1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

е-Бонтон - правила за добро однесување на интернет

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Femina, 14 декември 2012.

 1. Femina

  Femina Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  1.461
  Како што можеби веќе сте прочитале, фондацијата „е-Македонија“ започна со реализација на проектот „е-Бонтон”, со цел создавање на правила за убаво однесување во е-комуникацијата и подигнување на јавната свест за начинот на кој луѓето комуницираат на интернет.

  Фемина ја поддржува оваа иницијатива, па еве специјална тема во која би можеле да напишете по некое правило и предлог за убаво онлајн однесување. Истото може да се однесува на форумот, но и генерално на комуникацијата на интернет (социјални мрежи, e-mail, чет и сл.) :)

  Ве молам секое правило да го пишувате во одделно мислење, а доколку некој пред вас веќе напишал нешто слично, едноставно кликнете „Ми се допаѓа“ на неговото мислење.

  Па, да помогнеме во креирањето на прирачникот. :)
  Меѓу другото, правила може да се испраќаат и тука: http://ebonton.mk/Home/BontonPravila

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Eli23, angelche16, eloves и 15 други им се допаѓа ова.
 2. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Преубав е овој проект..јас сега си ја завршив работата...
   
 3. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Хм, убаво што и Фемина го поддржува е-бонтонов...Најубаво ќе беше да имаше правило сегде да се пишува на кирилица (македонскава поддршка) како и на Фемина, иако ова не верувам дека некогаш би се реализирало зашто 50% ја немаат оваа навика ни пак имаат на компјутерите немаат македонска поддршка.
  Исто би било убаво да нема заканување преку интернет од типовите: “Леле , ако те начекаам..’’ итн. итн. што сум ги сретнувала на други форуми.Или пак да не се прават плагијати , и онака противзаконски е , и да викаш дека ти си ги напишал, односно да треба да се напише и изворот...Се на се интересна тема, а и корисна :!:
  Сега ќе испратам и на е-бонтон нешто што ми текна... :)
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Прекрасна тема, навистина убаво што Фемина ја поддржува иницијативата :) Мислам дека е потребно да се создаде овој е- бонтон, со цел да има некаков правилен редослед во однос на оставање нели коментари на интернет, кои не би биле несоодветни, бидејки и треба да се внимава на начинот на однесување воопшто, не само на интернет.Секако дека секој би се искажал, онака како што сака, но сепак не е само да се каже нешто, а истото тоа да изгледа прилично лошо, со тоа се создава одбивност од страна на оној кој сака/л да прочита онаму каде што е поставен коментарот.Би било добро да се стави љубезноста према другите луѓе како правило, нешто што мислам дека дополнително би требало да ја има во тие правила на тој е - бонтон, затоа што нељубезноста е таа што ја создава таа одбивност. Отприлика тоа е тоа што сакам да го кажам во врска со темава :)
   
  На angelche16, Katerinceee и ilipili им се допаѓа ова.
 5. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  Значи едно најголемо БРАВО за проектот,јас се мислам дали да поставам некое правило :wasntme:
   
  На angelche16 и Ivona-Directionerka им се допаѓа ова.
 6. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.986
  Убаво и браво што Фемина го подржува ова ама мислам дека е џабе сето тоа ...

  Сигурен сум дека нема ништо да смени со тоа ... пак 90% од правилата ќе бидат злоупотребени и непочитувани

  Треба со ХАмшик да ги тепаш додека не научат правилно да се понашаат на фацебук и остатокот од мрежите
   
  На angelche16, pamelche, simpaticnaa и 2 други им се допаѓа ова.
 7. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.389
 8. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.312
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  Супер..сите ке ги почитувам :* :)
   
 9. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  .. :D ......хахаха....појма немав дека има и е-бонтон-правила за добро однесување на интернет...
  8) ние не го почитуваме оној класичниот бонтон па камоли овој е....правилата се пишуваат и спроведуваат,да,ама и постојат за да бидат кршени....хахаа......се шалам само онака....мислам дека проблемот е во нашата свест,воспитувањето и квалитетот на живеење....сето тоа си го носиме секаде,нашето однесување и постапки....без оглед на се,мислам дека интернетот и се она придружно треба да го сватиме како извор за информации,и забава...така да не треба да има навреди и исмејувања посебно на социјалните мрежи,на туѓите профили ,не се убави лажните преставувања,покажувања на ниски страсти...сето си има место,време и прилика за покажување,така да онлајн и не е баш убаво.. :devil: ...
  . :rock: ..без оглед на се сите сме различни под ова небо,така да не можиме да очекуваме и исто разбирање на правилата ......мене на пр не ми треба бонтон,од мала си знаам како треба да се однесувам во однос на другите и тоа си го практикувам секаде,и во реалност и во виртуелен свет.. :clap: ..
   
  На sajmoni му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sm1zla

  sm1zla Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Паметно!! ЕДНО ГОЛЕМО БРАВО!! :clap: :clap: :)
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. monni.t

  monni.t Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  205
  Треба богами вакво нешто, ама како што кажа Yipman2 повеќето нема да ги почитуваат.
  Едно од мене: никако пишување на „w“ наместо „в“ или „р“ ( прочитав некаде промена од „в“ во „w“ - гласовна промена наречена дебилизирање :D ).
   
  На QueenElena и sweet-star им се допаѓа ова.
 12. bubili61

  bubili61 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Бравооооо за бонтонот :clap: :*
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Благодарение на овој е-бонтон ... имав изработена прекрасна семинарска по предметот Култура на изразување и комуникација. И си добив максимални поени :bow:

  п.с. само мислам дека ни 50% ова нема да влијае на некои луѓе
   
  На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
 14. herera

  herera Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  Навистина бравоо за бон - тон правилата за интернет :clap: :clap: :inlove: :inlove:
   
 15. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.350
  Допаѓања:
  28.219
  Пол:
  Женски
  би додала немој да го секниш носот над тастурата ама ќе звучи многу глопаво,шо би рекла една блага душа...
   
  На theowndemon и Mr. Right им се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.109
  Допаѓања:
  149.383
  Пол:
  Женски
  Овој бонтонот добро ќе им дојде на девојките од клановите 8-|
   
  На Bitter-Sweet, LUCERKA, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.