1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штулов Универзитет

Дискусија во 'Образование' започната од ma4ence-d, 17 август 2010.

 1. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  8
  Ќе може ли некој да ми каже нешто повеќе за Штуловиот Универзитет. Сега ќе бидам 4та година и сакам да се запишам на Штуловиот али немам никакви информации за него. Знаете ли колку се плаќа партиципација??? :* :* :*
   
 2. Tornado

  Tornado Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас дипломирав во јуни и исто така се информирав за мастер - студии на Штуловиот но за жал го нема тоа што го сакам јас. Еве ти веб страна па информирај се и ти. :)
  http://www.seeu.edu.mk/
   
 3. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  8
  Најмногу ме интересира за партиципацијата??? Инаку имам прочитано се на страната али сепак фала Фала... :* :* :*
   
 4. Tiffanyy

  Tiffanyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Има ли некој што е на Штулов на Англиски јазик и студии, што може да ми каже како е, дали сите предавања се на англиски, и дали покасно може да се земе уште еден јазик???
   
 5. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Јас сум сега прва на Штулов во Ск,смер јавна администрација..ама партиципацијата е различна за секој смер, така да најубаво јави се во Штулов и прашај си. ;)
   
 6. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180

  и ја сум на штул у ск правен смер и мојта партиципација е 650 евра од семестар
   
 7. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  8
  А може ли да ми кажиш колку ти е партиципацијата???? Затоа што и јас планирам да одам на Штулов на Јавна администарција...???? Ти благодарам однапред
   
 8. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  650 eвра од семестар така да година ти искача накај 1300 евра :) Ама ова за Скопје , незнам за во Тетово изгледа дека се различни цените :^) Види си на нивната страна најубаво,ја има оставено некој погоре :)
  И нема проблем ;)
   
 9. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  8
  Да да за во Скопје ми требасе и во тетово е 1300 евра... А друго што треба да се плати освен тие 1300 евра на пр. книги, незнам дали имаат униформи... ?????? :*
   
 10. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Униформи нема и такви некој заебанции да се доплаќаат...А за книги покасно ќе те известам уште незнам и јас тек почнувам :D :*
   
 11. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  19
  Девојки ве молам за помош :worried: прочитав дека се доделуваат стипендии на Штуловиот им пишав на емаил ама не ми дадоа повратен одговор.Знам само дека има квалификационен тест на 1ви септември и дека материјалите за учење треба да ги подигнам од Штуловиот од Тетово.
   
 12. snow.patrol93

  snow.patrol93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  сакав да пробам и јас на штуловиот за стипендија но се подразмислив. што еве ако не ме примаат? ќе го пропуштам уписниот рок за на државен и ништо не сум направила. тоа треба да се запишеш на штул и да аплицираш за стипендија. па добиеш или не пак да учиш таму. јас мислев дека е како на фон што беше но ете ништо не излезе :) со среќа сепак! :)
   
 13. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  ^Епа на државен ќе си ги предадеш документите,а на Штулов ќе полагаш.Ако положиш и ја добиеш стипендијата можеш сигурно документите од државен да си ги подигнеш. ;)
   
 14. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  19
  Работата е што се двоумев помеѓу втор факултет или мастер студии :) и затоа и решив да пробам за стипендија на Штуловиот за додипломски студии.Плус и наслушнав нешто дека голем дел од стипендиите како нешто дека однапред се знае кај кој ќе идат... :worried: :^).А тука на Штул се нудела уште една можност Work and study се вика програмата и на пример работите седмично по 15часа во кампусот било во библиотеката и сл. и тие пари наместо да ви ги исплатат како плата ви одат за отплата на школарината.
   
 15. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Не сите предавања се на Англиски јазик и може да се земе изборен предмет уште еден јазик (има Германски, Француски и Италијански).
   
 16. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Знам ја сум на Штулов. :) Само во Скопје.
  Иначе не е точно дека стипендиите се однапред определини ,имам многу познаници што добија стипендија.
  Е сеа може да не биде целосна стипендијата,може 50% 80%...Така нешто,има повеќе опции да не те лажам незнам точно.
  И да за тоа Work&Study,иначе пошто ние во СК нели немаме библиотеки и чуда,не е цел кампус само зграда е,па обично работата е да им помагаш на некои од професорите или во администрацијата,што според мене супер се исплати.
  Исто има на пример ако се одлучиш за втор факс,и првиот семестар просекот ти е над 8.5 тогаш дсобиваш стипендија за вториот семестар ,и се така натака ,ако ме разба што сакам да ти кажам. :)
   
 17. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  19
  Мис индепендент благодарам на информациите :D.
   
 18. JenniferLove

  JenniferLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  71
  Јас студирав таму, и земав стипендија(без претходно да знам), што значи не се знае однапред кај кого ќе идат :) Сега зависно до финансиската состојба и просекот што си го имала ќе се одлучи дали ќе добиеш стипендија или не. Подади ги потребните документи, ништо не губиш ;)
   
 19. feminka.mk

  feminka.mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Целото предавање е на англиски или..??
   
 20. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  ќе може некој да ми каже како оди тоа со Ворк енд стади?? :D и колку од партиципацијата покрива платата?