1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што јадете на работното место?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rajna-vojvoda, 10 август 2011.

  1. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    јас немам никакви изговори, ги имам сите можни услови за јадење на се и свашта на работа па сури и манџи и се ама еве мрза пуста не ми се носи па не :lol:
     
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Ги имам скоро сите услови за добро да се хранам (под добро мислам на храна која можам да си ја подготвам дома и на работа слободно да си ја подгреам и јадам) но не секогаш го практикувам тоа од проста причина што ме мрзи претходно да спремам. Како резултат на тоа најчесто јадам некои бели пецива од околните пекари, нарачуваме пица или омлет, некогаш само со Марети се поминува денот и така. Во секој случај овошјето, чајот и кафето се неизбежни и редовни во мојата исхрана во текот на работната недела.
     
  3. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    јас имам кујна ама ретко јадам повеке на ручек со овааа со онааа колеска некогаш со пријателка а за насабајле дома јадам
     
  4. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Jаболчиња и портокали!
     
  5. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    На предходното работно место ги имав сите услови за носење храна од дома, па дури и манџа :lol: ...Прибор, чинии,фрижидер, микро, машина за садови....Фалеше уште добра волја за носење од дома :)
    Најчесто или немав време или ме мрзеше да приготвувам храна пред работа.Па, така завршував со оброк од блиските сендвичари и пекари со ветување сама на себе дека од утре нема више!
    На новово работно место, за среќа имам обезбеден, доставен оброк.Фини, културни јадења...
    И така, конечно ми е решен овој проблем.А, и пари не трошам на безвезна џанк фуд!
     
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јас на работа јадам некоја кифла или ѓеврек, а најчесто од дома си правам некое сендвиче па него го јадам :lol: .Инаку моите 6 колешки во канцеларија, кои впрочем имаат по 60 години, секој ден си пржат јајца и кобасици на решото во канцеларија, па и кромидче си кркнуваат, така да си се најадувам и од мирисот :rofl:
     
  7. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Има кујна каде што работам,а јадења во изобилство.Си пробувам од се. :P
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Јадам крофни, гевреци, переци, кифли со сирење, банички, абе менувам да не биде се едно исто.
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јадам претежно бели печива, овошје, бејк ролс, двопече со јогурт, чоколадно млеко. Често си нарачуваме, пица, сендвичи, кинеска храна... се што има деливери :) Понекогаш носам и од дома, сендвич, салати, пита ...
    Најново откритие ни е ова https://www.facebook.com/JasZnam цените не се баш за секој ден да се јаде од ова, ама добро е за да се смени малку... Морам да ги пофалам, тестенините се фантастични и сендвичот со пилешко со кари - нешто највкусно што сум пробала во последно време. Омлетот е онака, исто ко дома што се праи. Ако не друго ќе ви послужат за идеја што да си направите од дома :lol:
     
  10. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Па од сабајле од дома си зимам две јаболка и на работа пијам по 2 кафиња. А најчесто јадам бели пецива.
     
  11. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што вчера ми беше прв работен ден во таа фабрика си купив панцероти затоа што ми беше срам да носам од дома, ама гледам колешките си носат, која ајвар и сирење, која туна и кифлички, една постара женичка си носеше дури и гравче :lol:.. има таму во кујната микробранова печка, има решо па можиш да си стоплиш...

    планирам да почнам и јас да носам од дома, некој сендвич, ајварче и сирење, овошје некое :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Секогаш различно..... некогаш си носам сендвичи од дома, кифлички, а пак некогаш си купувам пица, киснато, бурече .
    Денеска си носев сендвич со салама и кашкавал, една банана :rofl: за сила да ми даде, и обавезно си купувам некое чоколадо за да не ми падне шеќерот случајно :D :D
     
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Во последно време само овошје и зеленчук, ми се смачи од сите работи наоколу, од лиснати теста, сусамки и сендвичи... Некогаш купувам од маркетот во близина, некогаш си носам од дома претходно направена салата... Ем поздраво, ем поубаво се чувствувам. :)
     
  14. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Обично купувам ѓеврек или некоја кифла, знам да си направам и некој сендвич.
     
  15. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    Јас обавезно појадувам пред да одам на работа,најчесто овесна каша, бидејќи и внимавам на исхраната.Иако сум на работа 5 до 6 часа, сепак во ташна обавезно имам дополнителна енергија како банана,јаболка,виталиа-гранола и сл.
     
  16. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.944
    Пол:
    Женски
    Секој ден си носам од дома сендвичи со кулен кашкавал или паштета мајонез или благи со кремче, плус сушено овошје кајсии, суво грозје, урми или смокви. За пиење кафенце турско плус лимонада или некое негазирано сокче ...... Еве утре ке појадувамна работа шпагети со мексикански сос
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mmaar

    mmaar Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Претежно си носев некое сендвиче направено дома, тестенини, кифлички, поретко си купував банички зошто ладни воопшто не ми се вкусни а и да ги греам во микрото...не. Во последно време почнав повеќе да внимавам што јадам и кога сум прва смена носам овошје (цитрон и банана најчесто) а кога сум втора смена некоја салата. И термос со кафе обавезно, ако немам време си носам нескафе 3 во 1.
     
  18. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    И тета исто.
     
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.520
    Што се' не.
    Матени или варени јајца со некаков зеленчук (спанаќ/брокула/печурки/блитва) ) + урда или моцарела + некаков свеж зеленчук (домат/краставица/цвекло/морков); овесна каша со овошје и некој јаткаст плод; ориз со месо или зеленчук; булгур со месо или зеленчук; туна со се' и сешто (марула/пченка/маслинки/домат); месо со зеленчук; паста; варен зеленчук (компир/брокула/морков/карфиол). Секогаш си носам и ужинка, најчесто овошје, понекогаш само банана, понекогаш јаболко со путер од кикирики, понекогаш комбинација од повеќе (јаболко/киви/мандарина); понекогаш овошен јогурт; понекогаш и по некој мусли бар.
    Надвор ретко купувам зошто не сум многу по пекарските производи, а ладен сендвич сама можам дома да си направам. Единствено што ми се допаѓаат се сендвичите во TinexToGo, поготово тој со кајгана. И понекогаш си дозволувам нешто како крофна или некоја чоколадна кифла (ко тие малецките нутела од Силбо), зошто да не.
     
  20. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Ретко кога носам нешто од дома (најчесто кога сум на режим некој) инаку лиснати, тостови, пица, вртени пити па знам некогаш и до зелено пазарче да тркнам риба да си земам. Воглавно нездрава храна за која срце ме боли колку ја плаќам а колку малку ме најадува.