Штулов Универзитет

Дискусија во 'Образование' започната од ma4ence-d, 17 август 2010.

 1. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  Ќе може ли некој да ми каже нешто повеќе за Штуловиот Универзитет. Сега ќе бидам 4та година и сакам да се запишам на Штуловиот али немам никакви информации за него. Знаете ли колку се плаќа партиципација??? :* :* :*
   
 2. Tornado

  Tornado Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас дипломирав во јуни и исто така се информирав за мастер - студии на Штуловиот но за жал го нема тоа што го сакам јас. Еве ти веб страна па информирај се и ти. :)
  http://www.seeu.edu.mk/
   
 3. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  Најмногу ме интересира за партиципацијата??? Инаку имам прочитано се на страната али сепак фала Фала... :* :* :*
   
 4. Tiffanyy

  Tiffanyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Има ли некој што е на Штулов на Англиски јазик и студии, што може да ми каже како е, дали сите предавања се на англиски, и дали покасно може да се земе уште еден јазик???
   
 5. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  Јас сум сега прва на Штулов во Ск,смер јавна администрација..ама партиципацијата е различна за секој смер, така да најубаво јави се во Штулов и прашај си. ;)
   
 6. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180

  и ја сум на штул у ск правен смер и мојта партиципација е 650 евра од семестар
   
 7. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  А може ли да ми кажиш колку ти е партиципацијата???? Затоа што и јас планирам да одам на Штулов на Јавна администарција...???? Ти благодарам однапред
   
 8. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  650 eвра од семестар така да година ти искача накај 1300 евра :) Ама ова за Скопје , незнам за во Тетово изгледа дека се различни цените :^) Види си на нивната страна најубаво,ја има оставено некој погоре :)
  И нема проблем ;)
   
 9. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  Да да за во Скопје ми требасе и во тетово е 1300 евра... А друго што треба да се плати освен тие 1300 евра на пр. книги, незнам дали имаат униформи... ?????? :*
   
 10. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  Униформи нема и такви некој заебанции да се доплаќаат...А за книги покасно ќе те известам уште незнам и јас тек почнувам :D :*
   
 11. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  16
  Девојки ве молам за помош :worried: прочитав дека се доделуваат стипендии на Штуловиот им пишав на емаил ама не ми дадоа повратен одговор.Знам само дека има квалификационен тест на 1ви септември и дека материјалите за учење треба да ги подигнам од Штуловиот од Тетово.
   
 12. snow.patrol93

  snow.patrol93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  сакав да пробам и јас на штуловиот за стипендија но се подразмислив. што еве ако не ме примаат? ќе го пропуштам уписниот рок за на државен и ништо не сум направила. тоа треба да се запишеш на штул и да аплицираш за стипендија. па добиеш или не пак да учиш таму. јас мислев дека е како на фон што беше но ете ништо не излезе :) со среќа сепак! :)
   
 13. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  ^Епа на државен ќе си ги предадеш документите,а на Штулов ќе полагаш.Ако положиш и ја добиеш стипендијата можеш сигурно документите од државен да си ги подигнеш. ;)
   
 14. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  16
  Работата е што се двоумев помеѓу втор факултет или мастер студии :) и затоа и решив да пробам за стипендија на Штуловиот за додипломски студии.Плус и наслушнав нешто дека голем дел од стипендиите како нешто дека однапред се знае кај кој ќе идат... :worried: :^).А тука на Штул се нудела уште една можност Work and study се вика програмата и на пример работите седмично по 15часа во кампусот било во библиотеката и сл. и тие пари наместо да ви ги исплатат како плата ви одат за отплата на школарината.
   
 15. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  33
  Не сите предавања се на Англиски јазик и може да се земе изборен предмет уште еден јазик (има Германски, Француски и Италијански).
   
 16. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  Знам ја сум на Штулов. :) Само во Скопје.
  Иначе не е точно дека стипендиите се однапред определини ,имам многу познаници што добија стипендија.
  Е сеа може да не биде целосна стипендијата,може 50% 80%...Така нешто,има повеќе опции да не те лажам незнам точно.
  И да за тоа Work&Study,иначе пошто ние во СК нели немаме библиотеки и чуда,не е цел кампус само зграда е,па обично работата е да им помагаш на некои од професорите или во администрацијата,што според мене супер се исплати.
  Исто има на пример ако се одлучиш за втор факс,и првиот семестар просекот ти е над 8.5 тогаш дсобиваш стипендија за вториот семестар ,и се така натака ,ако ме разба што сакам да ти кажам. :)
   
 17. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  16
  Мис индепендент благодарам на информациите :D.
   
 18. JenniferLove

  JenniferLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  70
  Јас студирав таму, и земав стипендија(без претходно да знам), што значи не се знае однапред кај кого ќе идат :) Сега зависно до финансиската состојба и просекот што си го имала ќе се одлучи дали ќе добиеш стипендија или не. Подади ги потребните документи, ништо не губиш ;)
   
 19. feminka.mk

  feminka.mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Целото предавање е на англиски или..??
   
 20. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  158
  ќе може некој да ми каже како оди тоа со Ворк енд стади?? :D и колку од партиципацијата покрива платата?