1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штулов Универзитет

Дискусија во 'Образование' започната од ma4ence-d, 17 август 2010.

  1. ma4ence-d

    ma4ence-d Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    8
    Ќе може ли некој да ми каже нешто повеќе за Штуловиот Универзитет. Сега ќе бидам 4та година и сакам да се запишам на Штуловиот али немам никакви информации за него. Знаете ли колку се плаќа партиципација??? :* :* :*
     
  2. Tornado

    Tornado Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас дипломирав во јуни и исто така се информирав за мастер - студии на Штуловиот но за жал го нема тоа што го сакам јас. Еве ти веб страна па информирај се и ти. :)
    http://www.seeu.edu.mk/
     
  3. ma4ence-d

    ma4ence-d Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    8
    Најмногу ме интересира за партиципацијата??? Инаку имам прочитано се на страната али сепак фала Фала... :* :* :*
     
  4. Tiffanyy

    Tiffanyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Има ли некој што е на Штулов на Англиски јазик и студии, што може да ми каже како е, дали сите предавања се на англиски, и дали покасно може да се земе уште еден јазик???
     
  5. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Јас сум сега прва на Штулов во Ск,смер јавна администрација..ама партиципацијата е различна за секој смер, така да најубаво јави се во Штулов и прашај си. ;)
     
  6. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180

    и ја сум на штул у ск правен смер и мојта партиципација е 650 евра од семестар
     
  7. ma4ence-d

    ma4ence-d Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    8
    А може ли да ми кажиш колку ти е партиципацијата???? Затоа што и јас планирам да одам на Штулов на Јавна администарција...???? Ти благодарам однапред
     
  8. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    650 eвра од семестар така да година ти искача накај 1300 евра :) Ама ова за Скопје , незнам за во Тетово изгледа дека се различни цените :^) Види си на нивната страна најубаво,ја има оставено некој погоре :)
    И нема проблем ;)
     
  9. ma4ence-d

    ma4ence-d Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    8
    Да да за во Скопје ми требасе и во тетово е 1300 евра... А друго што треба да се плати освен тие 1300 евра на пр. книги, незнам дали имаат униформи... ?????? :*
     
  10. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Униформи нема и такви некој заебанции да се доплаќаат...А за книги покасно ќе те известам уште незнам и јас тек почнувам :D :*
     
  11. Missbutterfly

    Missbutterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    19
    Девојки ве молам за помош :worried: прочитав дека се доделуваат стипендии на Штуловиот им пишав на емаил ама не ми дадоа повратен одговор.Знам само дека има квалификационен тест на 1ви септември и дека материјалите за учење треба да ги подигнам од Штуловиот од Тетово.
     
  12. snow.patrol93

    snow.patrol93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    сакав да пробам и јас на штуловиот за стипендија но се подразмислив. што еве ако не ме примаат? ќе го пропуштам уписниот рок за на државен и ништо не сум направила. тоа треба да се запишеш на штул и да аплицираш за стипендија. па добиеш или не пак да учиш таму. јас мислев дека е како на фон што беше но ете ништо не излезе :) со среќа сепак! :)
     
  13. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ^Епа на државен ќе си ги предадеш документите,а на Штулов ќе полагаш.Ако положиш и ја добиеш стипендијата можеш сигурно документите од државен да си ги подигнеш. ;)
     
  14. Missbutterfly

    Missbutterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    19
    Работата е што се двоумев помеѓу втор факултет или мастер студии :) и затоа и решив да пробам за стипендија на Штуловиот за додипломски студии.Плус и наслушнав нешто дека голем дел од стипендиите како нешто дека однапред се знае кај кој ќе идат... :worried: :^).А тука на Штул се нудела уште една можност Work and study се вика програмата и на пример работите седмично по 15часа во кампусот било во библиотеката и сл. и тие пари наместо да ви ги исплатат како плата ви одат за отплата на школарината.
     
  15. Margaux

    Margaux Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    34
    Не сите предавања се на Англиски јазик и може да се земе изборен предмет уште еден јазик (има Германски, Француски и Италијански).
     
  16. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Знам ја сум на Штулов. :) Само во Скопје.
    Иначе не е точно дека стипендиите се однапред определини ,имам многу познаници што добија стипендија.
    Е сеа може да не биде целосна стипендијата,може 50% 80%...Така нешто,има повеќе опции да не те лажам незнам точно.
    И да за тоа Work&Study,иначе пошто ние во СК нели немаме библиотеки и чуда,не е цел кампус само зграда е,па обично работата е да им помагаш на некои од професорите или во администрацијата,што според мене супер се исплати.
    Исто има на пример ако се одлучиш за втор факс,и првиот семестар просекот ти е над 8.5 тогаш дсобиваш стипендија за вториот семестар ,и се така натака ,ако ме разба што сакам да ти кажам. :)
     
  17. Missbutterfly

    Missbutterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    19
    Мис индепендент благодарам на информациите :D.
     
  18. JenniferLove

    JenniferLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    71
    Јас студирав таму, и земав стипендија(без претходно да знам), што значи не се знае однапред кај кого ќе идат :) Сега зависно до финансиската состојба и просекот што си го имала ќе се одлучи дали ќе добиеш стипендија или не. Подади ги потребните документи, ништо не губиш ;)
     
  19. feminka.mk

    feminka.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Целото предавање е на англиски или..??
     
  20. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    ќе може некој да ми каже како оди тоа со Ворк енд стади?? :D и колку од партиципацијата покрива платата?