1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Играње“ (треперење) на окото

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од enca.69, 8 јануари 2010.

  1. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Да во право си неубаво имам сватено
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Веќе два три дена ми трепери левото око. Од толку многу случувања околу мене, од толку многу треперење и на двете очи веќе не знам на што да се потпрам, дали е на добро дали е на лошо. Минатиот период бев под стрес па се тешам дека е до тоа. Аман веќе, нека ми престане.
     
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Велат тогаш нешто лошо ќе се случи можно е јас верувам :(:(:(
     
  4. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека тоа нема никаква врска дека нешто лошо ќе се случи. Окото не може со треперење да не предупреди за нешто, нема никаква смисла, од каде окото знае што ќе се случи? Мене тоа ми се случува понекогаш скоро од ништо, не сум ни под стрес, ни вознемирена.
     
  6. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    во последно време левото око нон стоп ми трепери..прочитав дека не треба да кажувам и си молчам ..ме става на мисла што ли ќе се случи..дали е за арно или лошо
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Кај мене подолгото време на треперење на десното око се покажа дека е за она од кое се плашев. Ужасно треперење од време на време, дури и ми сметаше при гледање во тој момент. Ми почина блиска личност од семејството. После тоа како малку да престана, не приметив дека трепери како пред тоа, можеби малку пак ќе затрепери ама не како порано. Не сакам да го поврзувам треперењето на окото со таков настан, но тоа прв пат ми се случи и баш пред тоа. Нека било само од умор или стрес, за да не наоѓам во иднина причини во сите знаци и реакции кои ги прави телото.
     
  8. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Играње на окото: причина е хормонот на стресот
    Капакот или мускулите на аглите од очите ќе почнат да треперат, а понекогаш и да чувствувате мало чешање. Станува збор за фасцикулација - брзо треперење на мускулните влакна.

    Важна улога во оваа појава игра и хормонот на стресот, адреналинот, кој ги иритира малите мускули. Причината често е ненаспаноста и преголемиот стрес во секојдневниот живот.

    Што да се превземе? Ви треба повеќе мир. Дозволете си повеќе паузи, спиење од најмалку седум часа на ден. Повеќе пешачење, по можност во вечерните часови. Ова ќе ве релаксира и ќе ја спречи секрецијата на стресниот хормон.

    Што се суви очи?
    Кога има недостаток на солзна секреција или недоволнен квалитет на солзи во однос на нивниот состав, пациентите чувствуваат нелагодност во очите- боцкање, потреба да ги протриваат очите, чувство дека имаат „нешто“ во око, црвенило на очите. Сите овие симптоми го водат пациентот кон очниот лекар. Ако не се превземат мерки и соодветна терапија може да дојде до усложнување и постои висок ризик да се појават ерозии (ранички) и инфекции на корнеата.


    Симптоми
    Пациенти со овој проблем често се жалат на чувство дека имаат „песок“ во очите, сувост и дразнење. Други симптоми се топлина, зацрвенување, густа секреција и светлината им пречи. Кај пациентите кои користат контактни леќи сите овие симптоми се уште повеќе изразени, особено и замаглениот и нејасен вид . Колку и да е чудно и полнењето на очите со солзи и обилно течење на солзи исто така може да е симптом на суво око! Постојаното дразнење на очите од неквалитетни солзи предизвикува рефлекторно производство на големо количество солзи. Но овие солзи воглавно се состојат од вода, им недостигаат специфичните состојки, кои го спречуваат испарувањето на солзите и затоа не можат доволно да го влажнат окото.
    Лекување
    Замената на недоволните природни солзи со вештачки е најчесто применуваната терапија. Вештачките солзи се лубриканти кои по состав се блиски до природните солзи. Можат да се користат толку често колку е неопходно (1-2 пати на дневно до неколку пати на час) особено вештачките солзи кои не содржат конзерванс.

    Нормално солзите се истекуваат низ солзните точки и каналчиња на долниот и горниот капак во солзното ќесе, а од таму во носот и грлото. Друг начин на лекување е солзните каналчиња на капаците да се затворат со специјални силиконски тапи, на одредено време или постојано. Тоа овозможува очите да се постојано влажни за подолг временски период.

    Премалку трепкање пред компјутерот

    Колку пати ви се случило за време на користење на интернетот, читање, играње игри или пишување на компјутер сте се загледале во екранот и едноставно сте заборавиле да трепнете?

    Премалку трепкање го суши окото и создава иритација како пецкање и чешање на окото. Ако после користење на компјутерот често ги чувствувате споменатите симптоми, набавете си вештачки солзи –капки кои го штитат и навлажнуваат окото.

    Какви се тие вештачки солзи? Дали некој има слушнато/ користено? Иначе од сето ова заклучив дека окото ми трепка поради што ми е суво, некогаш солзи ми течат, ме чешаат, ми се вцрвенуваат ( претежно ко ке ставам маскара и од топлина). А стес баш и немам , можеби на моменти.
     
  9. Hana94

    Hana94 Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Би сакала да го споделам ова непријатно чувство на треперење на окото кое трае скоро 2 месеци. Пред околу два месеци почна да ми игра десното око, поточно мускулот во долниот дел под окото, доста непријатно чувство кое ме прави нервозна секој ден, колку и да се трудам да не мислам. Значи по само 1 недела од кога почна без престан да трепери, бидејќи ми сметаше премногу, посетив очен лекар, кој ми направи детален преглед, и не утврди никаков здравствен проблем на окото, диоптријата и сл. Ми препиша комбинација од таблети витамин B6 и магнезиум, капки и капсули на природна база околут комби. Подобрување има, но на краток период, и тоа најмногу 3-4 ден. и пак почува постојано да игра, но со паузи во текот на денот. Таблетите и капсулите ги земам секојдневно, но резултатот не е целосен :( Во текот на една недела, паузира и пак почнува. Се трудам да не мислам, да избегнувам колку можам компјутер,таблет,моб, да ги одмарам очите, психички да бидам смирена, вежбам пилатес, здрава храна, не пијам кафе и алкохол но ништо сепак не помага.Знам дека можеби звучи како да сум опседната, но крајно ме иритира ова пулсирање, и ми влијае на секојдневното расположение. За скоро планирам да појдам повторно на контрола, бидејќи ме чека свадба, и несакам да ми смета овај непријатно чувство на еден од најубавите денови во животот. Ве молам за совет доколку некој знае нешто поефикасно за оваа проблематика :)
     
  10. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    b1 vitamin preporacyvaat da se zeme koga vi igra oko ama nz dali go ima kaj nas i ako go ima sigurno e skapicok odma pominuva od ovoj vitamin
     
    На Hana94 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Мене десното око почна да ми игра од кога почина дедоми. Од дента кога почина па се до 40дена ми играше десното око. И еве поминаа тие 40дена оддамна мене окото престана да ми игра (треепери)
     
  12. AnaMarijaKrst

    AnaMarijaKrst Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Ми трепери долниот дел од десното око. Дали знаете од што можи да биди тоа? Многу е непријатно чувството како да ти потскокнува нешто во окото.
     
  13. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Мене често ми се случува левото око да ми трепери.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Некои кажуваат дека треперењето на окото е од стрес.Но, јас имам заприметено кога ми трепери десното око обавезно нешто лошо се случува!
     
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Ми игра капакот на левото око ..дали од нервоза или ?
     
  16. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    А треперење на горната уста дури се гледа како мрда
     
  17. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.489
    Допаѓања:
    33.353
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш кога ми игра око долен капак најчесто е, знам дека нешто обавезно ќе се случи лошо значи нема бегање од тоа. Неколку пати ми се има случено тоа и сама се имам уверено дека е лош знак.
     
  18. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Пред некое време цел месец ми играеше/трепереше горниот капак на едното око. Во ден можеби по 30тина пати.
    Се консултирав и со очен лекар, имам и диоптер на очите.
    Но не беше тоа причина.
    Излезе стрес, хроничен и нервот ме потсетуваше дека треба да закочам.
    Б-комплекс ми помогна, излегувања и дружби со драги луѓе.
    Ми помогнаа да го надминам овој симптом
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Знае да ми" заигра " око , понекогаш и оро си игра .. ама до сега се покажало како умор . За среќа не сум имала непријатни случувања ( како смрт и болест ) што би ги поврзала со треперење на окото . Плус неодамна имав мало пецкање и чешање во десното око , па бев на доктор , направив детален преглед на очите . Испадна дека имав мала инфекција која всушност го дехидрирала окото и предизвикала пецкање и чешање на окото . Ми дадоа капки за очи и сега се е во ред . После оваа инфекција , пак ми има треперено окото , дури и кога сум се будела некогаш сум се будела со треперење . Ама ништо страшно . Во овој случај повеќе верувам на медицината и науката . Сепак некогаш се случува доцна да легнеме , а рано наутро да станеме , и затоа се случува .
     
  20. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Од време на време секогаш ми трепери левото око.