Загубената ќерка (Дајен Чемберлен)

Дискусија во 'Книги' започната од LoveIsAllAround, 6 јули 2012.

 1. LoveIsAllAround

  LoveIsAllAround Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  70
  Често животот нѝ спрема чудни изненадувања и нѐ става пред тешки крстопати, пред кои мора да донесеме важни одлуки од кои ќе нѝ зависи понатамошниот тек на нашиот живот. На тој начин сами си ја одредуваме сопствената судбина.
  Токму тоа ѝ се случува на Сиси Вилкис- главниот лик во овој преубав роман. Кога Сиси има шеснаесет години нејзиниот живот тргнува во сосема спротивен правец, сосема спротивно од она што таа го планирала и посакувала за себе.
  На дванаесет годишна возраст Сиси останува сирак, кога нејзината мајка умира таа живее по домови и различни семејства.
  На шеснаесет години Сиси конечно го средува својот живот- работи како келнерка во еден ресторан и собира пари за да се запише на колеџ. Тогаш се вљубува во убавиот Тим Глисон.
  Тим полека ја вовлекува Сиси во неговиот свет и ја убедува да учествува во неговиот план да ја киднапираат жената на гувернерот за да може да ја намали казната на својата сестра која е осудена на смрт поради убиство. Сиси е премногу заљубена во него и прифаќа да учествува во тоа. Нејзината задача беше само да ја чува жената на гувернерот додека Тим и брат му Марти преговараат со нејзиниот сопруг.
  Но работите се комплицираат...
  Животот на Сиси се менува од корен и таа е свесна дека ова не ѝ го направи судбината туку си го направи самата таа и сега мора да ги трпи последиците од тоа.
  Каков ќе биде животот на Сиси и Корин ве оставам да откриете сами, мене оваа животна приказна ме обзема и не можев да ја оставам сѐ додека не ја дочитам, бидејќи оваа книга нѐ учи дека некогаш самите си ја одредуваме својата судбина, а последиците од тоа ги чувствуваме цел живот.


  Сте ја читале ли оваа прекрасна книга?? :)
   
  На praski4e, Hipica и sparkle.q им се допаѓа ова.
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Преубав трилер, обожавам вакви книги. Да не откривам премногу за тие што не ја прочитале, сепак ми беше жал за мајката на крај :tmi:
   
 3. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  292
  За книгава едноставно немам коментар,преубава книга,дека не читам вакви книги трилер/мистерии,мајка ми ја доби на подарок и кога земав да ја читам неможев да престанам додека не ја прочитав.
  Вреди да се прочита,а се чита не повеќе од 3 дена иако е накај 500 страни.
   
 4. UnknownLadyDi

  UnknownLadyDi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  948
  *Вистината секогаш излегува на виделина.*
  Книгава воодушевува,ми ја препорача една пријателка,не можев да престанам да ја читам,ми има оставено голем впечаток.Ја обожувам !
   
 5. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  773
  Пол:
  Женски
  Многу интересна книга која ми остави силен впечаток. За брзо време ја прочитав, чинам беа 3-4 дена. :)
   
 6. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.688
  Преубава книга,ја прочитав во еден здив.Голем пресврт има на настаните.Книга што вреди да се прочита
   
 7. grdoto.pajce

  grdoto.pajce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  8
  навистина прекрасна книга
   
 8. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  735
  препрекрасна книга земете ја нема да зажалите
   
 9. Lemony

  Lemony Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  66
  Една од книгите што не ја испуштив од раце додека не ја прочитав целосно
   
 10. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  55.966
  Прекрасна книга, со многу поучна порака за сите - што може да се случи ако сме наивни и непромислени, макар и само момент во нашиот живот...
  Ја препорачувам на сите феминки - се чита без престанок од првата до последната страница...
   
 11. sparkle.q

  sparkle.q Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  14
  Не можев да ја оставам ни минута. Би ја препорачала на сите кои ја немаат прочитано. Навистина вреди и сигурно нема да згрешите..
   
 12. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  8.005
  Мене книгава не ме фасцинира нешто посебно..малку нереално ми се одвиваше расплетот ама добро, тоа си е избор на писателот :)
  И да, има поента ок, ама јас сепак не би ја препорачала. Многу е предвидлива и некако обична ( секој со вкусовите :) )
   
 13. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  10.480
  Пол:
  Женски
  Навистина една преубава книга.Книга за една млада и наивна девојка која е заведена од шармантниот Тим на кој безусловно му верува и во кого е вљубена и за кого е спремна и животот да го даде.Заведена од шармантниот Тим,Сиси се впушта во една многу опасна игра не размислувајки за последиците и за она што може да се случи. Нема да ви откривам повеќе од содржината,ве остам да ја прочитате.:))
   
 14. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  15.042
  Пол:
  Женски
  Мојата омилена книга,дефинитвно.
  Ја прочитав за неполни 2 дена, иако имаше околу 400 страници.
  Толку заразна книга, која не те пушта да ја оставиш ни за момент.Не сакав ни до тоалет да отидам додека ја читав, а не па да излезам негде.Цело време мозокот ми беше во неа, и на некој начин тажна бев кога ја дочитав.
  Освен тоа има и голема поука во неа.Сето она што сме го направиле, никогаш не може да остане скриено, се се дознава на крај.
  Прекрасна книга.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.286
  Preubava kniga.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.935
  Допаѓања:
  260.403
  Пол:
  Женски
  Истиот впечаток и мене ми го остави.
  Единствена книга што не ја проследив друг да ја чита од страв да не ми ја загуби и не врати :)
  Цел ден и нок ја читав без прекин.
   
  На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.