1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шум на срце кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од kiki_riki, 6 јули 2017.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Drasko i nikoj drug. :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Zakazav kaj drasko, prasav za cena mi rekoa 3900 tolku e eho ili i eho i pregled ne ja razbrav dobro sestrata..?
     
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Јас кога се јавив да прашам ми рекоа 2800 ехо на срце.
     
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Javi se i preprasaj si, ama od iskustvo bo sistina vo taa cena ima se.
    Jas kaj drasko bev na fetalen skrining na srce i koga se porodiv mu pravese pak no besplatno oti bevme na onoj vo bremenost.
    Nema da zgresis, ne gi zali parite zdravjeto i tocna dijagnoza e pobitno. No javi se da si ja znaes sumata.
    Za koga zakaza?
     
  5. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Na 3ti avgust....ke platam normalno ama mislam deka e previsoka cenata realno site privatni pregledi so eho se okolu 1500-1800....mi ja falea isto kacarska na klinika pa kaj nea zdravje ke prodolzime so kontroli...

    P.s zosto mi rekoa kontrola za mesec dena....neli kontrolite se praat na 6 meseci? Nisto ne mo objasni doktorkata na klinika ic ne sum zadovolna uzas bozem jas se razbiram sto se fetalni komunikacii....togas bev preopteretena so visokata temperatura pa ne se sekirav mnogu za ova bidejki i taa mi rece ne e seriozno isto i vo remedika mi kazaa deka ne e nisto stasno
     
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Мислам дека 2800-2900 беше кај Драшко. Тој не прави друг преглед освен ехо на срце и доплер. Само за тоа е специјализиран.
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Da,fetalen sum kaj novorodence e cesta pojava i se deli po stepeni 1-6.Stom nekolku doktori ti kazale deka ne e seriozno,znaci ne e.Srce e,pa tman rabota da e seriozno i ke se zezaat.prviot pat na eden mesec,pa na tri,pa na sest.
    Zakacarska,moe.mislenje ok e doktorkata strucna ama ne mn zborliva.Ja preporacuvam i 100% imam doverba.Sto ne mi bese jasno ja podprasav i zenata sve objasni.
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Majki se porodiv pred nekolku dena i istiot problem go imame i nie koga mi kazaa vo bolnica mi se vrti celata mnogu sum uplasena inace zboev so pedijatrot minrece deka ne e strano da bilo strasno nemalo da ne pustat doma ama ete jas kako majka mnogu se sekiram,kako ste vie dali pomina sto napraivre
     
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ништо е е страшно.
    Се прави корекција на тоа отприлика на 5 години.
     
  10. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Полека, смирено. Тоа е физиолошки шум кој речиси сите новороденчиња го имаат и често исчезнува во првите години од животот а секако до пубертет. Половина од здравите деца (50%) го имаат тој шум, тоа е честа појава и речиси безопасна. Физиолошки шум на срце не е болест и за тоа не се оди на кардиолог. Секако педијатарот треба да ти каже каква е ситуацијата и дали има потреба од кардиолог. Ќе ве следи на редовни месечни контроли и доколку се посомнева во нешто секако ќе ве прати на специјалист. Кај моето дете шумот се изгуби на возраст околу 2 и пол години.
    Едит: и мене ми беше така соопштено, како уз моабет... и шум на срце... Без детално објаснување колку е тоа честа и минлива појава па и моите паники и стресови беа за џабе.
    Не се грижи, ќе мине.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cruise

    Cruise Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    Jas kako mal imav sum, pa po nekolku godini se izgubi..Ne e nisto strasno, samo redovni kontroli treba da se pravat i toa e toa.
     
  12. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Знам како ти е од лично искуство кога ми кажаа светот ми се сруши. Најлошо е што никој не се трудеше да објасни сите велеа нормално е се јавува кај секое второ дете.
    Ние бевме и кај една докторка Лили од Струга, а потоа и кај Драшко. Од Драшко сум презадоволна. Не само како доктор кој убаво ни ја објасни ситуацијата туку и како психолог не смири. Доколку имаш шанса дс одиш на еден преглед чисто ти да си мирна.
    Ние бевме во септември и сега крајот на месецот ќе одиме пак на контрола. Драшко ни објасна дека ситуацијата не е страшна, очекува сам да се затвори шумот но барем еднаш на 6 месеци да правиме контрола и да ја следиме ситуацијата. Малата е супер, си напредува повеќе од одлично во килажа, весела е и хиперактивна. Нормално си функционираме..
    Единствено разлика е што Драшко ни напомена доколку има потреба од антобиотик тоа да биде на пеницилинска база, и исто да обрнеме внимание доколку плаче дали посинува околу устата. Доколку се случи тоа да одиме веднаш на контрола. Ова е кажано од него за малата моја, сепак најдобро е да ве види и ќе ви каже понатану што како.
     
    Последна измена: 9 февруари 2018
    На mal.ecka, *Лорена*, Sofronko и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu ama ete ko majka mnogu se plasam vtornik ke jan nosam
    Kaj maticnata na decata rece donesi ja da ja vidam po da vidime ona kade ke ne upati za zdravje ne mi e bitno parite ke se najde care samo neka se dobri
     
  14. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Koj stepen e vasit sum bidejki rekoa deka e stepeni i jas neznam koj stepen ni e
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Има степени од 1 до 6. Незнам зошто не ви објасниле убаво туку ве испаничиле. Во најмала рака да ви кажеле од што е шумот. Се надевам ќе биде мал шум кој ќе се среди самиот. Обавезно одете на второ, па и на трето мислење ако треба.
     
  16. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Cim ne pustija doma valda ne e mnogu i pedijatarkata rece ne e strassno
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Веројатно педијатарот не ни знае што е и ни од кој степен и ни како чим не ти објасниле.Ако е физиолошки шум се следи, се контролира и по извезно време односно после некоја година се губи.Но, не ви кажале од кој степен е, ниту пак каков вид на шум е, која е процедурата, кога треба на контрола, дали треба на кардиолог.Сепак не треба да се занемарува и да не е страшно, станува збор за шум а не треба да го има. Позз и пишете што сте направиле.
     
  18. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Не се плаши, истото ни го рекоја и нас и педијатарот не прати на кардиолог. На кардиолог закажавме за еден месец после прегледот и испадна дека за тој еден месец шумот се повлекол сам од себе.
    Кардиологот ни објасни дека тоа многу често им се случува на новороденчиња и најчесто не е ништо страшно.
     
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Веројатни не е ништо, ама јас сепак би го однела на кардиолог за да го чуе и да го видат на ехо. Сепак педијатарот не можемда ја знае состојбата без ехо. Со лесно и пиши како сте поминале.
     
  20. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    I eho napravija posle dojde mi kaza pedijatarot i rece za mesec dena na kontrola normalno deka nema da go ostavam samo so ovaa ke napravam i na drugo mesto pregledi