1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штулов Универзитет

Дискусија во 'Образование' започната од ma4ence-d, 17 август 2010.

  1. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Ај ако може некој да ми каже нешто повеќе за смерот Јазици, култури и комуникација...дали има само посебен смер за јазици или ова е смерот...ако знае некој нека пише :*
     
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    http://www.seeu.edu.mk/mk/faculties/LCC
    http://www.seeu.edu.mk/mk/future-students/academics
     
  3. Ema94

    Ema94 Активен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Здраво :) Јас сакав да прашам дали на Штулов во Скопје има смер економија?
     
  4. Simona.ts

    Simona.ts Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Вака а за Штулов што оценки треба колку години е правниот и секоја година по 1300евра испага годината :)))
     
  5. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Штулов е приватен Универзитет, под дифолт чим даваш пари... се примаат сите апликанти. Јас завршив правен таму, првите 3 години поголем дел од професорите шо ми предаваа беа од државниот правен факултет, додека на мастер зависи кој смер, на кривично на пример предаваат професори од Приштина. Кај додипломските студии, година е 1300 еура, односно 650 еура семестар.
    Не се поминува баш лесно како за приватен универзитет, ама дипломата ти е призната во ЕУ!
    За мастер студии би препорачала да се иде на државен!
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  6. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    Општи прашања

    Знае некој колку е годишната школарина на Штул (Јужно-Европскиот факултет) во Тетово?
     
    На Izabel95 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sandra222

    sandra222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, jas sum I godina na Stulov javna administracija , dali ima nekoj od Tetovo sto e I godina javna administracija redoven?
     
  8. nagjavolotbeljata

    nagjavolotbeljata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Здраво Феминки, темава некако е замрена, но би сакала ако некој студира или дипломирал на Штул, правни науки да ми даде повеќе информации.:) Мислам на информации од прва рака, не рекла казала. (lalala)Планирам да се запишам сега, ми следува 50% стипендија по заслуга. Просекот треба да е над 9.0 за да се задржи истата. Ме интересира колку е ова изводливо, колку материјал има за учење, дали е растеретена програмата за разлика од Јустинијан, дали има поправни колоквиуми и испити, каков е односот на професорите итн. Многу сум нестрплива, радосна и исплашена во исто време така да сите информации се добредојдени :sweat: :$ :*
     
  9. Izabel95

    Izabel95 Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Zdravo, ima li nekoj info koja e cenata za stulov vonredno?
     
  10. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369
    Јас завршив на Штул генерација 2004 - 2008 , смер Компјутерски науки и технологии.

    Во мое време секој семестар плаќавме 750 евра + трошоци за книги и материјали за учење + 4000 денари месечна кирија бидејќи спиев во кампусот таму, плус трошоци имав за автобус Тетово - Штип , си идев дома секој втор викенд, плус пари за јадење и лична хигиена оти не знаев да готвам , па јадев по ресторани, плус пари за такси за да излезам со другарки од кампусот до центарот на Тетово за кафе шема.


    Јас сум презадоволна од студентскиот живот , од односот на професорите кон нас, нивната достапност , нон стоп им висев над глава после предавања да ми дообјаснат и ептен си помагавме со сите колеги.
    Имаше предавања на англиски каде бевме буквално мешани македонци, турци и албанци на исто место, па во ниту еден момент не се осеќав отфрлено или да ме гледале на чуден начин , туку баш напротив, дружење до максимум.

    Моја генерација од Штул се пеачките Туна и Тамара Тодевска, само што они беа на смерот Комуникациски науки , но имаше во првите 2 семестри некои предмети да ги имаме заедно , пример предметот Албански јазик, Gender communication и уште некој изборен предмет , не ми текнува сега.

    Преку Штул ме пратија на студии во Германија , значи платено сместување, учење јазик и полагање 3 испита кои ми ги признаа.

    Откако дипломирав, дипломата од Штул ми ја признаа за Мастер студии по Компјутерско инжинерство во Осло, ама јас ги откажав студиите оти почнав со работа.

    Не знам сега како е на приватните универзитети, ама во мое време беше ептен на ниво, се осеќав ко да студирам во странство.


    Еххх колку убави времиња беа тоа .....
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. doleina

    doleina Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Девојки да ја отвориме темава дали има некој искуства со факсов?
     
    На bookslover му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    633
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира. Дали може некој да сподели сега информации и мислења?