1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што јадевте како деца?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Bokicka, 7 април 2010.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Се сеќавам дека многу сакав да јадам шеќер!
    Ќе си земев голема лажица, кутијата со шеќер и пред телевизор. Ми беше интересно како ми крцкаше меѓу заби шеќерот, а и слатко ми беше :lol: Мајка ми нон стоп ме караше дека тоа не е здраво ни за забите, ни за желудникот, па ми го криеше шеќерот или го ставаше на недофатни места :lol:
     
    На Gabriela-22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.285
    Пол:
    Женски
    Јас пак секогаш си јадев леб со шеќер, леб со пипер-масло но и многу сакав да пијам лимунов сок си го земав шишенцето и секогаш до пола го испразнував... Дури и сега ко ќе ми притекне јадам лимун.
     
    На Gabriela-22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    јас како мала јадев ѕид :D си ронев кај и да стигнам и си јадев :D Потоа многу сакав да јадам какао.Кога и да ја начекав кутијата со какао-дур се трепнеш отиде цела :D
    Кога мајка ми ќе си имаше пријателки на кафе,и дур таа ги испраќаше шолјите веќе беа празни-измиени речиси,цел талог го имав изедено :D
    Чудно дете сум била,во забавиште се сеќавам,кога ни ја делеа ужината јас ја фрлав во корпа,вц,шкафот и потоа ја заменував за кеса,сапун или дрво :D
     
  4. DeDee

    DeDee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    34
    ја сум јадела се шо ќе ми бутнеле у тањир |( :lol: се ама баш се! од пача до брокули до сутлијаш!! спанаќ, грав, зелка :puke: :doh:
     
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Сум јадела чварки побогу и сланина, испржена да крцка или таква свежичка салеста, татко ми, ми ја делкал дур јас сум си стоела до него в кујна и сум си редела в уста парче по парче и тоа, сум си мљацкала како стар човек кога сум ги јадела :rofl:
    и само: мм... колку се убави мм... колку ми се убави.
    Клинец мал се чваркосувал, побогу. Затоа изгледа сега не јадам ништо меснато со видлива мрснотијка на него во форма на лојче или фино стегнато бело салце :rofl: пак и месо дури не јадам толку, ама да можам да си се вратам во тоа време кога сум си мљацкала лапкајќи чварка по чварка, ќе си се пернам себе си по уста доволно силно да не ми текне веќе на ѕимиринќи и слични луди измислици од јадења :rofl: . Леле замисли го тоа си набацуваш в уста чварчиња залоени :rofl: ој, ој, ој.
     
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Оф леле, прашање на место. ШТО сум јадела?
    Ништо! Сироти моите родители, мака мачеа со мене. Едно време веќе граничев со анорексија :(
    Гравот кога го јадев ми траеше со часови дури да го изедам, затоа што ги јадев само оние гравчиња кои не се распаднале за време на варењето. И требев јас требев така. Сите дојале, допиле, јас едно мало, со виткана був коса наведната над чинијата и требам батка крај ми нема. Мислиш Пепелашка ме таксала за чирак.

    А секако дека сум јадела некои чудни работи. Татко ми ми правеше лепче со многу шеќер одозгора и ја оставеше чешмата да капе за да паднат капките на шеќерот.
    Мајка ми ми матеше жолчка од јајце со шеќер и какао. Питај бога, битно го јадев. Па и комшиите ги научивме да го јадат ова.
    Во јогуртот ми ставаа шеќер за да го пијам. Инаку јас и јогурт пиење - ЈОК!
    Живо тесто! И тестото за палачинки го пиев скришно. До ден денес ми останала некоја глупава навика од детството. Кога правам палачинки механички си брцам во тестото со прсте и си го јадам :tmi: Епа ај бујрум на палачинки де! :D
    Обожавав живи компири, мајка ми лупи и јаде, и јас јадам. Да можев ќе ги јадев и сега, ама алергична сум веќе на живи компири :(
    И НЕ, не се фаќа температура од нив :)
    У глобала ми се гледа дека сум била по благото и по живото. Арно не ми текнало да скренам накај канибализам. Ама нешто нормално да јадам е тоа не.

    А да, и банани обожавав. Абе сирота мајка ми озбилно, какви финти морала да прави за да изедам нешто асално.

    Како само ми надојде апетитот одеднаш, не ми е јасно?! :^)
     
    На Gabriela-22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    хахаххахаххаха живо тесто ми беше најомилено
     
  8. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    хах ме изнасмеја и ме потсети на мене...до прем некоја година и ја вака...значи почнувам да јадам грав у 6 и го јадам до 8 ипол....ги требев само тие зрнцата и тоа тие големите убавите, ни пола од гравот нејадев......и за ова последнава реченица и ја се чудам....

    иначе ја си јадев живи шпагетки , али не ко мала туку пред една година :$
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Кора од лубеница, и кожа од пржена риба :^)
    Баба ми ни правеше шам од белки од јајца со многу шеќер кога ќе ни се јадеше благо. Името на специјалитетот беше гогуљ-могуљ :rofl:
    Кај ни текнало не знам, битно гогуљ могуљ си се вика тоа :D

    Си се смеам сега сама.
    - Бабо бабо ај ќе ми напрајш гогуљ могуљ? :lol:
     
    На caki.83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Јас слабо јадев се со молење ама се утепував од лижење вегета! И ми ја забрануваа јас се криев и лижев :)
     
  11. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Си ставав на дланката вегете и си лижев! Многу ми беше вкусно а сега не можам да смислам така да јадам зачин :puke: !
    И исто така јадев какао со шеќер, демек мешаш да се соединат и јадеш! :puke:
     
  12. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас уште ја јадам така Цедевитата, во рака и лижиииии :)
    Знам дека се пиев со цевка, вода, млеко, сок... само со цевче инаку протестирав со жед :D
     
  13. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Песок, и адам (цвеќе) од страни тела имам конзумирано, додуша песок повеќе.
    Исто и мајками ги мачкаше листовите на цвеќињата со пиво за да светеле убаво, одев по неа и ги лижев, си грицкав, затоа после ниедно цвеќе дома. којзнае што фетиши ми се праеле.
    Инаку најмногу благи работи, гумени бомбони, бомбончиња секакви, чоколадца, со триста молења и лепче со нешто намачкано, или супа.
    И се сеќавам на оние степчиња за сок, кога ги лижевме на школо во рака натресени, ц ц ц отров.
     
  14. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Многу вкусно ми беше да јадам соленки со путер тоа го научив на едно од летувањата кога одевме со другарки на одмор преку'' Црвен крст''во Дојран.
    Немаше ден да не јадам леб намачкан со еирукрем.
    Јуфка со рендано сирење потпечена во шпоре на дрва.
    Се сетив по одмори со другарките навечер ако немавме залиха од стрволинки лижевме паста за заби со вкус на јагоди.
     
  15. Gabriela-22

    Gabriela-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Од 3 до 7 години многу сум сакала да пијам турско кафе, и тоа од тацна :D може затоа сега не сакам да го смислам :D
    Инаку секој пат кога мајка ми матеше торта(тоа јајца, шеќер, брашно...) сакав на крајот тоа што ќе остане од садот со прсти да го излижам :rofl:
    И многу ми беше вкусно геврече со сладолет да јадам :lol:
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Kај мене па мајка ми кога правеше торта и кога го матеше шлагот, хит ни беше јас и сестра ми на крај да ги излижеме маталките од миксерот. :lol:
     
    На lolyta777, LivingGlam, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    кечап и мајонез измешано во тацна, леб и посебна салама :puke:

    до ден денес незнам како ми било слатко тоа
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Ех, ме вративте 20 години назад со темава :) .
    Инаку и јас задолжително ги лижев маталките од миксерот кога мајка ми матеше торта ,па лизевме и гринго ,цедевита а имаше и еден прашок во малечки кесенца жолт беше мислам и кога ке го лижнеш пуцкаше. Паметам дека го мачкав кајмакот од штотуку сварено млеко на лебче и озгора наросував шеќер и го јадев така , и денеска знам да каснам така .
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Чоколино, чоколешник, медолино, фрутолино - и сите останати вакви лино смеси ги обожував, па и до ден денешен знам да си се почестам со нив повремено. Да не биле тие едвај ќе сум се одржела кога ќе имало посилни ветрови на земја, бидејќи скоро ништо не сум јадела. Па си мислам како и на некоја стара возраст ќе им се вратам пак верно бидејќи се лесни за конзумација и без заби :D .
     
  20. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    хаха леле како мала јадев тесто за кифли баба ми преку 2 дена правеше, јадев песок , макарони и шпагети не варени, а се криев од мајка ми да јадам бони топ можда и по 20 паковки на дн јадев... али пред се пиев вода од вц школката и се миев лице, и знам еднаш ми купија чоколадо ми падна во кл и си го земав и го изедов -.-