1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ќе се случи ако испиеш Кока Кола?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Doberman, 26 јануари 2011.

  1. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Одкако ке испијам една чаша Кока-Кола ке ми се изгаси жедта-тоа ќе се случи :lol:
     
  2. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Кока кола... Ах! Што ќе се случи? Ќе ми дојде убаво на душичкава и ќе ми рипне притисокот, ќе престане да ме боли мешето после прејадување и ќе можам да учам подолго :geek: Ајде ако не да се откажеме од се што е штетно, да јадеме трева затоа што е здрава :!: Да пиеме само вода директно од извор затоа што има минерали, да пиеме млеко директно од вимето на кравата затоа што преработеното е чиста водичка! И на крај да не лупне кола на улица и ај со здравје, отишoл животот без слаткиот вкус на кока колче и хамбургер. Како и да е, се што е умерено е добро.
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    јас сум зависник од Кока Кола :$
    сите знаеме дека е штетна, но никој не може да и одолее ^^
     
    На DeDee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Кока Кола пиеВ многу. Но , навистина дебееле( барем мене ме дебелее, зависи до човекот) :!: и престанав да пијам толку многу заради тоа а и многу ме дуе :?:
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. teddybear8935

    teddybear8935 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Одкако ке испијам една чаша Кока-Кола стомакот ќе ми се надуе како балон и нема да можам ништо да јадам :(
     
  6. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Нема да ми ја изгаси жедта,туку уште повеќе ќе ми ја зголеми потребата од вода.

    Така да,пиши ништо |(
     
  7. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    како помала многу пиев кока колаа се дрогирав а јас 10-11-12 години тука некаде и многу почнав да се нервирам и мајка ми ми забрани пошто виде дека нешто не е во ред со мене..а тоа затоа што имаме продавница а ујко ми има кафана и сега секогаш за дома си земав 2л кока кола а кога одев кај ујко ми во кафана се кока кола!
    ама сватив штетна е ..
    инаку и заболекарот ми забрани да пијам кока кола :)
    гледам кога излегувам веќе да не пијам,веќе не влегувам во продавницата и секогаш земам вода .
    пошто бев зависник од таа кока кола и бев тогаш дебела како престанав да пијам за 20 дена ослабнав 8 кг епа сега размислете вие дали е штетна или не е :lol:

    не сум против кога ми се пие си земам и пијам :) и завршена работа :P
     
  8. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Се што е убаво си има свои последеци за жал Cheers :D :D btw и јас си пијам Кока Кола знаеме сите дека е штетна :D
     
  9. Oksigen

    Oksigen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Ако гледаме веќе што ни штети, тогаш ќе дојдеме до заклучок дека ни штети и воздухот што го вдишуваме.Тој е загаден со најразлични штетни честички кои се испуштаат од моторните возила.И нашите бели дробови тоа го примаат како „чист“ воздух.Ставам кладба дека бели дробови на пушач се подеднакво оштетени како белите дробови на непушач.
    Водата од чешмите?Полна со хлор кој ја нагризува глеѓта на нашите заби.Водата поминува низ цевки стари повеќе од 30 години, кои се полни со бигор, кој исто така во големи количини е штетен.
    Храната што ја јадеме, бар процентуално поголемиот дел од народот е мајонез и останати продукти кои содржат конзерванси кои исто така се штетни.

    И на крај ќе испадне дека треба само трева да јадеме.И тоа од некоја висока планина каде што не допира човечка нога :D

    И да, пијам кока кола откако знам за мене.И така пушам цигари, и правам ред други работи кои му штетат на моето здравје, па си дозволувам да се освежам со кока кола :)
     
  10. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    И јас исто ко оксиген мислам. Сите кока колата ваква била таква била. А кога ми е слаб притисокот само она ме крева на нозе.

    И овде важи умереноста е најдобра. Да си пиеш кока кола ама не од една чашка просечно на ден. А и мене чат пат зависнодт ми ствара ама се контролирам
     
  11. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Никогаш нешто посебно не сум ги сакала газираните пијалоци, па ист е случајот и со Кока Кола. Попрво би се напила ладна вода отколку тоа. Добро е што не сум зависник. Знам многу луѓе околу мене кои едноставно не можат без Кока Кола. Мене лично ми е претерано газирано и благо. Но, кога нема ништо друго, добредојдена е :)
     
  12. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Јас имам приметено многу работи откако ќе пијам кока-кола..знам кога сум жедна ќе се напијам и не ми ја згаснува жедта туку уште ми се пие,кога ќе пијам кока-кола секогаш ми се дува стомакот и тешко ми е така да јас многу ретко конзумирам кока-кола почесто пијам други сокови :)
     
  13. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Не пијам газирано, ич не сум фан на газираните пијалоци, порано пиев К.К ама не многу, онака, а денеска, нема шански да се напијам, свесна сум дека газираните пијалоци најмногу ми влијаат што се однесува на мојата линија, и секако не е добро за организмот.
     
  14. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Ретко пијам кока кола токму поради овие работи. х) Ама и несакам мн газирано.
     
  15. gochhe

    gochhe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Ова со рѓосаниот штраф е точно.Но кока колата е од корист само при промена на водата за пиење.Кога одите во друг град освен флаширана вода користете и кока кола така ке се спасите од патничките проливи и повракања.
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ждригам како камионџија :( не личи за една девојка. Затоа избегнувам да пијам, не иде ич :$
     
  17. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Денес беше втор или трет пат што вистински ми се припи кока кола,но потоа гоопшто убаво не се чуствував,и многу ја одбегнувам кока колата,но кога земам ја земам без шеќер но денес ја пив без кофеин и така
     
  18. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Што ли? Јак поздрав од внатрешните органи...Уууууаааааааааак :rofl: :$ :$ :$
     
  19. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.499
    Допаѓања:
    1.580
    Обожавам кока кола али поради ова и (ждригањето кое следува после :lol: :$ ) гледам да не пијам многу. Имам другарка која не верува дека е штетна, не и смета и пие можеби 2л. секој ден ако не и повеќе. Ако не сега за неколку години сигурна сум дека ќе има проблеми но....
     
  20. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ако ова се случувало во моето тело сите овие години во кои јас консумирам кока кола, па јас не би пишувала сега на форумов туку моите би жалеле по мене. Не, навистина, ако ова е точно тогаш јас сум мртва.
    Одамна ја заменив обичната вода со кока кола... Ја пијам во ненормални количини.
    Знам дека не е здрава, ама исто така знам и колку ми е вкусна.
    Не сум зависна од неа, можам без неа... Реално гледано, кога сум болна не пијам, кога сум настината не пијам, кога држам диети се одрекувам од неа, ама пак и се враќам. Пак по одреден период си го фаќам истото темпо.
    И никогаш нема целосно да се откажам од неа и покрај сите нејзини негативни влијанија.
    А што е всушност денес здраво?!