1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„НЕЗАПИШАНО ПРАВО „ВО КАТАСТАР

Дискусија во 'Правни совети' започната од vale.t, 15 септември 2014.

 1. vale.t

  vale.t Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2014
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Почитувани,
  Баравме во катастар да ни се издаде имотен лист за да можеме да поднесиме барање за оставнинска постапка.Меѓутоа ни кажаа дека има два имотни листа од кои наводно едниот се однесува на ниви,а другиот за куќата и дворното место.Е сега првиот може да го извадиме ,но не и вториот,наводно ,како што ни кажаа дека куќата и дворното место се со „НЕЗАПИШАНО ПРАВО„. Не ни е јасно како може да биде со незапишано право кога веке еднаш е поделена,во катастар има податоци кои се сопственици и измерена-има и мерки.Сега ни велат дека треба да одиме во приватен геодетски катастар за да се измери куќата и дворното место па потоа да можеме да земеме имотен лист и да поднесиме барање.Што всушност значи-„НЕЗАПИШАНО ПРАВО„???И како може да биде едното запишано а другото не кога целиот тој имот по смртта на прадедото е еднаш поделен по смртта на прабабата пак е поделен.Нашата баба има дел и сега бидејки е почиината треба за нејзиниот дел да направиме делба,но неможеме заради овој проблем.Е сега дали навистина е така или пак чичко ни има направено некои сплетки затоа што не сакаше да се направи делба за да немаме ние ништо таму,пошто татко ни е починат.
  Ве молам ако можете објаснете ми дали е ова можно и за што се работи,ако треба уште некоја информација прашајте .
  Ви благодарам,
  поздрав-Тина
   
 2. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Обрати се во тема правни совети