1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што со исушеното лепче...

Дискусија во 'Рецепти' започната од katka-slatka, 7 јули 2010.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас од усусено лепЧе или ке направам некој тост,па со млеко ако го ајдеме или го рендам на рендалЧе и потоа го употребувам за бело месо :)
     
  2. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Најчесто си правам тост кога нема некој да ми направи :lol: .Инаку мајка ми има еден рецепт колку што сум ја гледала со сега го крши лебот на ситни парчиња и го става во едно за во рерна :tmi: (го заборавив како с е викаше ) Ааа да и му става пециво и некои зачини за пица и после го јадеме со јогурт или сиренце :mm:
     
  3. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    ЈАс сувото лепче го правам во неколку комбинации
    1. Пржено лепче (сечени кришки потопени во млеко и јајца, кога не се со млеко се помрсни и не ни се допаѓаат)
    2. Додаток за во ќофте
    3. Тост
    4. Лепчиња печени со бешамел сос (Лепчињата сечени на кришки и одозгора им ставаш по една лажица бешамел сос. Сосот го правам по своја рецептура :D . На тавче ставам обично масло, се загрева, ставам 3-4 лажици брашно, пропржувам, додавам сосема малку пиво или вино, иако може и без тоа. Цело време мешам со дрвена лажица. Додавам сирење, и што имам дома, салама, врат, кулен, маслинки. Може и ништо од сувомеснато, доволно е само сирење. Додавам чубрика и црн бибер. Цело време по малку додавам млеко. Тавчето е тргнато од рингла оти да не се зафати. Млеко се додава додека смесата не стане хомогена, ниту течна нуту ептен густа. Како таква ставам по 1-2 лажици врз кришките леб и ги ставам да се печат во претходно загреана рерна.)
     
  4. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ги правам ко пици,ги редам во тава и врз нив рендам кашкавал салама редам печурки и кечап или правам затворена пица лебот само го отворам и редам се како претходново го затварам се потпеува и прекрасно е :D
     
  5. B.Bulka

    B.Bulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    842
    Од сувиот леб се прави најубавата попара со вода :D да со вода, звучи штуро ама всушност е многу вкусна. Епа вака: ставете вода да зоврие и посолете ја, а лебот издробете го на парчиња, и ставете го во зовриената вода, и промешајте 2-3 минути за да не загори, а и добро да се соединат состојките. Настрана ставете малку зејтин добро да се загрее и чвркосајте ја попарата и измешајте. Препорачувам да ја сервирате со рендано сирење одозгора ;) Ќе го имате најбрзиот и највкусниот појадок :) Епа наздравје
     
    На k.r.i.s.t.i му/ѝ се допаѓа ова.
  6. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    :clap: Се сечќавам на ова кога бев мала баба ми правеше често вака ,а ова го нарекуваше „ТОПЕНИЦА“!!!!!! :clap:
     
    На SunnyGirl2 и B.Bulka им се допаѓа ова.
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Лебот се сече на средни парчиња.Секое се мачка со разматени јајца со сол.Се пржи во врел зејтин .Се сервира со јагрут , патлиџанче , сиренце .Ние ги викаме рибанки.Многу се вкусни.
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.722
    Пол:
    Женски
    Јас го правам како колач,децава го обожаваат.Значи го ситнам лебот на коцки го ставам во намастена тава,матам неколку јајца во зависност од количината на лебот додавам во јајцата -ако сакам солена варијанта-јогурт,сирење и се што се најде по фрижидерот,сусам ако имам, посипувам одозгора благо промешувам и фрлам во рерна.Варијанта 2 -блага-матам јајца додавам шеќер по вкус,ванила,морско оревче или цимет,во зависност то имам, може и слатка павлака ,посипувам и печам.Многу леб имам спасено вака.
     
    На eliesaab и vinozito1 им се допаѓа ова.
  9. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Го сечкам на рибанчиња, ги премачкувам со малку маргарин, па потоа со ќечап. Додавам малку оригано и сусам, рендам кашкавал, додавам шунка, ги потпечувам и пици за мерак :D
     
  10. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    си го дробам (кинам) на парченца колку залак и со загреана тава со зејтин го попржувам со малку сиренце мммм може со јогурт да го послужиш
     
    На Wild-GirL му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Јас си правам кубети :D
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    -си го пржам увалкани парчиња со јајца и во загреано масло
    -пишав погоре - го кинеш на парченца и го запржуваш со зејтин и сиренце
    -како додаток во ќофте
    -сув леб-со манџа
    -пици-редиш парчиња леб во намрсен плек и одозгора ставаш кечап и се др.
    -во фурна- редиш во намачкан плех парчиња леб и го јајца и сиренце го пиливаш и потпечуваш

    не ми текнува повеќе...кога ке ми текне веднаш ќе пишувам ;)
     
  13. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Го сечам на рибанки, им ставам кашкавал, салама, кечап, сирење и ги подпечувам, или
    Ги мачкам ајвар, одгоре ставам рендан кашкавал и ги подпечувам. преубави се
     
  14. canary

    canary Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Мајка ми од исушеното лепче прави лепче пржено бо јајце. Значи си матиш јајца и сол, ги потопуваш лепчињата внатре и ги пржиш во масло. Преубави се со сиренце, чајче, мармаладче.. :lol:
    Јас со исушеното лепче правам french toast. Слично е како ова со јајцава само што му ставаш и млеко, шеќерче, солче, путер и по избор цимет, мед, сладок сируп и сл. И ги пржиш исто, превкусни се.
     
  15. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    денес и јас пробав да направам домашни кубети од исушено лепче...превкусни се :D
     
  16. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Мајка ми го прави топеница... (не верувам дека знаете што е тоа) :rofl:

    Го сечка на мали, ситни парчиња и со малку зејтин и сирење/ урда го запржува.

    Исто така некогаш го прави и со јајца, превкусно е. :mm:
     
    На expert му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846

    знаеме,знаеме ;) кога е за јадење да видиш како знаеме ,не не прашувај многу за работа ;) многу е вкусно знаам си го правам и со неисушено лепче ммм ме настрви
     
  18. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Дома кај мене обично за презла се чува.. Не останува леб исушен :$ :wasntme:
     
  19. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Исушеното лепче станува пржено лепче! :D Со сиренце и патлиџанче... мх мх :inlove:
     
  20. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425
    За лесен појадок, би било совршено. :)
    Се сече на парчиња , се мачка со маргарин или намаз, му се додава на секое парче леб, одозгора врз лепчето, парче салама и парче кашкавал и така подготвени , се ставаат сите кришки во рерна. Може после тоа да се стави вегета или зачин по избор. И после тоа си имате убав и лесен оброк, а и вкусен. ;)
    Bon apettite! :hai: