1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

е-Бонтон - правила за добро однесување на интернет

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Femina, 14 декември 2012.

  1. Femina

    Femina Администратор Член на тимот

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    1.712
    Како што можеби веќе сте прочитале, фондацијата „е-Македонија“ започна со реализација на проектот „е-Бонтон”, со цел создавање на правила за убаво однесување во е-комуникацијата и подигнување на јавната свест за начинот на кој луѓето комуницираат на интернет.

    Фемина ја поддржува оваа иницијатива, па еве специјална тема во која би можеле да напишете по некое правило и предлог за убаво онлајн однесување. Истото може да се однесува на форумот, но и генерално на комуникацијата на интернет (социјални мрежи, e-mail, чет и сл.) :)

    Ве молам секое правило да го пишувате во одделно мислење, а доколку некој пред вас веќе напишал нешто слично, едноставно кликнете „Ми се допаѓа“ на неговото мислење.

    Па, да помогнеме во креирањето на прирачникот. :)
    Меѓу другото, правила може да се испраќаат и тука: http://ebonton.mk/Home/BontonPravila

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Eli23, angelche16, eloves и 15 други им се допаѓа ова.
  2. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Преубав е овој проект..јас сега си ја завршив работата...
     
  3. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Хм, убаво што и Фемина го поддржува е-бонтонов...Најубаво ќе беше да имаше правило сегде да се пишува на кирилица (македонскава поддршка) како и на Фемина, иако ова не верувам дека некогаш би се реализирало зашто 50% ја немаат оваа навика ни пак имаат на компјутерите немаат македонска поддршка.
    Исто би било убаво да нема заканување преку интернет од типовите: “Леле , ако те начекаам..’’ итн. итн. што сум ги сретнувала на други форуми.Или пак да не се прават плагијати , и онака противзаконски е , и да викаш дека ти си ги напишал, односно да треба да се напише и изворот...Се на се интересна тема, а и корисна :!:
    Сега ќе испратам и на е-бонтон нешто што ми текна... :)
     
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Прекрасна тема, навистина убаво што Фемина ја поддржува иницијативата :) Мислам дека е потребно да се создаде овој е- бонтон, со цел да има некаков правилен редослед во однос на оставање нели коментари на интернет, кои не би биле несоодветни, бидејки и треба да се внимава на начинот на однесување воопшто, не само на интернет.Секако дека секој би се искажал, онака како што сака, но сепак не е само да се каже нешто, а истото тоа да изгледа прилично лошо, со тоа се создава одбивност од страна на оној кој сака/л да прочита онаму каде што е поставен коментарот.Би било добро да се стави љубезноста према другите луѓе како правило, нешто што мислам дека дополнително би требало да ја има во тие правила на тој е - бонтон, затоа што нељубезноста е таа што ја создава таа одбивност. Отприлика тоа е тоа што сакам да го кажам во врска со темава :)
     
    На angelche16, Katerinceee и ilipili им се допаѓа ова.
  5. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Значи едно најголемо БРАВО за проектот,јас се мислам дали да поставам некое правило :wasntme:
     
    На angelche16 и Ivona-Directionerka им се допаѓа ова.
  6. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Убаво и браво што Фемина го подржува ова ама мислам дека е џабе сето тоа ...

    Сигурен сум дека нема ништо да смени со тоа ... пак 90% од правилата ќе бидат злоупотребени и непочитувани

    Треба со ХАмшик да ги тепаш додека не научат правилно да се понашаат на фацебук и остатокот од мрежите
     
    На angelche16, pamelche, simpaticnaa и 2 други им се допаѓа ова.
  7. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
  8. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Супер..сите ке ги почитувам :* :)
     
  9. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :D ......хахаха....појма немав дека има и е-бонтон-правила за добро однесување на интернет...
    8) ние не го почитуваме оној класичниот бонтон па камоли овој е....правилата се пишуваат и спроведуваат,да,ама и постојат за да бидат кршени....хахаа......се шалам само онака....мислам дека проблемот е во нашата свест,воспитувањето и квалитетот на живеење....сето тоа си го носиме секаде,нашето однесување и постапки....без оглед на се,мислам дека интернетот и се она придружно треба да го сватиме како извор за информации,и забава...така да не треба да има навреди и исмејувања посебно на социјалните мрежи,на туѓите профили ,не се убави лажните преставувања,покажувања на ниски страсти...сето си има место,време и прилика за покажување,така да онлајн и не е баш убаво.. :devil: ...
    . :rock: ..без оглед на се сите сме различни под ова небо,така да не можиме да очекуваме и исто разбирање на правилата ......мене на пр не ми треба бонтон,од мала си знаам како треба да се однесувам во однос на другите и тоа си го практикувам секаде,и во реалност и во виртуелен свет.. :clap: ..
     
    На sajmoni му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Паметно!! ЕДНО ГОЛЕМО БРАВО!! :clap: :clap: :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. monni.t

    monni.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    207
    Треба богами вакво нешто, ама како што кажа Yipman2 повеќето нема да ги почитуваат.
    Едно од мене: никако пишување на „w“ наместо „в“ или „р“ ( прочитав некаде промена од „в“ во „w“ - гласовна промена наречена дебилизирање :D ).
     
    На QueenElena и sweet-star им се допаѓа ова.
  12. bubili61

    bubili61 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Бравооооо за бонтонот :clap: :*
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Благодарение на овој е-бонтон ... имав изработена прекрасна семинарска по предметот Култура на изразување и комуникација. И си добив максимални поени :bow:

    п.с. само мислам дека ни 50% ова нема да влијае на некои луѓе
     
    На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. herera

    herera Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    Навистина бравоо за бон - тон правилата за интернет :clap: :clap: :inlove: :inlove:
     
  15. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    би додала немој да го секниш носот над тастурата ама ќе звучи многу глопаво,шо би рекла една блага душа...
     
    На theowndemon и Mr. Right им се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.560
    Пол:
    Женски
    Овој бонтонот добро ќе им дојде на девојките од клановите 8-|
     
    На Bitter-Sweet, LUCERKA, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.