето се стопат.

    Премногу вкусно!!!
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Што со исушеното лебче...

    сушено лебче+сиренце :smirk:
     
  13. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.210
    Пол:
    Женски
    Што со исушеното лебче...

    Јас сега баш го употребив старото лебче (морав да се снаоѓам, сум заборавила да купам ново) го исеков на кришки, нив ги намачкав со маргарин по едно парченце кашкавал и оригано. Во тањир и во микробранова 2 минути...чаша јогурт и вечерата е сервирана ;)
     
  14. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Што со исушеното лебче...

    Потопи го во изматени јајца, и испржи го и ете имаш француски тост....или по нашки речено, пржени лепчиња со јајца! :P
     
  15. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Што со исушеното лебче...

    Лебот се дроби на поситни парчиња, во него се кршат 2-4 јајца (зависи од количината на леб), се става дробено сирење, малку масло и сол, и се меша ама да не се намокри целиот леб (така лабаво). Се става во тавче и се пече. Може да се додаде сецкана шунка или кашкавал, ама мене ми е поубаво само со сирење. Може и сусам одозгора.
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Што со исушеното лебче...

    Исецкан на коцки лебот го ставате во тавче, пропрскувате со зејтинче или малку путерче, исецкано ситно сирење и печете. Интересен вкус, лепчето биднува крцкаво а сирењето подзапечено му дава фантастичен вкус
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Што со исушеното лебче...

    секогаш кога ке ми остане суво лепце го сечам на парчиња, па секое го мачкам со маргарин, а потоа со кечап, над то ставам саламче, па рендам кашкавал ставам малку оригано и печам во загреана рерна некоја минутка додека се стопи кашкавалот и имам мн вкусни мини пици ;)
     
  18. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Што со исушеното лебче...

    1. Можете да ги испечете како двопек и да ги ставите во хартиена кеса, па да си ги користите.
    2. Може да си направите кубети, така што кришките ќе ги исечете на помали парченца, а потоа ќе ги премачкате со маслинов зејтин, ќе им ставите зачини по избор, јас им ставам лукче во прав, вегета, босилок, оригано... што ми дојде, потоа ги печете на тивко во рерна.
    3. Порано правев еден рецепт за брза пита со кришки лепче наместо брашно, но го иамм заборавено. Многу беше вкусно. Едноставен беше рецептот, класична брза пита со јајца, јогурт/млеко, додатоци (сирење, спанаќ(или како што го викав како мала спањак :lol: ) или друго по желба), лепчињата исецкани на мноогу ситни парченца - издробени и сето тоа се меша и пече додека не се запече убаво и не добие убава светло кафена боја.
     
  19. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    Што со исушеното лебче...

    јас го сечам на коцки во караванче го попрскувам со малку вода, масло, сол, буковска и в рерна .... ептен е вкусно ;)
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Што со исушеното лебче...


    Ај ако некој го знае рецептов со брзава пита нека ми каже колку количински идат состојките отприлика. Имам слушнато дека вкусна била питава па може да ја направам некој ден :)