1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Мали бебиња нема што да бараат на плажа“

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 26 јули 2022.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    19.013
    Пол:
    Женски
    Препорака од педијатарот на децава, а и од други што имам слушано е дека бебе до 3 месеци не треба да оди на плажа. После 3 месеци може секако претпазливо и не по цел ден да седи на плажа. Инаку многу често има инфекции од рота вирус посебно Септември кога се враќаат, полни се амбулантите со деца кој имаат рота или други инфекции. фатени на одмор.
     
    На Verce28 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Ako si odgovoren i normalen togas ne e nikaov problem da se nosi bebe na more. Pisav i na dr tema, moeto bese 2 meseci. Smestuvanje na sama plaza, si sedevme vo debela senka od nastresnica (ne cador), a so soprugot se menuvavme za plivanje. Dr dete si uzivase na plaza. I koga sme bile bez deca, i togas, i so pogolemi deca, sekogas bez isklucok se vrakame doma posle 11-11.30-12 zavisno od vremenskite uslovi i za mene toa ne e maltretiranje, naprotiv. Rucame, prespivame i pak na plaza. Popladne ne e veke problem. Bebeto ne go banjav vo more. Si se iznauziva sedejki pokraj more. Spiese pomirno od doma na toploto i si cicase. Da ne slucajno ke bese pdoobro celo leto pod klima? Ili prosetki na beton? Sekoja godina na plaza sretnuvam eden kup parovi so bebinja. Mnogu poveke se razboluvase doma otkako pogolemoto dete ke donesese nekoj virus ili bakterija od gradinka nego li na more. E sega ako si tolku nenormalen da banjas bebe od 2m vo more na +40 vo 13h e dr rabota. Samo sto ete jas dosega takvi ne sum zapoznala. Naprotiv, sekoja god gledam roditeli koi epten grizlivo se odnesuvaat so bebinjata. AKo e bebeto tolku malo i samo cica (ili e na adaptirano), ne jade dr hrana na taa vozrast i pri toa site okolu bebeto mijat race redovno ne znam navistina kako bebeto bi fatilo rota? Pogolema verojantost e toa da se sluci doma od postaro bratce / sestrice koe odi vo gradinka / uciliste otkolku na more.
     
    На Bubamaricka, WildMk, IRBBB и 4 други им се допаѓа ова.
  3. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Малото кога беше 3 месеци, 10 дена бевме на одмор и ниту се разболе, ниту се случи нешто непредвидливо. Не го шетав по жешко, не го бањав во море, си лежеше на плажа во релаксатор во шаторче оти поддувнуваше ветре. Како се однесувавме дома, така и таму. Се сметам за одговорен и совесен родител.
     
    На lovely91, Bubamaricka, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Lija.ska

    Lija.ska Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Бебе е до 1 година и се слагам дека не треба да се носи на жештини и песок.
    Прв пат моето дете го однесов на одмор 2 години кога беше па му нарушив ред во рутини и спиење, колку и да се трудевме да го запазиме редот.
     
    На LazaLaza, elimkd и Irinkka им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.204
    Ми беше страв, па прв пат ја однесовме на 2, или 3 години.
    До Охрид... :|
     
    На Kasiopaja221 и LazaLaza им се допаѓа ова.
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.397
    Допаѓања:
    9.004
    Пол:
    Женски
    Preporakite mu se ok so ogled na toa kakvi se ima i kojznae sto se videl.
    Jas lani odnesov bebe od 3 mes na odmor vo hrvatska i toa cel juli pa super si projdov. Poveke odmoriv nego ovaa godina. I toa so avion. Si uzivase taa pod borovite vo kolicka sto ima tenda so spf50 nie si se banjavme i taka. Koga imam bliski rodnini tamu mi bese suludo da ja cuvam na porodilno doma pod klima koga hrvatska e sekako poladna i bese vo suma celo vreme. I sega pak sum vo najzeskoto na more zatoa sto seuste.mislam deka e podobro da e tuka nego vo gradinka. Lani ne ja banjav, sega od voda ne izleguva ama vo periodot od 11-17 si e doma.
    Inace da ne se lazeme koa bev bez dete sum sedela po cel den na plaza ili na sankot na plaza ne sme se pribirale so maz u soba. Ama sega si se adaptiras po potrebite na bebe
     
    На lovely91, Bubamaricka, LiquidLuna и 2 други им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.703
    Допаѓања:
    322.364
    Можеби препораката е во правец да не се седи со бебе на плажа по цел ден (а има такви...) .
    Иначе малото на 3 месеци го однесовме на одмор и на сонце се излагаше до 10 наутро и после 18 попладне (не ги земам во предвид вечерните долги прошетки со количка), па ништо не му беше.
    Напротив, бебе треба да се шета покрај море, да дише јод. и чист воздух.
     
    На mal.ecka и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.915
    Допаѓања:
    48.040
    Пол:
    Женски