Што ќе се случи ако испиеш Кока Кола?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Doberman, 26 јануари 2011.

  1. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Од каде доаѓа чувството на задоволство кога ќе се напиеш Кока-Кола и што е тоа што те тера уште да пиеш, реално не згаснувајќи ти ја жедта никогаш? Значи, што се случува со твоето тело ако испиеш Кока-Кола?

    [​IMG]

    Во првите 10 минути: 10 лажички шеќер одеднаш го наплиснуваат твојот систем. Тоа е вкупно потребната количина шеќер за цел ден. Ти нема веднаш да добиеш нагон за повраќање од таа прекумерна блажина затоа што фосфорната киселина го намалува благиот вкус и ти остануваш смирен.

    По 20 минути: Нивото на шеќер во твојот крвоток добива амплитуда, што предизвикува наплив на инсулин. Твојот џигер одговара на овие брзи промени со тоа што го претвора целиот шеќер кој му е на располагање во маснотии. А има поприлично шеќер на располагање во моментот.

    По 40 минути: Завршува апсорбцијата на кафеинот. Зениците ти се шират и крвниот притисок ти расте, како што твојот џигер напластува сè повеќе и повеќе шеќер во твојот крвоток. Аденозинските рецептори во твојот мозок сега веќе не можат да создаваат сензации на поспаност и ти си „хај“.

    По 45 минути: Твоето тело го зголемува производството на допамин, со што се стимулираат центрите за уживање во мозокот. Ова е инаку сосем истиот принцип на кој функционира хероинот.

    По 60 минути: Фосфорната киселина ги врзува калциумот, магнезиумот и цинкот кои се преработуваат во твоите црева, со што дополнително се покачува метаболизмот. Тоа се комбинира и со високи дози шеќер и вештачки сладила, со што се зголемува исфрлањето на калциум по уринарен пат.

    По 60 минути: Доаѓаат на сила дијаретските својства на кафеинот, што те тера повеќе да уринираш. Со тоа уште повеќе се обезбедува дека ќе ги исфрлиш калциумот, магнезиумот и цинкот, наместо да отидеа како што требаше во твоите коски. Исто, ќе исфрлиш и натриум, електролити и вода.

    По 60 минути: Како што почнува да спласнува журката во твоето тело, ти почнуваш да добиваш шеќерен крах. Стануваш раздразлив и безволен. Исто така, сега буквално ја имаш изуринирано целата вода која беше во Кока-Колата. Ама претходно си ја збогатил таа отпадна вода со вредни хранливи состојки кои твоето тело можело да ги искористи за, на пример, поцврсти коски и заби.
     
    На Јаневски, angelche16, Saricko и 2 други им се допаѓа ова.
  2. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.132
    Допаѓања:
    64.745
    Пол:
    Женски
    ^Jaс постојано пијам коко-кола и несум почуствувала ништо од гореспомнативе работи.
    Немам покачен притисок,низок ми е константно.
    Покачен шеќер истотака немам малку под нормалата ми е.
    Коските и забите ми се здрави.
    Немам раздразливост или чувство на хај како кај наркоманите.
    Не ме држи будна,немам проблем со спиењето.
    Мене не ме интересира дали е здраво или не јас и понатака ќе си уживам во кока колата.
     
    На Spidy, ana.8, blonde.92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Имам читано дека Кока Колата воопшто не е здрава, сите го знаеме тоа.
    Тестирана е нејзината содржина и установено е дека таа воопшто не е здрава за црниот дроб, со тоа што испитувањето се вршело така што, црно дроб е ставен во одредена количина на Кока Кола, и по одреден временски период, дробот почнал да капе :^)
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Ова најверојатно се однесува на луѓе што пијат ептен големи количини кока кола дневно. Ако испиете една - две лименки , мислам дека ништо страшно нема да ви се случи.
     
  5. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.087
    Допаѓања:
    1.647
    Со оглед на тоа дека имам гледано како ставаат Кока Кола на рѓосан штраф и не може да се одврти, и по неколку секунди кока колата го нагризува и се одвртува замислете како пак реагира на организмот-страшно.
     
    На analia13 и Gordana10 им се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.816
    Доберман, да не си испратен ти од Прилепска пивара т.е. Пепси, а? :)

    Што ќе се случи? Па веројатно ќе прозбориш ромски :)

    Шала на страна.
    Дека не е здрава, не е. Јасно ни е. Ама не се умира од Кока - Кола да не претеруваме. Мене ми е сосема ок кога сум многу жедна, после пица - следи кока кола. Многу јасно :)
    Всушност ајде да се запрашаме што е денес здраво?
    Овошјето? Зеленчукот? Па и тоа е се вештачко веќе.
    Колбаси? Скари? Бел леб? Интегрален ориз? Дури ни тој не е здрав доколку се користи прекумерно.

    Ништо не е здраво, ама златно правило - се треба да се конзумира умерено.
     
    На Cacy, SexyLady, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
  7. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Јас и Кока Колата сме пријатели само кога ја мешам со винце или коњак :D

    Не пијам газирани пијалоци, се на се може литро до две вкупно да испијам газирани сокови во текот на 1 година.
    Повеќе пијам вода, чаеви и сокови (кои џабе реално носат наслов природни, кои поминале покрај природни ама сепак мислам дека се поздрави од газираните).

    Златна вода и златен природен овошен исцеден сок. :)
     
    На maryJ и girl1985 им се допаѓа ова.
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.816
    Малку офф топик, со вино Росоњерче?! :o ;( Шмрк кутрото вино плаче сега!

    Не си го расипувај убавиот вкус на виното со кока кола душооо! Ах ах :) Овакво нешто кога ќе чујам срце ме стега.

    Инаку да, кока колата знае да прави чуда со штрафовите, ама и воздухот знае да ги промени.
    Исто така, предупредување, немојте да пиете кока кола и да залеете со Ментос! Ви текнува на финтата? Е јас со моиве луди колеги едно лето ја испробавме и си направивме водоскок :x :wasntme:
    Радости, ќејфови ко мали деца :)
    Значи дефинитивно функционира! Само не пробувајте по дома ако ви се мили ѕидовите и таванот :)
     
    На LivingGlam и rossonerka им се допаѓа ова.
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Не не тоа е преретко.
    Убаво квалитетно винце никогаш не мешам.
    Ама некогаш ако има вино кое не е по мој вкус го мешам со Кока Кола.
    Па кажав најмногу 2 литри газирани сокови пијам во текот на целата година. :lol:
    Едноставно не можам да пијам ни кисела вода, ни кока кола, ни фанта, не можам не ми е ич убаво :wasntme:
     
  10. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Имаше смртен случај каде што дете најпрвин се напило кока кола, па после изедило ментос. Тоа ти е исто како во желудникот да ти пукне петарда внатре.

    http://www.youtube.com/watch?v=up1DoY8Cfwg

    П.С ако пиеш кока кола можеш да се претвориш во

    [​IMG]
    :lol: :lol: :lol:
     
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.163
    Допаѓања:
    56.589
    Пол:
    Женски
    Ајде јас да се изјаснам како излечен поранешен зависник од Кока Кола :|
    Додека студирав јас живеев на кафе (по две еспреса во серија наутро, плус три-четири турски во текот на денот), смоки и... мноогу кока кола :$
    Ништо од наведените контраефекти не сум осетила, мене ми влијаеше така што кофеинот ме одржуваше будна. Негативното - предизвикува зависност, исто како цигари и алкохол. Јас не можев ден без кока кола. Станував наутро и веднаш пиев кафе со кока кола, мислам дека воопшто не пиев вода. :tmi:
    Престанав да ја пијам еден ден кога решив (веројатно и се презаситив од вкусот) - од денес нема кока кола, и само по едно кафе дневно има да пијам :!: . Сега не пијам ни кафе.
    Среќен крај на приказната, немам никакви последици :D .

    Сите знаеме дека не е здрава, но се сомневам дека е толку многу штетна.
    Инаку, ја користам сега за чистење поцрнато сребро - функционира.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Многу пати сум рекла готово веќе не пијам ама некогаш само тоа ми се пие , ништо друго :D Инаку секогаш кога ќе испијам мало шише или лименка , се осеќам многу дебело , многу тешко :D Не знам како да објаснам . Се што е премногу е лошо , затоа умерено треба и нема да има проблем :)
     
  13. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Што се случува кога ќе се напиеш вино?
    Што се случува кога ќе испиеш 3 вотки?
    Што се случува кога дуваш џоинт?


    он топик:
    пуканки и кока кола
    смртно задоволство
     
  14. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Па вака јас учам медицинско и ни кажа професорката дека Кока Колата создава зависност зошто е правено со растението од кое ја прават дрогата и дека е штетна за организмот и што помалце да пијаме таков сок.....така ни кажа а колку е точно не знам ама јас сепак од тогаш не пијам ;)
     
  15. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.605
    Пол:
    Женски
    Не само што може да се чисти сребро со неа, туку екстра е за вадење флеки.Другарка ми ја пие кога ќе се најаде за побрзо да и ја сварело храната,па ако вади флеки,зашто и да не ја преработува побрзо храната во желудникот, а тоа што ќе ти се подува стомакот од газираното нема врска. :?:
     
  16. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Викате чисти поцрнето сребро а ? Ќе пробам утре баш да видам јас таа работа :D
     
  17. sanaqualia

    sanaqualia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    33
    Кока кола низ човеков гастро-интестинален систем ме асоцира на доместос или мистер мускуло низ канализација :D
    Не ја пијам бре и гратис да ми ја даваат :x
     
    На Ani.taa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gkatzopulu

    Gkatzopulu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Imam slusnato deka istovremeno da pies koka kola i kafe ke imas problemi vo stomakot.Potocno jas go imam probano i posle imav bolki vo stomahot,zosto se slucuva toa kazete mi.Nesum mnogu po koka kolata retko piam,poveke piam koka kola 0 seker,dali e dobro.Pisete,pozdrav
    [mod-kirilica:2rt3xi0a][/mod-kirilica:2rt3xi0a]
     
  19. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.928
    ќе ждригнеш.... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На Glossy-girl, Malechk0, baguf4e и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.190
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа што е напишано во воведот од темата е точно,барем така јас имам слушнато.Штетна е,исто и јас како LivingGlam, пиев,кафе,кока кола,меѓутоа не двете заедно ама така некако :D кога пиев,не чуствував ништо,исто како вода да пијам :| |( :D според тоа јас како пијам вода во големи колични,па може да се замисли кога зборам за кока кола.Прекинав да пијам кока кола откако сватив што пијам,ете и претходно си спомнав за кафето дека го откажав,му кажав збогум :rofl: така исто прекинав да пијам кока-кола,значи едно 4-5 години може и повеќе, :!: ни капка,затоа што јас сум таква кога нешто ќе решам,решено е и крај, закон бре :P :rofl: Штетна е,мислам дека човек треба да е свесен што пие, важно е заради наше здравје, некогаш и од нас зависи нашата здравствена состојба ;) затоа што се што е во врска со нашето здравје,ништо не е случајно :)