1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Ја дадовме” - местото на жената по стапување во брак

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од vaga95, 19 јуни 2018.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не очекувам ништо од неа. Маж ми треба да добие. Јас не сум и дете.

    Знам дека постов не се однесуваше на мене, ама сакав да искоментирам.
     
    На cresa-jagoda и Lolo5 им се допаѓа ова.
  2. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Тоа „ја дадовме“ го сфаќам како израз кој се вкоренил во обичаите,ништо повеќе.Ама навистина?Кој би ме дал бе луѓе? Јас како возрасна личност,веројатно можам да си изразам волја,не треба некој место мене да изразува волја.Што сум јас,ментално заостаната или стока,па „ќе ме даваат“.Во ред е да се каже ако е онака симболично.Исто и со веридбите,тоа прашање дали ја давате,и фамозниот одговор-ја даваме,останало од традицијата.Среќа па моите не размислуваат така.Некогаш кога би се мажела,сигурно нема да се одречат од мене.Не сум ничија соптвеност.Си има и мајка и татко,и друг никој не би нарекувала со тоа име.Мама на шега ми вели-Ако е зетот од друг град/држава,живејте овде,да те гледам :rofl: Па сега таа да мисли дека сум „дадена“ ужас.А за презиме...Моето дефинитвно не би го менувала,ама можам да го додам,или евентуално и партнерот да го додаде моето.Некако поавторитетно ми звучи со две презимиња- Sea-некое презиме Mermaid...А и тоа би било знак дека сум ја проширила фамилијата,а не почит некаква :puke: За наследство,како што е брат ми,така сум и јас.Нормално дека ќе се дели еднакво.Не сакам подлеби,не сакам да го изгубам моето поради полот.
    За имињата,татко ми и мајка ми не сакаат внуче да се вика како нив.А и зошто,да ми се допаѓаа имињата многу,можеби,ама јас си имам други имиња уште од сега планирано :rofl: Затоа,воопшто не ми е гајле дали на некој му се допаѓа тоа или не.
    А од вакви размислувања,ми се лоши :puke: Подалеку од вакви луѓе :D
    Доста е од газење на жени :D
     
    Последна измена: 21 јуни 2018
    На cresa-jagoda, Annora, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Интересно ми е што нема повеќе постови со искуства, во кои е експлицитно поделбата на децата според пол.
    Во реалноста гледам поинаква слика.
     
    На Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.989
    Допаѓања:
    261.075
    Не знам, јас не размислувам така.
    Верувам во чиста сметка - долга љубов.
    Има начин ако толку сакаат како и таа полноправно да живее со нив.

    Јас лично, никогаш не би вложувала во нешто за кое немам на хартија дека е мое.
     
    На Nigredo Odor, Lolo5, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.989
    Допаѓања:
    261.075
    Со тоа што дм треба да добие, ич не се замарам.
    Гледаме сами се', другото - ако дојде, супер.
     
    На Milobebence, Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Во случајот со маж ми, децата не се делат според пол. Он има двајца браќа. Они добија од неговите, а он не и нема да добие. Зошто? Затоа што е најмал. Сам нека се снаоѓа. (facepalm)
     
    На cresa-jagoda, Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  7. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Во срединава кај што живеам значи дали традиција е, дали нешто што мора да се кажи незнам како што, ама морат да се кажит: Женското не е за дома, за излагање е

    Ами шо ако не се омажи?:^)
     
    На WildMk, SummerGirl, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Моиве се до негде со вакви сфаќања, мајка ми па кога ќе ми рече гледај во каква фамилија одиш(facepalm)а што е најтрагично сестра имам, испаѓа по муабетов ние да се омажиме они сами ќе останат, ама ај оди па објасни им....
    Ама ова од млад човек да го слушнам па посебно од тој маж што би ми бил би се запрепастила искрено, среќа па младиве полека го искоренуваат ова.
    А никогаш не би отишла со свекор/свекрва да живеам скраја да е ко што сум терсене и по дома со моиве се расправам а не па некој трет на глава да ми стои, трети светски рат ќе почне:D
    П.С се изнасмеав за кафево, колку јако кафе правам поверојатно е дека стар човек срце ќе го стегне:D
     
    На Milobebence, WildMk, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  9. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Не викај така, тоа што не го сакаш,тоа ќе го имаш:D
    Ќе ти останат очите во некого, па онда има и свекор и свекрва па дури и девер или золва да имат дома :rofl: мала шала8)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Можеби мајка ти немала лоша намера. Многу е важно какви ќе ти бидат идните свекор и свекрва. Барем ќе знаеш на што си. А за тоа со кафето, да те пратам кај свекрвата. Има проблем со висок притисок. :rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jas licno

    Jas licno Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Ne ja kupuva tuku poentata e davanje na mito za da si ja zeme vo smisla ovoj dosol po nea ama tie ne sakaat da se oddelat i stavaat strazar a ovoj strazarov mitadzija.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Луѓето измислија паметни телефони паметни компјутери се качија на вселената измиспија интелигентни роботи а овие нашите со што се замараат ха ха :D
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми сметаат ваквите застарени мислења и муабети. Денес жените со мажите се рамноправни и навредливо ми звучи да се зборува за жената како таа да е некој вид на предмет, па сега ја даваме. Нема што некој мене да ме дава. Јас си одбирам со кој ќе го поминам животот, и со истиот тој си формираме ново семејство.
    Гледам дека доста обичаи се останати и се практикуваат и денешно време. Некои претпоставувам бидејќи интересно му изгледаат на младите, а останатите од што "така треба". Јас не би се сложила. Ќе го практикувам само она што мене ми се допаѓа, па кој како сака. Сепак мислам дека е време да се оди напред, и да се искоренат обичаите останати од турско време.
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  14. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Срце,ако ти имаш такво мислење за селото до тебе е.До луѓето е не е до селата...Ако имаш до тебе типични селани не ќе да се сите такви.Има културни селани,цивилизирани,Ама ова твоето како ептен да е заостанато село.
     
  15. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    А ти изгледа седиш дома и чуваш деца,Дајте бе луѓе 21 век сме срамота,а и која денешна невеста би седела дома и би чувала деца.Јас ова првпат од тебе го слушам дека некоја седи дома и чува деца.СЕ ЗНАЕ МЕСТОТО НА ЖЕНАТЕ Е ТОЧНО ПОКРАЈ МАЖОТ И ДЕЦАТА НО НЕ ПО ЦЕЛ ДЕН ДА ЧУВА ДЕЦА ДА ГОТИВ И СЛ.ТУКУ НАПРОТИВ ДА ОДИ НА РАБОТА ДА ЗАРАБОТУВА,И ДА ГИ ВОСПИТУВА ДЕЦАТА.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Да. Седам дома. Ама уште утре. И не живеам со свекор и свекрва. Пишав само каков е животот таму. Треба да се батали малограѓанштината. Да се искорени тоа дека жената е само за тоа. Да сфатат постарите дека ова веќе не е нивно време. Приоритетите се менуваат. А кога ќе слушнам од мажоте дека жената е за дома, косата ми се крева.
     
  17. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Точно и јас се согласувам со тебе,само зборот ми беше дека не е се до руралните и урбаните средини туку до ЛУЃЕТО има селани кои живеам во градовите а градски луѓе кои живеат во селата.
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Мислев на оние села што се ептен оддалечени од градовите. Каде што очигледно уште живеат под турско. А и по градовите има такви. Ги слушам оние постарите како коментираат дека жената треба да си седи дома, а мажот да носи пари. Не ги разбирам.
     
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Всушност има многу жени кои седат дома и баш тоа го прават.
    Дел бидејќи сопругот не ги пушта да работат негде, со тие старински размислувања дека на жената местото и е дома, да ги чува децата и да чисти и готви. А дел ни самите не сакаат да работат, поубаво им е дома, цел ден нозете во вис, и после се жалат не им било лесно.
    Не ги разбирам и не ги поддржувам овие.
    Инаку се сложувам дека до луѓето е, а не до средината од која потекнуваат. Може средината да има влијание, ама сепак најмногу до човекот е.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И јас не ги разбирам. И не само што се жалат дека не им е лесно, туку и кукаат дека немаат пари. А не сакаат да го мрднат газот и да работат. (facepalm)
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.