1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што јадевте како деца?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Bokicka, 7 април 2010.

  1. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    613
    Пол:
    Женски
    ова вистина е? за вц сколката? :lol:
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Со сестра ми секое утро јадевме блок чоколада и тоа една ја делевме по пола понекогаш се служевме со линијар за да ја поделиме нај прецизно :lol: . А тоа да ти можело по една чоколада за секоја за два дена :D ама вака кога делевме изгледа послатко ни беше. Тука е и незаборавниот сладолед СНЕЖЕЦ, Бони топ, Ресана(не оваа гадната како сега),Kiki, парени торти, торта ден-ноќ, колачи-сусамки, колачиња со мармалад, кадаиф...
    Исто така и ние го лижевме садот во кој се мати шлаг (јас сеуште си го практикувам тоа)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    за жал да :/ ... кај ми бил паметото кој знае :D
     
  4. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    се секавам кога бев мала мајка ми ме оставаше кај баба ми да ме чува и секој ден обавезно ми купуваше чоколадо со ориз. многу го сакав и сега кога ке го видам во некоја продавница ми текнува колку многу го јадев. А понекогаш братучед ми го пракаше да купи чоколадо но тој купуваше блок чоколадо бидејки нему тоа му се допагаше а јас го мразев :envy: Исто така баба ми многу убаво правеше домашни кори и трано и многу ги сакав и нив. Да ми е жива и здрава ми правеше се што ке посакам. :D
     
  5. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    е и јас така ја јадам цедевитата со лажичка 8)
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Чоколиното не го ни спомнувам зашто ден-денес си јадам...сите вкусови, од сите пакувања, се е пробано :lol: Коа бев помала, нормално мајка ми ми бранеше да јадам мајонез и паметам дека на пржените компирчиња ми ставаа кисело млеко за да ми биде вкусно и за да не барам мајонез :D

    Инаку тоа се покажа како многу вкусно и денес кога нема да ме мрзи да испржам компирчиња ги полевам со кисело млекце...стварно се мн вкусни
     
  7. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Се што сум јадела како дете,јадам и сега,не сум пребирлива,ГООЛЕМ гурман сум,и јадам се и се сешто.Се гледа по мене.
    Сега се сетив,а веројатно ќе им текне и на мојата генерација,многу сакав кога излегувавме надвор на улица да јадам,односно да лижам ГРИНГО(Како денес цедевита што е).Гарант ќе ви текне,тоа беше прашок за растварање од кој се добива сок,и имаше во различни вкусови.Па ќе си истуриш на рачето, и така слатко ќе си подлизнуваш.Резултат лилаков јазик(во зависност од вкусот кој го преферираш).
    И витамини колку сакаш. :^)
     
    На Bozica1980, lolyta777, Li0ness и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    ГРИНГО, о боже Гринго! Кај ти текна Охридеја, ела да те бубнам!

    Да, да искачавме пред зграда и секој со своето гринго на дланка, и лижеш ли лижеш, јазикот во боја, и после некое време се кривиш - еј види види, црвен ли ми е веќе јазикот? :rofl:

    Некој спомна Чоколино. Јас бев покомунистичко дете, мајка ми ни правеше гриз (тегет кутија со слика на бебе, ви текнува де). И одозгора стававме многу какао, и со татко ми го јадевме директно од тенџере и си го делевме на пола - демек, мое - твое и немој да ми влезеш во мојата половина.
    Сега се мислам, мајка ми всушност имала две деца, не едно :lol:
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.246
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Гринго :D Да бе! Сладолед Снежец :) , сладолед во топче 8) мастики како цигари (леле колку неедукативни :P ), малку поголема Чоколино, имаше едни чоколада Сека и Брацо :) , јадевме Животински царство и лепевме сликички во албумите...
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.246
    Пол:
    Женски
    кај ти текна за мастикиве еј. Ја се сеќавам со братучетките ќе седневме, какао ќе ни свареа и со мастиките божем цигари пушиме и играме тетки на кафе седнати :lol: :lol: :lol: Ви текнува на оние мастиките зелени едни како коцки што одвај се џвакаа??? Ааааааа да и чоколадо со ориз!!!!
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Minty се викаа зелените мастики, а имаше и едни Turbo, и моите омилени Bazooka, што братучетка ми ги викаше Базоока :lol:
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bigfish

    bigfish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    снежец, да бе :rofl: и тоа се сеќавам ми го топлеа во танјирче на рингла дека нон - стоп бев настината и уствари јадев шлаг а не сладолед :envy: , се сеќавам дека кога и да ме прашаа што сакашда јадеш одговарав со лешник чоколино, а тоа и ден денес си го јадам
     
  14. yasemin

    yasemin Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    lele da jas jadev cvekinja koga bev malecka :D
    [mod-kirilica:279r3xdl][/mod-kirilica:279r3xdl]
     
  15. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Проблематично дете, ништо не јадев...млекото го истурав во мивалник и лажев дека сум го испила, ама дете ко дете не ми текнало да пуштам вода и да го измијам мијалникот, па ме фатија...ама не за џабе надимак ми беше лиска, после се качував на столче и директно во дупчето :lol: ...,во градинка го дробев лепчето, го фрлав под маса и лажев дека сум го изела-ме фатија и ме караа :lol: , во школо лажев дека сум ја изела ужинката, ја фрлав..
    Во прво одд. на систематски преглед имав 19 кг. и ми пишаа неухранета... :(
    Морав да седам на маса додека не го испразнам тањирот барем до пола, 3 саати седење за две лажици....јака им душа на моите... :x
    Кога потпораснав станав сештојадач, најомилени ми беа- сутлијач со какао одозгора, татко ми ни правеше салеп со цимет, лепче со шеќер и водичка, лепче намачкано со сало (свинска маст останата од пржење чварки) одозгора со црвен пипер и потпечено во релна, ептен солени чварки, чоколино, обозавав пудинг, после правење торти обавезно следеше лижење на маталките- едно мене, едно на сестра ми и се каравме која кое да го земе-кое има повеќе за лижење, матев јајце со шеќер и си правев шлагче, правев пица лепчиња, тост со ајвар и јајце-претходно јајцето го печев/пржев на тостерот-чистење амин, од компир манџата ги гмечев компирите со вилушка и јадев без леб,...од манџи мразев грав и леќа и денес не ги сакам, грав јадам со сила, а леќа не правиме.
    Се продаваа чашки со кремче и бисквити од страна, имаше едни како зрнца што пуцкаа кога ќе ги ставиш во уста..каков филинг еј :D.
    Баба ми во село ни правеше пресолец- тоа е млад кромид ама само перцата, иступкани со толчник и попарено со зејтин, сол и црвен пипер. Баба ми го ставаше во една голема земјена ваганга и ние децата сите макавме со лепче, секогаш се зезавме- мацај, мацај, па после сркај :D
     
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    :rofl: Ти барем си го истурала, јас ја молзев цуцлата од шишенцето и ги полевав цвеќињата од градината, кај што живеевме тогаш :D. Мајка ми сто пати ме фатила, уште толку пати го направив. Ама, што да прави не знаела дали да ми се смее или да ме перне по раката. Не ми текнувало да ја извадам цуцлата него молзи Жабо, молзи цел ден едно млекце :).
     
    На koritsaki, LivingGlam и lolyta777 им се допаѓа ова.
  17. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Обожавав да гризам сапун или да пијам шампон. Хахахаха :D
     
  18. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Морам да си ги надополнам оброците од детскиот ми период, покрај оние нејадливине работи како цвеќиња, гранки или песок :D
    Списокот е следниов:
    Гринго пуцкачки зелени топчиња
    Снежец сладолед или во помодерна варијанта Старс Милки Веј, обожавав кога ќе ми го купеа!
    Гриз карамел, мајка ми со тоа ме залажуваше кога кенкав за благо.
    Торта пандишпан со крем од ванила и јагоди.
    Сладолед моливче и прст, жива вода у боја, ама важно е сладолед!
    Крајшник од леб само на горната страна намачкана со путер и цело доматче во рака. Уште се сеќавам како ми се цедел доматот по цела уста, седната на тротоар, и јадеш набрзина за да се вратиш у Народна, или ред за играње ластик :lol:
    Мини пици со чварки и сирење - измислени од вујна ми, едвај чекав кога ќе ни ги направеше.
    Роденденски седвичиња од багет леб со путерче, саламче, кашкавалче и круг кисела краставичка :)
    Макарони со мед - не знам зошто ова многу сакав да го јадам.
    Табла блок крем чоколадо, дедо ми ден денес ми ги купува.
    Чоколино - само кога ќе си дозволевме малку полуксузни денови :)
    Фета сирење во млечна кифла, најслаткиот оброк во основно!
    Паштета Аргета уште во старото пакување, со картонска обвивка, и зденка Буцко.
    Еклери од тетка ми, ги криеше над фрижидерот, зошто со братучедите се качувавме на столче за да крадеме по уште две три еклерчиња...
    Пржените компирчиња на баба, на дрвен шпорет, каков единствен вкус имаа...
     
    На zhap4e и LivingGlam им се допаѓа ова.
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Прашањево е за која "нормална" храна сме ја јаделе како деца, или таа "необичната" :lol: :)

    Јас земав вегета во тацна и со прст си ја јадев, истото и со шекер во прав :D
    А и со другарка на плажа кога бевме често ја јадевме кремата за сончање :geek: но не било која :!: единствено кремата на другарката, стварно беше вкусна имаше некој благичок вкус :D
     
  20. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    животинско царство, чуна лунга мастики, млеко и бисквити..
    снег итоа како сакав да јадам :rofl: :rofl: