1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Ја дадовме” - местото на жената по стапување во брак

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од vaga95, 19 јуни 2018.

  1. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Во турско ставам 3 до врв лажици кафе и една ипол шеќер, немој на душа да ја носам жената:lol:
    Ова со фамилијава директно е поврзано со ваквиот синдром, јас си стварам мое (ново) семејство а не влагам автоматски кај нив па на сите да им удоволувам и да им се потресувам а не па слугинка да изигравам.
    А стари ко стари, со самата генерациска разлика и со тоа што они растеле во сосема друг систем и други вредности од сега имаат различни мислења и погледи, башка што ако се пензионери од досада ќе ти се качат на глава.
    Младиве се за ќутек, прво што одат со таа помисла дека мора на сите да им удоволуваат и изиграваат слугинки, второ што ќе се клепнат на готово со се свекор, свекрва, девери золви и јатрви а трето што се замараат за секоја глупост ко што читам во темана за снаи и свекрви (мислам некои имаат сериозни проблеми ама повеќето коси кубат зашто свекрвата готвела а друга па зашто не готвела и зашто јатрвата ја сакала повеќе од неа)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Јас би додал и лакомост. Прават агрегација на имот.
    Машките деца добиваат имот на сметка на женските деца, кои што се, грубо кажано, избркани од домот кој што им следува.

    Сите сме луѓе и не смее некој да се става над некого, особено не кога е од иста класа, а во случајов најчесто буквално од иста матка.

    Кога ќе се омажи, жената смее да живее во домот на мажот, ама како буквален и биолошки слуга.

    Поглупа традиција - здравје.
     
    На Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  3. Jas licno

    Jas licno Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Hah mnogu e inteligentno da veruvas deka nekoj se kacil vo vselenata pocni od samiot izraz koj go upotrebi se kacil kako da se kacil na magare. :rofl:

    Se raboti sa svadben obicaj koj bese malku pogresno sfaten mu objasniv i ne znam sto ima tuka neinteligentno osven tvojot nepotreben komentar.

    Ako ne ti se dopagja temava ne ja citaj nema sto da me citiras mene ili bilo koj drug stom nikoj tebe ne te spomna.
     
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам светот оди напред со новата технологија нашите врати бутаат ка ј невестата .
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Јас повеќе од жени иам слушнато каде и е местото на жената ако се сите подржуваме никогаш нема да ни биде местото дома.
     
    На Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  6. Jas licno

    Jas licno Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Svetot odi napred za site a ako kaj nas turkaat vrati (ne e nitu turkanje gluma e) sekade niz svetot si ima obicai.

    Ete frlanjeto na bidermaer e uvezen obicaj cija simbolika ne e nisto pogolema od turkanjeto vrati arno ama protiv nema nikoj a stom e nas obicaj odma ne cini.
     
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    “Ја додовме”!?! Многу конзервативна фраза, не се работи за трговска стока или предмет, пазар или некаков договор помеѓу фамилиите, па ја дале, демек готово се откачиле од неа, завршена работа. Колку мизерно, не знам од кај ги извадиле ваквите флоскули.
     
  8. MarianaBT

    MarianaBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    --
    Точно.....лелее колку грдо тоа звучи ... како бело робје :( ... во која деценија или век живееме.. хм.. :x
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Кога правевме свадба, немаше денски никакви дешавки, дирекно во ресторан. Додека се договаравме каде во колку саат трева да бидеме, свекор ми вика "а од каде да те земеме?" бидејќи не живеев заедно со родителите. Јас му реков "Не мора да ме земате, сама ќе си дојдам."
     
    На violetblue и Queen8 им се допаѓа ова.