1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шум на срце кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од kiki_riki, 6 јули 2017.

  1. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Ние сме во понеделник на ехо во Систина па ќе пишам како сме поминале, неможам мирно да спијам после 3 ипол месеци ни рекоа дека се слуша шум предтоа ништо
     
  2. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Шумот не мора да значи дека сигурно има проблем, но е причина за да се провери.
     
  3. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Ние направивме ехо на срце во Систина, 2мм има отвор кој треба да се затвори за неколку месеци. Ни објасни дека не е страшно
     
    На dromka, Butterfly1107, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Еве го и нашиот избештај од кај Лидија во Струга.
    Жената е одлична ни наплати 1800ден за ехо и екг.
    Битно е што и сама се надева дека до 6 месеци ке се затворат двата отвори.
    Следно на 6месеци на контрола 20201019_180924.jpg
     
    На Ava.84 и kukla21 им се допаѓа ова.
  5. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    По колку мм се отворите?
     
  6. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Па баш и јас затоа го постирав извештајов во случај да не ги знаете кратенките на кои пишува по колку мм се отворите,бидејќи она ми кажа дека едниот отвор започнал вејќе да се затвара. Вака ми рече , педијатарот го наслушал шумот веднаш при раѓање бидејќи бил поголем но еве позотовна работа едниот отвор значи со тек на време после 2 и пол недели се затвара,што значи дека очекувам и другиот да се затвори за 6 месеци.
    Нема ништо да има сега во оваа возраст последици бидејќи не е активен физички.
     
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Направивме второ ехо овој пат во Ремедика, немаме веќе шум
     
    На Slonce91, 0ли, Butterfly1107 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Може ли да ми дадете контакт од докторката? Ви благодарам :)
     
  9. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    070 636 896 Доктор Лиле.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Јас само да споделам лошо искуство со Др. Лиле. Се породив во Плодност и по препорака на мојата докторка закажавме термин кај неа (идеше таа во плодност а беба едвај месец дена). Прегледот траеше едвај 5мин, во меѓувреме си разговараше со докторите за тоа уште колку пациенти имала итн. Многу ладна, никаква комуникација доктор-пациент. Рече дека ќерка ми има шум на срце, стеснато белодробно каналче и толку, немало простор за паника а и ме убедуваше дека педијатар на слушалки обавезно ќе го слушнал шумот. Пред испис од болница ни кажаа дека нема шум, матичниот педијатар исто така. После 3 месеци контрола ама овој пат сакав второ мислење и ја однесов кај Др. Драшко во Систина. Само пофални зборови за него, едно 30мин ја гледаше ќерка ми, смирен, сталожен. Од сето тоа што ни го кажа Др. Лиле немаше ништо. Девојчето си е супер здраво, никаков проблем со срцето. 3 месеци поминати во страв, во неизвесност и јас си знам колку пати сум плачела од мака. По разговор со другарка, братучеда нејзина со потполно ист случај како нас од Др. Лиле па носено детето кај Др. Драшко. Не би ја препорачала никому.
     
  11. motheroffdragon

    motheroffdragon Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Potpolno isto iskustvo kako tebe od dr.Lile,a dr.Drasko super samo pofalni zborovi i od mene
     
    На Inana123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.438
    Пол:
    Женски
    Recisi istiot izvestaj e i kaj nas. Se mislam dali da ja nosime i skopje na vtoro mislenje
     
  13. Ivana.kas

    Ivana.kas Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2021
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    636
    Пол:
    Женски
    И јас како @Inana123 со лошо искуство од др. Лиле. Обавезно второ мислење.. Јас од др. Драшко во Систина сум презадоволна. Од дијагнозата која ни ја пиша Лиле, немаше ниту д..
     
    На Inana123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Јас не го однесов на 6 месеци бидејќи беше малце настинат ми кажа по тел докторката дека не прима дечиња што не се здрави. Исправно.
    Но се мислам за кај Драшко да одам...
     
  15. Luni

    Luni Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    4.334
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички сакав да ве прашам само што се породив бебето беше оценето 9 10 се породив 36 недела примив флорестон инекции за зреење си дише се самостално бебето само на третиот ден се појави некое синило на муцето и како да губи воздух проверивме мозоче се е ок само на срцето не биле дозатворени некои каналчиња почнале да се затвараат ама не скорс дали мислите од тоа се појавува синото и губењето здив.. Докторите ми велат дека тоа не е причина туку дека е малечко и нема толку капацитет се изморува сега го следат па ми велат да потпркни ке се среди.. Некое искуство?
     
  16. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Вака бебето мое кога се роди немаше никаков сомптом дека има шум на срце. Педијатарот што го прифати после рајѓање ги наслуша . Исто и моето се роди 36та но беше крупен.
    На последната контрола Драшко ми кажа дека отворите се затвараат како што треба. На годинка на контрола.
    Може најдобро е да закажеш преглед как Драшко во систина. Раат ке си бидеш.
    Шумот додека се новороденчиња не му прави никаков проблем
     
  17. Luni

    Luni Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    4.334
    Пол:
    Женски
    Тука се породив јас во систина сеуште сум тука на интензивна ми е бебето тука сите прегледи се направени ми велат дека не се смета тоа за шум и дека не е до тоа туку дека нема редуцирано дишење дека е мало т. с оно си диши нормално не му треба кислород но се заморува и од тоа дека е посинувањето на над уаницата а каналчињата требало уште мн малку да се затворат се очекува да се затворат така ми кажаа..само јас не сум раат..
     
  18. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Се слуша систолен шум 2/6

    Ова е запишано во отпусното писмо.. не пишува да се носи на преглед...
    Ниту матичната ми спомнала ,ја прашав јас,ми рече ако имало нешто ќе се слушнело на слушалка...
    Искуства ?
     
  19. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Раслистав сега во моите документи од Детска клиника, на првите контроли истото го пишува, и на таа од три месеци, знам и јас немав обрнато внимание ама матичната еднаш ми тече јас не слушам шум иако пишале дека има, сега бевме пак на контрола кардиолошка и веќе пишува шум не се слуша

    Ако ти е на мисла носи на кардиолог да ја слушнат ама штом матичната ти рекла нема, вероватно нема
     
  20. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    А кажи ми на кардиолог во државна го носиш ?
    Не знам сонував (знам дека е потсвесно) сон поврзан со тоа и ми влезе шубе ,ваму 3 докторки ми викаат нема ништо ,се слуша на слушалки кога има....