„Играње“ (треперење) на окото

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од enca.69, 8 јануари 2010.

 1. Aryana

  Aryana Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  67
  Мене еве цела недела десното око во аголот ми игра. Малку е иритирачки.
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.406
  Допаѓања:
  22.724
  Пол:
  Женски
  Обратно ;)
   
 3. jelena.rozga

  jelena.rozga Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  304
  Допаѓања:
  169
  „Доколку окото ви трепка не треба да кажувате зошто тоа вас за ништо не кажува а сега окото прави само еднаш нешто и вие го кажувате.“ тоа го имм слушнато од постарите само во себе треба да си кажете Ако е на добро нека престане ако е на лошо нека продолже.
   
  На Draginja и tessie им се допаѓа ова.
 4. solnishko

  solnishko Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  Мене ми трепери окото веќе 3 недели и ме вади од такт. Ми кажаа дека ми е од стрес и умор, и ми кажаа да пијам Бедоксин, ама не поминува |(
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.236
  Не сум суеверна, ама окото ми доигра. Ден и ноќ.
  Знам дека не се кажувало, ама сите ми велат нешто лошо значело... :sweat:
   
 6. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Мене вчера ми трепереше окото малку, а и денес.
   
 7. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  4.393
  Пол:
  Женски
  Мене речиси секој ден ми игра окото, и воопшто не е добро чувство. Не сакам да прави така, иритантно ми е... Ама тоа е...
   
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.299
  Допаѓања:
  17.969
  Пол:
  Женски
  Да не претеруваш со кафето? Ако да, пробај да намалиш и ќе видиш дека друга ќе биде приказната.
   
 9. oraiaeleni

  oraiaeleni Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  107
  Страдам од оваа работа веќе добри 5 месеци. Страдам, затоа што не е ден или два, една недела туку со месеци, особено е изразено навечер кога сакам да спијам и ке ги склопам очите, а исто така се активира и кога од соба ке излезам на светлина, односно надвор. Јас навистина незнам...Десното око е иначе, многу непријатна работа. А не ми с еоди на лекар за ова, незнам навистина... :doh:
   
 10. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  4.393
  Пол:
  Женски

  Кафе пијам еднаш месечно. :?:
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.299
  Допаѓања:
  17.969
  Пол:
  Женски
  Од тоа што иам читано, причините за ова се од мошне разновидна природа: стрес, замор, алкохол, кофеин, „суви очи“, очен замор (астенопија), нутритивен дисбаланс, алергии и многу други...

  Многумина се жалат дека ваква состојба ги мачи подолг период. Во вакви случаи драги мои, сметам дека е потребно да се консултирате со лекар. Не занемарувајте вакви работи.
   
 12. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  62.111
  Не сум суеверна колку - толку, ама ова со играње око мене ми се покажало со тек на мојот живот дека навистина ми е предвесник на нешто лошо или добро (зависи кое око ми трепери, левото на добро, десното на лошо - јас така си ги имам дистинкцирано). Не може досега сето тоа да било коинциденција. Имам редица лоши настани во животот кои ми се случиле со претходно треперење на десното око одреден период (неколку дена, недела...) и после тоа окото автоматски престанува како темпирано.
   
  На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  538
  Вчера се шминкав...си ставив моливче и внатре во окото и после неколку минути почна да ми мрда нешто кај подочникот...значи исто како кога "игра" окото, само мене сега ми се случува подоле...Така ми е веќе втор ден....Сигурно е некој нерв....Има некое чаре или? Не се плашам само грозно ми изгледа...Како да пулсира...Мрда на 4 секунди :@
   
 14. LoveYourNails

  LoveYourNails Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Знам дека е предоцна ама мислам дека не ти давало тоа некој знак или слично . Смртта на личноста и играњето на окото не се биле поврзани нешта туку така се случило и ти си о поврзила тоа ...
   
 15. fear

  fear Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  19
  Кај горниот лев капав во аголот кај носот на допир осеќам дека има како некое топче, не ме боли само постојано осеќам како да ми се собира, да игра. Пробав со тоа да го прекрстам 3 пати..но одреден период се смирува и потоа пак продолжува. Ги читав сите ваши мислења и јас стварно незнам што да мислам, добро или лошо..а секогаш ги избирам оние лоши мисли :( некој совет од вас?
   
 16. khaleesi1

  khaleesi1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  52
  Девојки почна да ми трепери окото денес и тоа трае веќе 2часа и мн ме нервира. Сега мајка и ми кажа да си ставам малку ладно, лед или што и да е.. Пробајте може ќе успееме :)
   
 17. Draginja

  Draginja Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2015
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  I mene mnogu pati mi se ima sluceno da mi treperi okoto. Nekogas trae so casovi. Nekogas i so denovi. No samo znam deka samo si pominuva.
   
 18. pepeturka123

  pepeturka123 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2015
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Velat ako ti "igra" okoto ke places :) i kaj mene sekogas e taka no sigurno ne e toa pricinata, se smiruva i ne e strasno
   
  На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 19. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.623
  Дане е обратно, ако продолжи дека е лошо, а ако престане дека е добро. Барем така јас знам
   
 20. Draginja

  Draginja Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2015
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Ako podobro procitas ke vidis deka i ti istoto go kaza ;)