1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ќе се случи ако испиеш Кока Кола?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Doberman, 26 јануари 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Од каде доаѓа чувството на задоволство кога ќе се напиеш Кока-Кола и што е тоа што те тера уште да пиеш, реално не згаснувајќи ти ја жедта никогаш? Значи, што се случува со твоето тело ако испиеш Кока-Кола?

  [​IMG]

  Во првите 10 минути: 10 лажички шеќер одеднаш го наплиснуваат твојот систем. Тоа е вкупно потребната количина шеќер за цел ден. Ти нема веднаш да добиеш нагон за повраќање од таа прекумерна блажина затоа што фосфорната киселина го намалува благиот вкус и ти остануваш смирен.

  По 20 минути: Нивото на шеќер во твојот крвоток добива амплитуда, што предизвикува наплив на инсулин. Твојот џигер одговара на овие брзи промени со тоа што го претвора целиот шеќер кој му е на располагање во маснотии. А има поприлично шеќер на располагање во моментот.

  По 40 минути: Завршува апсорбцијата на кафеинот. Зениците ти се шират и крвниот притисок ти расте, како што твојот џигер напластува сè повеќе и повеќе шеќер во твојот крвоток. Аденозинските рецептори во твојот мозок сега веќе не можат да создаваат сензации на поспаност и ти си „хај“.

  По 45 минути: Твоето тело го зголемува производството на допамин, со што се стимулираат центрите за уживање во мозокот. Ова е инаку сосем истиот принцип на кој функционира хероинот.

  По 60 минути: Фосфорната киселина ги врзува калциумот, магнезиумот и цинкот кои се преработуваат во твоите црева, со што дополнително се покачува метаболизмот. Тоа се комбинира и со високи дози шеќер и вештачки сладила, со што се зголемува исфрлањето на калциум по уринарен пат.

  По 60 минути: Доаѓаат на сила дијаретските својства на кафеинот, што те тера повеќе да уринираш. Со тоа уште повеќе се обезбедува дека ќе ги исфрлиш калциумот, магнезиумот и цинкот, наместо да отидеа како што требаше во твоите коски. Исто, ќе исфрлиш и натриум, електролити и вода.

  По 60 минути: Како што почнува да спласнува журката во твоето тело, ти почнуваш да добиваш шеќерен крах. Стануваш раздразлив и безволен. Исто така, сега буквално ја имаш изуринирано целата вода која беше во Кока-Колата. Ама претходно си ја збогатил таа отпадна вода со вредни хранливи состојки кои твоето тело можело да ги искористи за, на пример, поцврсти коски и заби.
   
  На Јаневски, angelche16, Saricko и 2 други им се допаѓа ова.
 2. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  ^Jaс постојано пијам коко-кола и несум почуствувала ништо од гореспомнативе работи.
  Немам покачен притисок,низок ми е константно.
  Покачен шеќер истотака немам малку под нормалата ми е.
  Коските и забите ми се здрави.
  Немам раздразливост или чувство на хај како кај наркоманите.
  Не ме држи будна,немам проблем со спиењето.
  Мене не ме интересира дали е здраво или не јас и понатака ќе си уживам во кока колата.
   
  На Spidy, ana.8, blonde.92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Имам читано дека Кока Колата воопшто не е здрава, сите го знаеме тоа.
  Тестирана е нејзината содржина и установено е дека таа воопшто не е здрава за црниот дроб, со тоа што испитувањето се вршело така што, црно дроб е ставен во одредена количина на Кока Кола, и по одреден временски период, дробот почнал да капе :^)
   
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Ова најверојатно се однесува на луѓе што пијат ептен големи количини кока кола дневно. Ако испиете една - две лименки , мислам дека ништо страшно нема да ви се случи.
   
 5. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Со оглед на тоа дека имам гледано како ставаат Кока Кола на рѓосан штраф и не може да се одврти, и по неколку секунди кока колата го нагризува и се одвртува замислете како пак реагира на организмот-страшно.
   
  На analia13 и Gordana10 им се допаѓа ова.
 6. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Доберман, да не си испратен ти од Прилепска пивара т.е. Пепси, а? :)

  Што ќе се случи? Па веројатно ќе прозбориш ромски :)

  Шала на страна.
  Дека не е здрава, не е. Јасно ни е. Ама не се умира од Кока - Кола да не претеруваме. Мене ми е сосема ок кога сум многу жедна, после пица - следи кока кола. Многу јасно :)
  Всушност ајде да се запрашаме што е денес здраво?
  Овошјето? Зеленчукот? Па и тоа е се вештачко веќе.
  Колбаси? Скари? Бел леб? Интегрален ориз? Дури ни тој не е здрав доколку се користи прекумерно.

  Ништо не е здраво, ама златно правило - се треба да се конзумира умерено.
   
  На Cacy, SexyLady, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Јас и Кока Колата сме пријатели само кога ја мешам со винце или коњак :D

  Не пијам газирани пијалоци, се на се може литро до две вкупно да испијам газирани сокови во текот на 1 година.
  Повеќе пијам вода, чаеви и сокови (кои џабе реално носат наслов природни, кои поминале покрај природни ама сепак мислам дека се поздрави од газираните).

  Златна вода и златен природен овошен исцеден сок. :)
   
  На maryJ и girl1985 им се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Малку офф топик, со вино Росоњерче?! :o ;( Шмрк кутрото вино плаче сега!

  Не си го расипувај убавиот вкус на виното со кока кола душооо! Ах ах :) Овакво нешто кога ќе чујам срце ме стега.

  Инаку да, кока колата знае да прави чуда со штрафовите, ама и воздухот знае да ги промени.
  Исто така, предупредување, немојте да пиете кока кола и да залеете со Ментос! Ви текнува на финтата? Е јас со моиве луди колеги едно лето ја испробавме и си направивме водоскок :x :wasntme:
  Радости, ќејфови ко мали деца :)
  Значи дефинитивно функционира! Само не пробувајте по дома ако ви се мили ѕидовите и таванот :)
   
  На LivingGlam и rossonerka им се допаѓа ова.
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Не не тоа е преретко.
  Убаво квалитетно винце никогаш не мешам.
  Ама некогаш ако има вино кое не е по мој вкус го мешам со Кока Кола.
  Па кажав најмногу 2 литри газирани сокови пијам во текот на целата година. :lol:
  Едноставно не можам да пијам ни кисела вода, ни кока кола, ни фанта, не можам не ми е ич убаво :wasntme:
   
 10. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Имаше смртен случај каде што дете најпрвин се напило кока кола, па после изедило ментос. Тоа ти е исто како во желудникот да ти пукне петарда внатре.

  http://www.youtube.com/watch?v=up1DoY8Cfwg

  П.С ако пиеш кока кола можеш да се претвориш во

  [​IMG]
  :lol: :lol: :lol:
   
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.090
  Допаѓања:
  56.318
  Пол:
  Женски
  Ајде јас да се изјаснам како излечен поранешен зависник од Кока Кола :|
  Додека студирав јас живеев на кафе (по две еспреса во серија наутро, плус три-четири турски во текот на денот), смоки и... мноогу кока кола :$
  Ништо од наведените контраефекти не сум осетила, мене ми влијаеше така што кофеинот ме одржуваше будна. Негативното - предизвикува зависност, исто како цигари и алкохол. Јас не можев ден без кока кола. Станував наутро и веднаш пиев кафе со кока кола, мислам дека воопшто не пиев вода. :tmi:
  Престанав да ја пијам еден ден кога решив (веројатно и се презаситив од вкусот) - од денес нема кока кола, и само по едно кафе дневно има да пијам :!: . Сега не пијам ни кафе.
  Среќен крај на приказната, немам никакви последици :D .

  Сите знаеме дека не е здрава, но се сомневам дека е толку многу штетна.
  Инаку, ја користам сега за чистење поцрнато сребро - функционира.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Многу пати сум рекла готово веќе не пијам ама некогаш само тоа ми се пие , ништо друго :D Инаку секогаш кога ќе испијам мало шише или лименка , се осеќам многу дебело , многу тешко :D Не знам како да објаснам . Се што е премногу е лошо , затоа умерено треба и нема да има проблем :)
   
 13. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Што се случува кога ќе се напиеш вино?
  Што се случува кога ќе испиеш 3 вотки?
  Што се случува кога дуваш џоинт?


  он топик:
  пуканки и кока кола
  смртно задоволство
   
 14. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  627
  Па вака јас учам медицинско и ни кажа професорката дека Кока Колата создава зависност зошто е правено со растението од кое ја прават дрогата и дека е штетна за организмот и што помалце да пијаме таков сок.....така ни кажа а колку е точно не знам ама јас сепак од тогаш не пијам ;)
   
 15. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Не само што може да се чисти сребро со неа, туку екстра е за вадење флеки.Другарка ми ја пие кога ќе се најаде за побрзо да и ја сварело храната,па ако вади флеки,зашто и да не ја преработува побрзо храната во желудникот, а тоа што ќе ти се подува стомакот од газираното нема врска. :?:
   
 16. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Викате чисти поцрнето сребро а ? Ќе пробам утре баш да видам јас таа работа :D
   
 17. sanaqualia

  sanaqualia Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  33
  Кока кола низ човеков гастро-интестинален систем ме асоцира на доместос или мистер мускуло низ канализација :D
  Не ја пијам бре и гратис да ми ја даваат :x
   
  На Ani.taa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Imam slusnato deka istovremeno da pies koka kola i kafe ke imas problemi vo stomakot.Potocno jas go imam probano i posle imav bolki vo stomahot,zosto se slucuva toa kazete mi.Nesum mnogu po koka kolata retko piam,poveke piam koka kola 0 seker,dali e dobro.Pisete,pozdrav
  [mod-kirilica:2rt3xi0a][/mod-kirilica:2rt3xi0a]
   
 19. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  ќе ждригнеш.... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Glossy-girl, Malechk0, baguf4e и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тоа што е напишано во воведот од темата е точно,барем така јас имам слушнато.Штетна е,исто и јас како LivingGlam, пиев,кафе,кока кола,меѓутоа не двете заедно ама така некако :D кога пиев,не чуствував ништо,исто како вода да пијам :| |( :D според тоа јас како пијам вода во големи колични,па може да се замисли кога зборам за кока кола.Прекинав да пијам кока кола откако сватив што пијам,ете и претходно си спомнав за кафето дека го откажав,му кажав збогум :rofl: така исто прекинав да пијам кока-кола,значи едно 4-5 години може и повеќе, :!: ни капка,затоа што јас сум таква кога нешто ќе решам,решено е и крај, закон бре :P :rofl: Штетна е,мислам дека човек треба да е свесен што пие, важно е заради наше здравје, некогаш и од нас зависи нашата здравствена состојба ;) затоа што се што е во врска со нашето здравје,ништо не е случајно :)