1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

чувство на ситост со лушпи од ИНДИСКИ ТЕГАВЕЦ

Дискусија во 'Диети' започната од mmaarrtiinnaa, 14 август 2015.

 1. mmaarrtiinnaa

  mmaarrtiinnaa Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Здраво Девојки!
  дали некој од вас употребува во храната индиски тегавец...
  прочитав дека доста е популарно низ светот се работи за растителни влакна кои заситуваат и во водена средина набабруваат со што создаваат чуство на ситост а исто така бидејќи се растителни влакна и ги чистат цревата со што телото добива здрава пробава.
  еве слика од истото ...јас почнав пред 3 дена да ги конзумирам се ставаат 3- 4 мали лажици во чаша вода или цеден сок да отстојат немаат вкус како ленено семе е но за разлика од него тегавецот набабрува и станува како каша и се пие 30 мин пред јадење или еднаш дневно пред спиење...мене ми се допаѓа бидејќи создава чувство на ситост.
  Дали некоја од Вас има искуство со истото?Сепак е растение и спаѓа во производите raw adn healty... а читав и по странски форуми и сајтови дека доста е хит и доста е здраво...
  изгуглајте ќе прочитате доста фини постови од нутриционисти за него...
  инаку латинското име под кое може да прочитате нешто за него е Psyllium и се води како одличен за слабеење чуство на ситост и нормална работа на цревата
   

  Прикачени фајлови:

  • image1.JPG
   image1.JPG
   Големина на фајлот:
   30,9 KB
   Прегледи:
   11
  • image1.JPG
   image1.JPG
   Големина на фајлот:
   22,6 KB
   Прегледи:
   10
  На betidule му/ѝ се допаѓа ова.