1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шумливи таблети

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од mackice, 6 февруари 2011.

 1. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  Долго време ги користам овие шумливи таблетки што вријат во вода како да ми даваат повеќе енергија,се осечам посвежа,опуштена,смирена,релаксирана но слушнав од некаде дека биле штетни ,па ако знае некој нешто повече нека ми каже и дали некој ги употребува и кои позз :hai: :hai: :hai: :hai:
   
 2. Tribbiani

  Tribbiani Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  шумливи таблети додаток во исхраната

  Јас употребувам шумливи таблети со А,Ц и Е витамини и селен доколу ги пиеш бес селен не се штетни зашто селенот се конзумира во ограничени количини позз.
   
 3. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  шумливи таблети додаток во исхраната

  Секој ден пијам по едно витаминско сокче/шумлива таблета, ги купувам од супер маркетите. Едноставно се навикнав на нив, убави ми се, а и не ми штетат. =)
   
 4. kostic

  kostic Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  15
  Пијам од шумиливи таблети само ГЕРМАНИУМ 132 итоа многу ретко бидејќи се прилично скапи 3600 денари а Германиумот е многу малку застапен во нашава секојдневна исхрана а притоа многу му е потребен на човекот.Немаат штетно дејство шумливите таблети по здравјето на човекот се до онај момент кога ќе се предозирате од нив.Ако имаат некоја минимална штетност како што изјавуваат испитувачи нутриционисти во поново време тоа е од фактот дека тие се добиени по хемиски а не по природен пат.Моја препорака е јадете овошје и зеленчук и сите витамини ке ги имате доволно бидејќи нашево поднебје го нуди сето тоа а шумливите таблети оставете му ги нека ги конзумираат оние каде што ги немаат нашите задоволства во однос на исхраната. :)
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  А нели Германиумот беше повлечен од продажба? Јас така слушнав пред некое време, не бил во ред, ама не ми текнува што беше причината... можеби тоа се однесува на производот што се продава кај нас, не сум сигурна.

  Инаку, ако веќе пиете шумливи таблети, купувајте од оние пакувања во кои секоја таблета е завиткана со фолија, така се заштитени од губењето на активните состојки што се случува кога веќе еднаш ќе се отвори пакувањето. Мислам дека и Лилит го имаше ова некаде спомнато.
   
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.889
  Допаѓања:
  23.011
  Не е повлечен, ама е чисто ѓубре. Кај нас е 3000 денари, во свет е 600 денари (колкава ли му е вистинската вредност?? ) и освен што дава енергија, нема ништо корисно во него.
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.950
  Допаѓања:
  5.528
  не се штетни само треба да се пијам во ограничени количини бидејќи дел од нив може да се наталожи на слузокожата од желудникот и да ја дразни ..
   
 8. snezan4e

  snezan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.201
  Ме замисли,баш планирав да го купам.Лани го пиев во времето на гриповите за имунитет,е сега дали тој ми помогна или природно ми беше појак имунитетот незнам,битно добро се чувствував,имав повеќе енергија и не ме фати грип.Лани во зегин го купив 3600ден.
  Ако некој знае нешто повеќе за Германиум132,позитивно или негативно, нека напише како информација.
   
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Зашто да пијам таблети и тоа со овошни пред се вкусови и да ми дадат витамини преку таблета, кога можам да изедам свежо овошје и природно да си ги внесам витамините.
  Никогаш не ми биле ни привлчени ни вкусни таблетиве.
  Повеќе сакам природно и свежо овошје и зеленчук! Ем далеку поздраво е!

  А ова германиумов 3600 ооооохоооо скупо!
   
  На Anely и marama им се допаѓа ова.
 10. bravegirl

  bravegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  69
  има такви :o?првпат слушам...а кај ги има,како се викаат и која ценичка се :$ ?
   
 11. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  мислам дека Супрадин беа така паковани ,но не сум сигурна
   
 12. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Суправит не Супрадин
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Знам дека се добри бидејки содржат витамини, ама никако не можам да ги пија. Ептен ми се грди и невкусни. Имам многупати пробано и ми се лоши од нив.
  Затоа пак се навикнав на Цедевита па си растварам почесто :)
   
 14. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  на Алкалоид беа Супрадин,не знам чии се Суправит
   
 15. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  магнезиум
  [​IMG]

  супер ми е со него. :up:
   
 16. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672

  не Супрадин се странска фирма, Суправит може да се на Алкалоид.
   
 17. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  добро треба да се јаде овошје и зеленчук, но :!: стручните лица препорачуваат и додаток во исхрана во вид на суплемент, бидејќи низ ихраната витамините доволно не се искористуваат, а да не се кажува колку зеленчукот и овошјето се осиромашени и потребните витамини и минерали ги нема толку во изобилие како порано.

  како на пример магнезиумот, минерал кој организмот сам не го произведува, го има во изобилие ( во зеленчукот), но според експертите тој не се искористува максимално со внесување на храната богата со истот минерал затоа треба да се надокнадува преку суплемент.
   
 18. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  и докторите ги препорачуваат, секако треба да се прави и пауза од нив, но добро би било да се запазува составот на истите, имено неодамна слушнав дека секој производ кој има вештачки шеќери како аспартам и ацесуфлам не треба да се конзумираат, бидејќи тоа се шеќери кои под 36 степени (колку што има човечкиот организам) преминувале во отрови, повеќето шумливи таблети ги содржат истите шеќери но има и кои не, односно содржат само сахарин, кој веќе се дава на дијабетичеари.

  консултирај се со доктор дали е добро да ги пиеш и кои?
   
 19. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672

  да всушност сите странски лекови се тука поскапи, тродупло поскапи, колку само заработуваат на нас, арно викаат : сиромавиот два пати плаќа, а во нашиот случај е петпати :D !
   
 20. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  пијам оние мултивитаминските што се и калциум