1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

државна матура

Дискусија во 'Канта' започната од airotkiv, 22 мај 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. airotkiv

  airotkiv Нов член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали има некој што знае како треба да се напише есеј по македонски јазик?
  треба да има вовед за древна литература,ако знае некој нека пише.Благодарам однапред;)
   
 2. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.406
  Пол:
  Женски
  Nesto sto procitav na stranata na matura pisuvase deka ke bide za sporedba na dva lika.
  "Учениците задолжително ќе треба да изберат дела и автори од светската книжевност кои го отсликуваат овој период, но во пишаниот одговор на темата ќе може да дадат примери и од националната литература. Во пишаниот текст, во зависност од барањата на темата, треба да се анализираат најмалку два лика од различни дела".
   
 3. Hanycka

  Hanycka Нов член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Jas Sakav da prasam Dali nekoj odprilika znae sto treba da se napise angliski miSlam vo vrska so temata Za matura toa sto ke Ima esej,formalno, neformalno pismo itn. Ako doznae nekoj neka pise.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.