1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ќе се случи ако испиеш Кока Кола?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Doberman, 26 јануари 2011.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Пијам кока кола, но не толку често и не во толку големи количини за да ми предизвика зависност или некоја од овие последици што се наведени. Пијам со оброк во Мек Доналдс, евентуално ако сум излезена на вечера, а не ми се пие алкохол.
    Во последно време пијам многу домашна лимонада или си цедам портокал, пијам чај и многу вода! Газираното решив малку да го тргнам на страна затоа што почна желудникот да ми се надувува!

    Знам дека комшика ми си чистеше рѓа со кока колата и имам гледано емисии во кои ставаат бело месо во чаша кока кола, а веќе следниот ден целото е распаднато :?:
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Мене секој газиран пијалак ме дуе.
    Конкретно Кока кола не можам да пијам по многу нити сум зависна од неа, и една чаша мене ми го дуе стомакот, и на гладно да се напијам желудникот ми се преполнува веројатно со многу воздх и немам апетит.
    Затоа искрено си пијам многу ретко, поубаво ќе се напијам лимонада и густ негазиран сок одколку кока кола, а знам дека на тинејџерите и децата во Америка омилено јадење во Мекдоналс им е обавезно хамбургер со кока кола - секојднево конзумирање - КАТАСТРОФА .
    Сепак вкусот на кока колата не е ист како и кај нас, ама тоа не ја прави помалку штетна.
     
  3. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Јас имам чуено дека кока колата не била здрава,ама на мене тоа не сум го почувствувала.Кока кола дома многу ретко купуваме,најчесто ја пијам на излегување во дискотека кога не сум расположена за алкохол или пак кога одам во некој кафич,онака што се вика на кафе...

    Мене ми е убав вкусот,освежува навистина...Не знам како влијае на мене,но не верувам дека нешто би ми направила бидејќи не ја конзумирам во огромни количини.
    Кога сум болна докторката ми вика да пијам кока кола од газирани пијалоци...Татко ми едно време требаше да прави гаргара со една гнасна течност,па докторката му рече да прави со кока кола...Не знам зошто...
    Имам слушано дека самите можеме да направиме експеримент со тоа што ќе ставиме заб во чаша кока кола па да видиме што ќе се случи,ама не сум пробала.
    Можеби е штетна,но сигурно за оние што ја конзумираат претерано многу.
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Поверојатно е дека ќе умрам без кока кола,отколку да умрам од кока кола.
    Зависник!Треба до крајот на животот бесплатно да ми доставуваат до дома и да им бидам заштитен знак,а не ...Амди на пример.
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    Не пијам многу газирани пијалоци, можеби 2-3 чаши месечно ако се собере.....ама морав да прокоментирам за истражувањево за кока-кола.
    Кока кола е бренд и прави ненормално многу пари, затоа конкуренцијата прави СЕ што е возможно за да ја уништи - ноу веј, но барем да ја намали потрошувачката.
    Не велам дека не е штетна, но сите газирани пијалаци се штетни, НЕ САМО кока-кола.....да се разбереме, иако во случајов од претходно наведените причини се анализира токму овој пијалок :)
    Имам слушано многу муабети за кока-кола, дека создава зависност, дека има штетни супстанци, еднаш чув дека правеле експеримент: свежо парче месо (за готвење) ставиле во чаша со кока-кола и го оставиле еден ден да отстои....месото помодрело и се распаднало, па така заклучиле дека истото тоа му се случува на нашиот организам кога ќе внесеме од овој пијалок :lol:
    Јас немам никакво лошо искуство со кока колата, како што кажав не ја пијам многу, но 10 дена на апсолвентска екскурзија ме одржуваше во живот и ми го регулираше кофеинот и шеќерот во мојот организам :D т.е. немам ништо против пиењето кока кола, само да не се претерува :rofl:
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Имаше во еден учебник дека ние тука отвараме кока кола за “радост“, значи не секој може да си ја дозволи и сега демек еве јас пијам кока кола , а ти кокта тууф гледај колку пари имам, а во странство кока колата секојдневно ја конзумираат во големи количини и имам слушнато дека кога ја пиеш те прави среќен, имала некоја “магична“ моќ во делувањето на хормоните :^)
    Што е голема компанија е , и заработува многу пари, затоа рецептот за нејзино правење е таен и го знаат само одредени .
    На почетокот била зелена, сега црна, па после некое време можда љиљава ќе биде кај знаеме .
     
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
    Што ќе се случи ако испиеш Кока Кола? ќе си се освежиш !!!!
     
  8. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    јас пијам Кока Кола лајт (демек без шеќер била) али сериозно крева притисок, ја конзумирав секој ден по 2 литри кога спремав правосуден испит, и само тоа ме одржуваше будна и концентрирана, ваквата конзумација траеше некои си 4 месеци и како што можам да приметам не ми е ништо....
    е сега од франшизата знам дека кока кола стигнува на граница кај нас во канти како за поликолор, во густа маса, како пластелин, и на кантата си има знам од мртвечка глава, истава рецептура кај нас во Пивара само се раствара со соодветен однос на вода и гас, така да во секој случај е штетна и не треба да се претерува освен во некои ситуации слични на мојата кога сериозно треба нешто да ве одржи будни и сконцентрирани ;)
     
  9. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Јас не пијам кока-кола , но мислам дека горенаведеното е точно , бидејќи тетин ми едно време пиеше мн кока-кола можеби по 3 литри на ден , и му се покачи шеќерот мн.
     
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Има вистина во хиперактивноста, заради брзото апсорбирање на шекерот во крвта. Бев во музеј на Кока Кола, и имаше тестери од Кока Кола од 65 земји во светот. Пробав од сите и бев како да сум *дувнала* нешто :D :D
     
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ептен се согласувам со тоа дека треба да мислиме на нашето здравје. Тоа е точно.
    Но јас сакам и малку да живеам (се надевам за ова што го кажувам, нема еден ден да се каам пу пу). Не сакам да ми е цел живот со вкус на тофу. Не сакам кога ќе седнам некаде сите да си нарачаат нешто скоро толку добро како самиот грев а јас да кажам „За мене нискокалоричен мајонез од соја, чиста минерална вода - негазирана и био козјо сирење без адитиви.“
    Се е фино доколку се прави умерено. Јас ако испијам пола литар кока кола за една недела - и тоа е многу.
    За чудо па и јас пијам кафе со кока кола кога излегувам, од арно поарно :D
    Еднаш слушнав „одлична“ забелешка за ова од една крајно wannabe независна интелектуалка која го здогледа тогашниот ми дечко со еспресо и кока кола. Сеуште во глава ми ѕвони нејзиниот претенциозен, длабоко секси глас кога му кажа - „О боже, каква декаденција! Како можеш да пиеш кафе со кока кола, ужас!“
    Одговорот? „А ти како можеш да ставиш зборови како декаденција и кока кола заедно во една реченица?!“
    Кога ќе размислам кока колата е можеби чиста декаденција, ама го сакам чуството на свежи, слатки, болни меурчиња на јазикот. Чат пат, доволно за да не го натрупам организмот со шеќер. И онака не јадам благо, па морам некаде да компензирам, нели? :)
     
    На Fearless и LivingGlam им се допаѓа ова.
  12. LilMissBossy

    LilMissBossy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    203
    Ретко пијам Кока кола,дали 1л месечно може да се собере се на се,не само Кока кола и други газирани сокови не пијам.Обично си пијам чај,негазирани сокови,цедевитка итн.Кока кола пијам само во придружба со некој чипс или во МекДоналдс понекогаш,но секогаш кога ќе се напијам Кока кола бар пола чаша ми иде да испијам вода 2 чаши,многу ми е блага Кока колата и ме дуе :)
     
  13. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    си пијам кока кола и ме осввежува.. не пијам кафе, така да во кока колата си има кофеин и подобро ми е да се напијам една чаша кока кола за да ме остави будна, отколку кафе..
    исто така добра е кога ке ми падне притискот, кога ми се лоши :puke: и повекето доктори ја препорачуваат во такви ситуации
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Море сега како би се напила кока кола, па да видам што ќе се случи :rofl:
     
  15. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Имам слушнато дека Кока Колата ако се конзумира ама не ладна да биде, помага да се спречи дијареа. Многу луѓе ми го имаат тоа кажано. Меѓутоа според мене, не е тоа доволна причина за да би пиела Кока Кола. Има убав вкус и освежителна е, ама штетна е до небо и назад :) Поготово во комбинација со кафе, чипсови, чоколади, пици итн... Желудникот го прави попара(ја надразнува слузницата), го дуе стомакот, а мене секогаш ми предизвикува гадење. Јас пијам негазирани пијалоци (чајче овошно со мед, Цедевита, минерална вода...) Газираното не е дефинитивно добар избор, според мене,а поготово Кока Кола :tmi:
     
  16. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас не ни пијам кока-кола ни фанта,спрајт,многу многу ретко,ако немам освен ако немам што да се напијам,или ми застане храната,а единствен пијалок е кола кола :rofl:
     
  17. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Јас ја отворив темата а заборавив да си кажам мислење за кока колата :lol:

    До пред 1 година бев буквално зависна од Кока Кола.
    Значи тие муабети дека кока колата не создава зависност со гаранција ги негирам и не се точни.
    Од кока кола и тоа како се станува зависен,делува исто како дрога.
    Дури имам слушнато муабети дека се ставало малку количество на Кокаин во Кока колата а и самото има гласи „КОКА„ кола.
    Значи како што кажав до пред 1 година бев многу зависна од кока кола,дневно „дозата„ ми беше минимум 2 литри а се случуваше и без проблем 3 до 4 литри да испијам во текот на денот.
    Дури ако немав резерва 2 литра неотворена кока кола во фрижидер паника ме фаќаше.
    На водата речиси и го заборавив вкусот,ништо друго од течности не внесував освен кока кола.

    Но еден ден расчепкав по интернетот и кога прочитав што всушност внесувам секојдневно (и тоа во големи количини) во мојот организам дури и паника ме фати.
    Тоа што пишува на кока колата од што е составена е само дел од составот,има во неа многу опасни состојки што буквално по одреден период може да го уништи организмот.

    И еден ден решив да не пијам повеќе кока кола,незнам ни самата јас како успеав да не пијам а до пред некој ден пиев по само минимум 2 литра.
    На почетокот ми беше многу тешко без кока кола но со тек на време се помалку и помалку ме влечеше таа опасна напивка и еве веќе 1 година кај нас дома нема стапнато кока кола.
    И можам да ви кажам дека ми е многу подобро без кока кола.
    Последици сигурно ќе имам од кока колата но кога ќе се појават и колкави ќе бидат последиците незнам. :sweat:
     
  18. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Coca-Cola рај за очи твоје
    смрт за тело моје

    колку и да е штетно сепак е убаво :lol:
     
  19. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Што ќе се случи????? Па ќе ми биде убаво на душичкава ;) ;)
     
    На mina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Ех вака за се да беше напишано, ништо немаше да вкусиме :)
    Да напишеме за месо мрсно, алкохол или нешто друго којзнае што се случува
    Јадете и пијте се што сакате, краток е животот, се може да се случи во секој момент :)