1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Играње“ (треперење) на окото

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од enca.69, 8 јануари 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    ХАхахха.. интерено и е бе :))) Мене многу ме нервира кога ми трепери окото или некој друг дел од телото... Па го притискам , го чешам, се надевам дека ќе престане. Инаку тоа не ми се случува често, и јас сум слушнала дека кога ти игра око ќе видиш некого што сакаш да видиш, или дека некој сака да те види :)
     
  2. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Ако веруваме дека нешто лошо ќе ни се случи - стварно ќе ни се случи бидејќи полни ќе сме со негативна енергија и стрес и во секој момент очекуваме нешто лошо
    -заклучок: сами си го бараме :D
     
    На Lady-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Мене последниве денови ми трепери горната усна...што ми се дешава :)
     
  4. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    ahahahaha i mene mi treperi nekad ustata a okoto ne tuku vegjata..ama nikat ne mi se desilo u toa vreme da ima nekoj pred mene ili pred ogledalo da stojam pa da vidam samo dai se osekjam taka ili stv treperi :))) pozz

    [mod-kirilica:2pikuaxa][/mod-kirilica:2pikuaxa]
     
  5. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Леле колку пати ми се има случено тоа ехеее. А за окото кога ти игра јас знам дека не треба да се кажува, божем не било убаво. Кузнае.
     
  6. Sunshine.love

    Sunshine.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    Мене ми имаат кажувано дека ако ти игра окото треба да го фатиш и да кажеш ,, Ако ми играш играј ми на добро, ако не престани". Се надевам дека ќе помогне. ;)
     
    На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Да и јас имам слушнато доколку ти трепери окото не требало да се кажува :) Mене многу често ми трепери и искрено не се замарам :$
     
  8. Unknowngirl16

    Unknowngirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    mn pati igranje na okoto ili treperenje e posledica od nekoj dozivean stres,posledica kako tik i od predolgo sedenje na kom
     
    На Name и interesna им се допаѓа ова.
  9. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Ако ти игра окото велат не се кажува затоа што тоа вика: Јас гледам се што правиш ти и на никого не кажувам, јас еднаш ке заиграм и ти одма ме издаваш. А јас баш сум заприметила дека кога ми игра левото око, тогаш дефинитивно нешто лошо ми се случува, ете случајот со смртта на дедо ми, цела недела окото лево не престана да ми трепери. Кога ми игра десното око пак, нешто убаво ми се случува. Сум заприметила и тоа ми е некакво претскажување...
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Мене ми трепери окото кога сум под голем стрес ,тогаш и устата ми трепери ,и мислам дека не би требало да значи нешто лошо...откако ќе се смирам се смирува и тоа..
     
  11. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    мене ми кажаа дека треперење на окото значи дека или некој те мисли или ќе видиш некој важен. И секогаш кога ќе ми трепери окото така подолго време го гледав тој шо ми се свиѓаше :^)
     
    На nerdy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Zumbula

    Zumbula Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    135
    туууу моево па не прекинува...така си имам некои периоди кога нон стоп ми `игра`...не знам можеби е од стрес или па ако предолго седам на компјутер. Mи иде да го откорнааааааам некад...мислиш пајдушко си игра :) најчесто е десното.
     
  13. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Јас знам за: Ако ти трепери левото око - значи среќа, а ако ти трепери десното око - несреќа. Иако не верувам баш во овие работи, морам да кажам дека еднаш се зачудив. Еднаш со една другарка си седевме на балкон, и почна да и трепери десното око - и рече: леле ова значи несреќа!.. ама не се потресовме воопшто пошо не ни веруваме во тоа. Но по неколку минути и се јавија дека нејзините имале сообраќајка, за среќа лесно поминале.
    Сепак не верувам во ова, сметам дека било чиста случајност :)
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Често ми се случува ова и не му обрнувам посебно внимание. Мислам дека најчесто ми се случува кога сум во стресни ситуации. Не верувам дека значи нешто посебно.
     
  15. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Седам со другарка и почнува да ми трепери окото. И јас и кажувам. А она на тоа:
    -„Не се кажува кога ти игра окото, пошо викало: Јас тебе цел живот те гледам што правиш и ниту еднаш не те издадов, а јас еднаш заиграв и ти одма кажа“.
    Јас бев првин :o , после wtf :^) , a на крај :rofl: :rofl: :rofl:
    И ден денес ја заебавам за ова
     
  16. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Мене пред неколку дена ми играше окото уффф цело време си го триев и кога се вратив дома ја прашав мајками што е и мајка ми ми кажа да не кажувам дека ми игра.Бидејки окото викало ,јас цело време те гледам ти што правиш ,јас еднаш ке заиграм и одма ме кажуваш :D .И по некои бабини деветини ке ти се случило нешто добро :)
     
  17. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Вака вика баба ми - ако ти игра окото ќе преминеш преку него како да се крстиш (горе,доле,десно,лево) и ќе си кажеш - ако си на арно играј, ако си за лошо престани Х3 (три пати ) :)

    ..... што и да направи окото - ќар сме

    п.с. ова многу ми се допадна Јас тебе цел живот те гледам што правиш и ниту еднаш не те издадов, а јас еднаш заиграв и ти одма кажа.
     
    На kikav и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  18. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Ако ти игра окото(десното) неш ќе оди на арно а ако ти игра левото на лошо ќе оде ц.ц.ц.ц. :) тешко на тај шо му игра левото :D
    -На нова година мене ми заигра десното(пред тоа бев слушнала дека кога ти заигра тоа не се кажува)и си викам ај да видам дали нешто ќе оде на арно...мина нова година...и супер си помина...
    -На тест по математика мене ми игра десното око...иии како доаѓа наставничката до мене се повеќе и повеќе...леле...уплашив се...дадоа ми тесто..окото престана...и после дават тестовите...мене окото па ми игра...зимам тесто и гледам 5....
    и сега појма немам шо значи...играњето на окото...


    -На мајка ми пред на умре вујко ми и играла цела лева страна од лицето(образо) ;( ;( ;(
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tallyweijl

    tallyweijl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    35
    а да ти игра некој друг дел од телото шо значи?еве мене цел ден ми игра цела лева рака дури и газот ми заигра прееска со раката..шо значи тоа знае некој?
     
  20. musicgirl55

    musicgirl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    56
    јас имам читано дека ако ти игра окото тогаш си уморна позз