babylove овошни кашички

11 февруари- Ден на девојчињата во науката

Дискусија во 'Образование' започната од hellocity, 12 февруари 2021.

 1. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  5.285
  Пол:
  Женски
  Овој ден се посветува на понежниот пол, важен ден иако кај нас не се рачуна бидејки се што е сведено за жената се игнорира ама битно омаложувањето, злоупотребувањето сите го знаат, пред 100 години жените биле неуки бидејки владеело мислењето дека мажите треба да бидат паметни а жените домаќинки, па овој ден е наменет за писменоста на жените, во книгите по историја и македонски ретко ке сретнете жена писател или борец или во учебниците поо хемија жена научник. Дали сметате дека овој ден треба да се слави како и 8ми март или да се игнорира?
   
  На poi, злоба, Mikha4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  1.039
  Пол:
  Женски
  Секако дека треба да се слави. За жал, овој ден воопшто не е познат меѓу многуте. Жените и ден денес се дискриминирани во науката. Можеби во нашата мала држава не, но во светот да. Мажите имаат предност и секогаш имаат повеќе опции за дообразување и пракса. Има многу паметни женски умови кои треба да се ценат.

  Мора да се спомнат Мари Склодовска Кири и Розалинда Френклин, дефинитивно моите омилени.

  На темава би го препорачала и филмот Hidden Figures, одличен филм за три жени кои работат во НАСА. Првично тие се дискриминирани за нивмата црна кожа, а потоа и за тоа што се жени.

  Жените можат многу!
   
  На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  5.285
  Пол:
  Женски
  Што очекуваш кога 50 посто од жените не тука туку секаде во светот го напуштаат својот факултет или работа за да служат по дома? И тоа самоволно? ....
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  1.039
  Пол:
  Женски
  Тоа е вистина, но не сите го прават тоа. Има многу што продолжуваат со студирање и се дискриминирани. Тоа почнува од најрана возраст. Еве пример на светските натпревари по природните науки за основци и средношколци од другите држави цели тимови се машки. Зошто во Кина, Јапонија, САД појаки се момчињата отколку девојчињата? Сигурно одговорот не е "попаметни се од раѓање". А тоа што подоцна го напуштаат факултетот за да служат по дома отвара нова тема за дискусија.
   
 5. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  5.285
  Пол:
  Женски
  повеќето од женските се сами себе испоценуваат во науката,... Да се сите уединат и да се спротистават да кажат седи ти дома 9 месеци јас ке одам на работа нема да е така, воспитувани се за жал да прифакат оти ако се борат против дискриминацијата знаат дека со сигурност со прст во устата ке останат. Да почнеме од главните во државата функционери премиери 90 посто се мажи, во Америка оваа гоина што ставија замена премиерка жена можеби ке се сменат работите.
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.