1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шум на срце кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од kiki_riki, 6 јули 2017.

  1. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Да…на детска клиника го носам..коментарот од нашата матична и тоа на два пати беше демек во скопје ти пишале дека има шум, па тоа се слуша јас ништо не слушам ама ај прави како што ти велат во скопје
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Јас сум во Скопје и педијатарот ми е стара докторка ,искусна кој знам ја фали ама сепак не знам таму ми проработе мислата , уствари јас и малку таква сум.
     
  3. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Можеби кога се родило наслушале но се затворило. Сигурно би наслушала и матичната.
    Но за мирна глава оди кај кадриолог. Да не си правиш стресови.
    Кај моето 9 месеци е се слуша сеуште. Но димензиите од рајѓање па до овие 9месеци се намалувале. Тоа само ми го кажаа. До годинка очекуваат кај моето да се затвори целосно
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.023
    Допаѓања:
    37.311
    Пол:
    Женски
    Имаше и мојава на раѓање шум на срце, ѝ правеа ехо после раѓање и сѐ беше во ред со срцето. Да напоменам дека матичниот гинеколог во 8ми месец од бременоста ми рече дека срцето на бебето му стоело поголемо од она што би требало, па тоа беше причина за ехо да направат педијатрите после раѓање. Потоа кога го имаше шумот кога не и докторката ни закажа за ехо. Таму таа докторка рече дека е се во ред, нема шум и дури не мора на контрола да одиме.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ќерка ми имаше шум на срце.
    На прегледи, се' беше уредно.
    Функционален шум го викаа мислам...

    Исчезна сам-од себе кога беше 2-3 години...
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Кај моето бебе педијатарот на контрола во 3ти месец ми кажа дека има "невин шум". Во бременост ништо не ми кажаа, ни во болница ни на претходните прегледи на педијатар. Претпостсвував дека претходно било нормално да го има па за тоа никој не ми кажал.
    Педијатарот ми објасни дека до сега требало да се изгуби но дека не е ништо страшно кај некои бебиња се губи покасно. Така смирено ми објасни и така го прифатив.
    Рече доколку до година не се изгуби тогаш да се направи ехо.

    Сега читајќи тука се замислив, да не е многу доцна за ехо и да направиме порано?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не е доцна.
    Ние само два пати и' направивме.
    Првиот пат на шест месеци (месец пред тоа прв пат ни кажа докторка дека наслушнала можен шум), вториот пат беше на 2-3 години, кога веќе беше исчезнат.
    Братучед мој, имаше таков шум до 6 години.

    Првиот пат кога ми кажаа за ќерка ми, срце ми запре оти не знаев што точно значи, после тоа научив и сфатив дека доколку срцето нема некаква вродена маана, не е ништо страшно, или опасно.
     
    На Em4e711 и Happyinlove им се допаѓа ова.
  8. Maqy

    Maqy Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Мајки имам предвреме родено бебе.Не пуштија од Болница со уреден наод, но направив ехо на срце и ни кажаа систолен шум 3-4/6 и дијагноза defectus septum ventriculorum i stenosis pulmonaris valvularis...Сега ни велат во Систина балон да се направи, но бебето нема никакви симптоми и не сакам да брзам ама се плашам многу..Сега закажав во Софија кај некој мн јак доктор за тоа...Дали сте имале слично искуство и совет?
     
  9. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.306
    Пол:
    Женски
    Имам пријателка и малото има шум на срце и таа беше исплашена многу и беа во Струга кај докторка педијатар специјалист за срце и има кажала да го следат само да чекале да се затвори ако сакаш број ќе ти дадам
     
    На Maqy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Maqy

    Maqy Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Бев кај Др Лиле пред неколку дена втор пат..Првиот пат во Плодност, но сега во Струга...Прво рече дека ќе чекаме, а сега рече за да не ви биди во мисла да се направи балон. Во тежина напредува и не прави паузи додека јади и затоа не сакам да брзаме.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.306
    Пол:
    Женски
    Ајде ќе се среди душичка
     
    На Maqy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Од докторката во Струга се многу задоволни и верувам дека ви кажува реално. Јас немам лично искуство зошто касно дознавме за неа.Ама ако ти е на мисла одете до Софија, претпоставувам кај д-е.Велковски сте закажале иако таму според мене нема некој што не е добар. Се додека има чаре не се секирај. Моето е оперирано на 5 месеци, па ене го 5 годишен дечко, здрав прав пргав.
     
    На јolene, Осе, Belabelinakinder и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Maqy

    Maqy Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Фала многу
     
  14. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Син ми има вентрикуларен септален дефект или кажано ВСД шум исто систолен 3/6 во среден прекордиум.Има 7м,нема никакви симптоми,добро напредува и само го следиме.Го носам на клиника кај Констадинка Динева и во Систина кај Драшко.Ќе чекаме ако даде Бог са се затвори сам,ама и се додека нема оптоварување на срценцето ни кажаа дека ќе го следиме само.Кај нас отворот е 0.4мм
     
    На Maqy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maqy

    Maqy Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Исто и ние бевме кај Др.Драшко и сме задоволни, а бебево го носиме и кај Светлана во Систина и таа ни предложи консултација со Чадиковски и Др од Турција но и интервенција со балон...Затоа сакаме мислење и од Бугарија
     
  16. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.846
    Допаѓања:
    40.966
    Пол:
    Женски
    Ако констатираат да се направи зафатот,подобро е додека е ептен мало. Имам случај со предвремено бебе со пулмонална стеноза и така ми кажаа докторите. Нас ни рекоја само редовна контрола,нема потреба од зафат,па еве веќе 1 година е стабилна.
    Контролите беа на 2, на 4,на 6,на 9 месеци,па сега дури на 1 година.
    Зашто реално,како што расти,може да се подобри ситуацијата како кај нас.
    Само прати како напредува,дали се поти,дали посинува околу уста....
    Со помин!
     
    На Ano и Maqy им се допаѓа ова.
  17. Maqy

    Maqy Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Фала многу, ќе видиме сега што ќе кажат Софија...
     
  18. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Искрено не знам што е другата дијагноза што ја имате ама мислам дека ако бебето е добро не треба брзање за зафат.Нас ни кажаа дека има големи шанси за намалување на отворот и бидеќи нема симптоми па и така да се тера.Мислам и да го слушате др.Драшко тој е и повеќе од доволно стручен за оваа област,колку повеќе одиш по доктори на толку повеќе мислења ќе наидеш и пак нема да знаеш кое е најдоброто.Колкав е отворот кај вас колкав е отворот?
     
    На Kasiopaja221 и Maqy им се допаѓа ова.
  19. Maqy

    Maqy Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Со перимембранозен прекин - 4mm со L-D шант пишува...
     
  20. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Истиот случај го имаме,да се надеваме да се намалат сами