1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ќе се случи ако испиеш Кока Кола?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Doberman, 26 јануари 2011.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Sunday-Rose, извини, ама поголема глупост од ова со забов не сум слушнала. :rofl: Која е логиката да може кока-колата коска да растопи?!?!
    Ни доместос тоа не го може, па камо ли кока-колата.
    До каде оди човековата фантазија....или незнаење.

    И уште една замерка до тебе. Имаме буква Ч во азбуката ;)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Лелее,клозетите ги чистеле.
    Епа ајде и вие почнете,ем 70 денари,поефтино ќе ви се фати а? ;)
    Заб растопило,нц |(
    Ако била ТООООЛКУ многу штетна,да може заби да топи,никој немаше да ја пие. И не тропајте вакви глупости,рекла казала.Еден ќе слушне нешто,па друг ќе слушне,па тој ќе додаде нешто,и ете ќе излезе Кока Колата дека е атомско оружје,и ќе ни го уништи светот.
     
  3. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Кока колата дека е штетна тоа е ФАКТ. правеа експеримент со едно варено јајце со лушпа го ставија во чаша со кока кола и после една година го извадија јајцето да, ама излупено. лушпата беше иситнета како прав. а дека влијае штетно врз здравјето на коските и забите тоа не е никаква глупост, туку права вистина и лоша вистина за љубителите на кока кола.со овој експеримент е докажано дека прекоумерено конзумирање кока кола може да предизвика остеопороза.
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Аман бе луѓе, штетна била, ова-она.
    Многу јасно дека е штетна, никој тоа не го оспорува! Ама се фативте за кока-колата како да испоумреле од неа луѓево. Има многу поштетни рарботи кои ги конзумираме секој ден, па никому-ништо.
    Работата е само да не се претерува. Се што е претерано не е здраво, па дури ни самите витамини.

    А за да почне кока-колата да раствара коски и органи во нашето тело, треба девно најмалку 2 литра да конзумираме.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Па по 1 година и во вода да го ставиш вареното јајце ќе му се распадне лушпата, а не па во Кока Кола :lol:
    Значи не сум толку страствен љубител за да го барам пијалоков, но мое мислење е дека доколку беше толку штетна ќе се забранеше нејзиното призводство.
    100% поштетни се „природниве„ густи сокови што ги полнат со вештачки шеќери, ароми, конзерванси итн...
    И на крај па... реално што е здраво денес? :?:
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    епа тогаш ајде стави во вода едно јајце, а јас во кока кола и ке праиме муабет до година кој како поминал :D :D . а за да се забрани нејзино производство тоа за жал нема да биде можно поради големата популарнот и употреба.
     
  7. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Таа логика дека ако Кока-Колата била штетна ќе ја забранеле не е баш ок, затоа што милиони производи се штетни, па дури и тивки убијци се нарекуваат, па се достапни на пазарот за сите...Пример, Herbalife (имам за нив пишувано во истоимената тема), потоа брзата храна од Мек Доналдс, некои видови на чипсови, сувомесни производи со различни емулгатори внатре и што ли уште не...Доволен е фактот што во САД е дозволена употреба на генетски модифицирана храна...За сојата да не зборувам... :x
     
  8. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    исто и јас голем зависник на кока кола !!! Неможам да го поминам денот без неа а и башка што не консумирам никаков алкохол каде и да искочам пијам само кока кола.И да убаво ми е ;)
     
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Штетна е Кока-Колата и никој не го оспорува тоа. Но ако не се претерува мислам дека нема никаква опасност. Пијам Кока-Кола и тоа не ретко, и не само тоа туку и други газирани сокови и мислам дека не може да има никакви несакани последици освен ако не се конзумира прекумерно. Кока-Кола отсекогаш ми била омилена и не можам да и одолеам едноставно. :D
     
  10. Panki.Friik

    Panki.Friik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    12
    Ја ичч не пијанн кока колаа незнам зашто многу ми е одвратнаа !!
     
  11. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ако ставиш паричка прљава во чаша кока кола кога ќе ја извадиш чиста ќе биде. Тоа е зошто ги нагризува бактериите кока колата, а не дека топи заби кои се коски, мислам тоа е нон-сенс.

    Инаку, се утепувам од пиење. Често ми паѓа притисокот и ми се слошува, омалаксана сум и слабокрвна, еве вчера ми се слоши, другарка ми трк да ми купи шишенце се напив неколку пати и одма ме освежи. И да не ми е ништо, пак би пиела по 2 литра на ден.
     
    На barbiche му/ѝ се допаѓа ова.
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Ретко пијам. Еднаш до два пати во месецот.

    Најчесто таа од Мц ја фрлам. Неможам, ич не ми се свиѓа. :wasntme:
     
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    :puke: :puke: :puke: никогаш не сум ја сакала
     
  14. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Порани многу пиев...сега малку намалив, знам дека е штетна за многу работи.
     
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Па, мене лично ме фаќа
    пролив
    кога ќе се напијам. :D

    Затоа, нели, очигледно престанав да ја пијам. Раат сум си, парите за тојлет пејпер ги вложувам во минерална вода.

    А дека е штетна, е. Само што не е штетно во денешно време ? :x
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.017
    Пол:
    Женски
    Пола лименка кокакола е шекер. и како што рече еден доктор на тв , ние го изнесуваме ј.диоксид од организмот а со кока-колата пак го внесуваме :|
    мажот ми често го карам што пие такви глупости кока-коли , фанти ама џабе кога не слуша. и свекрва ми се жалеше на стомакот често и престана да пие кока-кола и сега вика подобро се чувствува. ( кока-колата ги подувува цревата..)
    на работа дојде еден човек и вика јас купувам кока-кола само кога ја чистам шољата од тоалетот ( можете да замислите што прави и во нашиот стомак.. :x )

    p.s. - заборавив да кажам на јутјуб гледав видео како ставаат месо во кока кола и по 2 саата се појавија бели црви. исто сум чула дека ако помине 1 дена месо во кока кола месото ке го снема :?:
     
  17. cool-girl

    cool-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    160
    ништо
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Не пијам многу често. Ама многу помага при труење со храна! :!:

    Абе дечки, што се не внесуваме во секојдневната исхраната, купечката храна којзнае како е правена, па за една кока кола. |(
     
  19. musicgirl55

    musicgirl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    56
    ретко пијам два пати месецот
     
  20. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Е за инает на сите шеќери и калории ,јас си пијам само Лајт.
    И хај сум не по 45 минути ,море одма откако ќе ја видам амбалажата во фрижидер :rofl:
    Нек пукну душмани :rofl: