Што јадевте како деца?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Bokicka, 7 април 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Се сеќавам дека многу сакав да јадам шеќер!
  Ќе си земев голема лажица, кутијата со шеќер и пред телевизор. Ми беше интересно како ми крцкаше меѓу заби шеќерот, а и слатко ми беше :lol: Мајка ми нон стоп ме караше дека тоа не е здраво ни за забите, ни за желудникот, па ми го криеше шеќерот или го ставаше на недофатни места :lol:
   
  На Gabriela-22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BabyD0ll

  BabyD0ll Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Јас пак секогаш си јадев леб со шеќер, леб со пипер-масло но и многу сакав да пијам лимунов сок си го земав шишенцето и секогаш до пола го испразнував... Дури и сега ко ќе ми притекне јадам лимун.
   
  На Gabriela-22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  98
  јас како мала јадев ѕид :D си ронев кај и да стигнам и си јадев :D Потоа многу сакав да јадам какао.Кога и да ја начекав кутијата со какао-дур се трепнеш отиде цела :D
  Кога мајка ми ќе си имаше пријателки на кафе,и дур таа ги испраќаше шолјите веќе беа празни-измиени речиси,цел талог го имав изедено :D
  Чудно дете сум била,во забавиште се сеќавам,кога ни ја делеа ужината јас ја фрлав во корпа,вц,шкафот и потоа ја заменував за кеса,сапун или дрво :D
   
 4. DeDee

  DeDee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  34
  ја сум јадела се шо ќе ми бутнеле у тањир |( :lol: се ама баш се! од пача до брокули до сутлијаш!! спанаќ, грав, зелка :puke: :doh:
   
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.576
  Допаѓања:
  85.775
  Пол:
  Женски
  Сум јадела чварки побогу и сланина, испржена да крцка или таква свежичка салеста, татко ми, ми ја делкал дур јас сум си стоела до него в кујна и сум си редела в уста парче по парче и тоа, сум си мљацкала како стар човек кога сум ги јадела :rofl:
  и само: мм... колку се убави мм... колку ми се убави.
  Клинец мал се чваркосувал, побогу. Затоа изгледа сега не јадам ништо меснато со видлива мрснотијка на него во форма на лојче или фино стегнато бело салце :rofl: пак и месо дури не јадам толку, ама да можам да си се вратам во тоа време кога сум си мљацкала лапкајќи чварка по чварка, ќе си се пернам себе си по уста доволно силно да не ми текне веќе на ѕимиринќи и слични луди измислици од јадења :rofl: . Леле замисли го тоа си набацуваш в уста чварчиња залоени :rofl: ој, ој, ој.
   
 6. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.762
  Оф леле, прашање на место. ШТО сум јадела?
  Ништо! Сироти моите родители, мака мачеа со мене. Едно време веќе граничев со анорексија :(
  Гравот кога го јадев ми траеше со часови дури да го изедам, затоа што ги јадев само оние гравчиња кои не се распаднале за време на варењето. И требев јас требев така. Сите дојале, допиле, јас едно мало, со виткана був коса наведната над чинијата и требам батка крај ми нема. Мислиш Пепелашка ме таксала за чирак.

  А секако дека сум јадела некои чудни работи. Татко ми ми правеше лепче со многу шеќер одозгора и ја оставеше чешмата да капе за да паднат капките на шеќерот.
  Мајка ми ми матеше жолчка од јајце со шеќер и какао. Питај бога, битно го јадев. Па и комшиите ги научивме да го јадат ова.
  Во јогуртот ми ставаа шеќер за да го пијам. Инаку јас и јогурт пиење - ЈОК!
  Живо тесто! И тестото за палачинки го пиев скришно. До ден денес ми останала некоја глупава навика од детството. Кога правам палачинки механички си брцам во тестото со прсте и си го јадам :tmi: Епа ај бујрум на палачинки де! :D
  Обожавав живи компири, мајка ми лупи и јаде, и јас јадам. Да можев ќе ги јадев и сега, ама алергична сум веќе на живи компири :(
  И НЕ, не се фаќа температура од нив :)
  У глобала ми се гледа дека сум била по благото и по живото. Арно не ми текнало да скренам накај канибализам. Ама нешто нормално да јадам е тоа не.

  А да, и банани обожавав. Абе сирота мајка ми озбилно, какви финти морала да прави за да изедам нешто асално.

  Како само ми надојде апетитот одеднаш, не ми е јасно?! :^)
   
  На Gabriela-22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.452
  Допаѓања:
  720
  хахаххахаххаха живо тесто ми беше најомилено
   
 8. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  197
  хах ме изнасмеја и ме потсети на мене...до прем некоја година и ја вака...значи почнувам да јадам грав у 6 и го јадам до 8 ипол....ги требев само тие зрнцата и тоа тие големите убавите, ни пола од гравот нејадев......и за ова последнава реченица и ја се чудам....

  иначе ја си јадев живи шпагетки , али не ко мала туку пред една година :$
   
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  45.625
  Пол:
  Женски
  Кора од лубеница, и кожа од пржена риба :^)
  Баба ми ни правеше шам од белки од јајца со многу шеќер кога ќе ни се јадеше благо. Името на специјалитетот беше гогуљ-могуљ :rofl:
  Кај ни текнало не знам, битно гогуљ могуљ си се вика тоа :D

  Си се смеам сега сама.
  - Бабо бабо ај ќе ми напрајш гогуљ могуљ? :lol:
   
  На caki.83 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.398
  Пол:
  Женски
  Јас слабо јадев се со молење ама се утепував од лижење вегета! И ми ја забрануваа јас се криев и лижев :)
   
 11. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  620
  Си ставав на дланката вегете и си лижев! Многу ми беше вкусно а сега не можам да смислам така да јадам зачин :puke: !
  И исто така јадев какао со шеќер, демек мешаш да се соединат и јадеш! :puke:
   
 12. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.380
  Пол:
  Женски
  Јас уште ја јадам така Цедевитата, во рака и лижиииии :)
  Знам дека се пиев со цевка, вода, млеко, сок... само со цевче инаку протестирав со жед :D
   
 13. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.336
  Песок, и адам (цвеќе) од страни тела имам конзумирано, додуша песок повеќе.
  Исто и мајками ги мачкаше листовите на цвеќињата со пиво за да светеле убаво, одев по неа и ги лижев, си грицкав, затоа после ниедно цвеќе дома. којзнае што фетиши ми се праеле.
  Инаку најмногу благи работи, гумени бомбони, бомбончиња секакви, чоколадца, со триста молења и лепче со нешто намачкано, или супа.
  И се сеќавам на оние степчиња за сок, кога ги лижевме на школо во рака натресени, ц ц ц отров.
   
 14. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Многу вкусно ми беше да јадам соленки со путер тоа го научив на едно од летувањата кога одевме со другарки на одмор преку'' Црвен крст''во Дојран.
  Немаше ден да не јадам леб намачкан со еирукрем.
  Јуфка со рендано сирење потпечена во шпоре на дрва.
  Се сетив по одмори со другарките навечер ако немавме залиха од стрволинки лижевме паста за заби со вкус на јагоди.
   
 15. Gabriela-22

  Gabriela-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Од 3 до 7 години многу сум сакала да пијам турско кафе, и тоа од тацна :D може затоа сега не сакам да го смислам :D
  Инаку секој пат кога мајка ми матеше торта(тоа јајца, шеќер, брашно...) сакав на крајот тоа што ќе остане од садот со прсти да го излижам :rofl:
  И многу ми беше вкусно геврече со сладолет да јадам :lol:
   
 16. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.796
  Допаѓања:
  2.081
  Kај мене па мајка ми кога правеше торта и кога го матеше шлагот, хит ни беше јас и сестра ми на крај да ги излижеме маталките од миксерот. :lol:
   
  На lolyta777, LivingGlam, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  кечап и мајонез измешано во тацна, леб и посебна салама :puke:

  до ден денес незнам како ми било слатко тоа
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  Ех, ме вративте 20 години назад со темава :) .
  Инаку и јас задолжително ги лижев маталките од миксерот кога мајка ми матеше торта ,па лизевме и гринго ,цедевита а имаше и еден прашок во малечки кесенца жолт беше мислам и кога ке го лижнеш пуцкаше. Паметам дека го мачкав кајмакот од штотуку сварено млеко на лебче и озгора наросував шеќер и го јадев така , и денеска знам да каснам така .
   
 19. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.552
  Чоколино, чоколешник, медолино, фрутолино - и сите останати вакви лино смеси ги обожував, па и до ден денешен знам да си се почестам со нив повремено. Да не биле тие едвај ќе сум се одржела кога ќе имало посилни ветрови на земја, бидејќи скоро ништо не сум јадела. Па си мислам како и на некоја стара возраст ќе им се вратам пак верно бидејќи се лесни за конзумација и без заби :D .
   
 20. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  хаха леле како мала јадев тесто за кифли баба ми преку 2 дена правеше, јадев песок , макарони и шпагети не варени, а се криев од мајка ми да јадам бони топ можда и по 20 паковки на дн јадев... али пред се пиев вода од вц школката и се миев лице, и знам еднаш ми купија чоколадо ми падна во кл и си го земав и го изедов -.-