1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шумливи таблети

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од mackice, 6 февруари 2011.

  1. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Долго време ги користам овие шумливи таблетки што вријат во вода како да ми даваат повеќе енергија,се осечам посвежа,опуштена,смирена,релаксирана но слушнав од некаде дека биле штетни ,па ако знае некој нешто повече нека ми каже и дали некој ги употребува и кои позз :hai: :hai: :hai: :hai:
     
  2. Tribbiani

    Tribbiani Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    шумливи таблети додаток во исхраната

    Јас употребувам шумливи таблети со А,Ц и Е витамини и селен доколу ги пиеш бес селен не се штетни зашто селенот се конзумира во ограничени количини позз.
     
  3. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    шумливи таблети додаток во исхраната

    Секој ден пијам по едно витаминско сокче/шумлива таблета, ги купувам од супер маркетите. Едноставно се навикнав на нив, убави ми се, а и не ми штетат. =)
     
  4. kostic

    kostic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    15
    Пијам од шумиливи таблети само ГЕРМАНИУМ 132 итоа многу ретко бидејќи се прилично скапи 3600 денари а Германиумот е многу малку застапен во нашава секојдневна исхрана а притоа многу му е потребен на човекот.Немаат штетно дејство шумливите таблети по здравјето на човекот се до онај момент кога ќе се предозирате од нив.Ако имаат некоја минимална штетност како што изјавуваат испитувачи нутриционисти во поново време тоа е од фактот дека тие се добиени по хемиски а не по природен пат.Моја препорака е јадете овошје и зеленчук и сите витамини ке ги имате доволно бидејќи нашево поднебје го нуди сето тоа а шумливите таблети оставете му ги нека ги конзумираат оние каде што ги немаат нашите задоволства во однос на исхраната. :)
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    А нели Германиумот беше повлечен од продажба? Јас така слушнав пред некое време, не бил во ред, ама не ми текнува што беше причината... можеби тоа се однесува на производот што се продава кај нас, не сум сигурна.

    Инаку, ако веќе пиете шумливи таблети, купувајте од оние пакувања во кои секоја таблета е завиткана со фолија, така се заштитени од губењето на активните состојки што се случува кога веќе еднаш ќе се отвори пакувањето. Мислам дека и Лилит го имаше ова некаде спомнато.
     
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    Не е повлечен, ама е чисто ѓубре. Кај нас е 3000 денари, во свет е 600 денари (колкава ли му е вистинската вредност?? ) и освен што дава енергија, нема ништо корисно во него.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.020
    Допаѓања:
    5.943
    не се штетни само треба да се пијам во ограничени количини бидејќи дел од нив може да се наталожи на слузокожата од желудникот и да ја дразни ..
     
  8. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Ме замисли,баш планирав да го купам.Лани го пиев во времето на гриповите за имунитет,е сега дали тој ми помогна или природно ми беше појак имунитетот незнам,битно добро се чувствував,имав повеќе енергија и не ме фати грип.Лани во зегин го купив 3600ден.
    Ако некој знае нешто повеќе за Германиум132,позитивно или негативно, нека напише како информација.
     
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Зашто да пијам таблети и тоа со овошни пред се вкусови и да ми дадат витамини преку таблета, кога можам да изедам свежо овошје и природно да си ги внесам витамините.
    Никогаш не ми биле ни привлчени ни вкусни таблетиве.
    Повеќе сакам природно и свежо овошје и зеленчук! Ем далеку поздраво е!

    А ова германиумов 3600 ооооохоооо скупо!
     
    На Anely и marama им се допаѓа ова.
  10. bravegirl

    bravegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    69
    има такви :o?првпат слушам...а кај ги има,како се викаат и која ценичка се :$ ?
     
  11. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    мислам дека Супрадин беа така паковани ,но не сум сигурна
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Суправит не Супрадин
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Знам дека се добри бидејки содржат витамини, ама никако не можам да ги пија. Ептен ми се грди и невкусни. Имам многупати пробано и ми се лоши од нив.
    Затоа пак се навикнав на Цедевита па си растварам почесто :)
     
  14. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    на Алкалоид беа Супрадин,не знам чии се Суправит
     
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    магнезиум
    [​IMG]

    супер ми е со него. :up:
     
  16. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    не Супрадин се странска фирма, Суправит може да се на Алкалоид.
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    добро треба да се јаде овошје и зеленчук, но :!: стручните лица препорачуваат и додаток во исхрана во вид на суплемент, бидејќи низ ихраната витамините доволно не се искористуваат, а да не се кажува колку зеленчукот и овошјето се осиромашени и потребните витамини и минерали ги нема толку во изобилие како порано.

    како на пример магнезиумот, минерал кој организмот сам не го произведува, го има во изобилие ( во зеленчукот), но според експертите тој не се искористува максимално со внесување на храната богата со истот минерал затоа треба да се надокнадува преку суплемент.
     
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    и докторите ги препорачуваат, секако треба да се прави и пауза од нив, но добро би било да се запазува составот на истите, имено неодамна слушнав дека секој производ кој има вештачки шеќери како аспартам и ацесуфлам не треба да се конзумираат, бидејќи тоа се шеќери кои под 36 степени (колку што има човечкиот организам) преминувале во отрови, повеќето шумливи таблети ги содржат истите шеќери но има и кои не, односно содржат само сахарин, кој веќе се дава на дијабетичеари.

    консултирај се со доктор дали е добро да ги пиеш и кои?
     
  19. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    да всушност сите странски лекови се тука поскапи, тродупло поскапи, колку само заработуваат на нас, арно викаат : сиромавиот два пати плаќа, а во нашиот случај е петпати :D !
     
  20. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    пијам оние мултивитаминските што се и калциум