1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

13та плата

Дискусија во 'На работното место' започната од zeka, 23 ноември 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Баш така - бидејќи сите ќутиме и не се поддржуваме еден со друг после друг ни е крив што не возат.
     
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Не Ве разбирам, па тоа е :)
    Едниов табор што зема 13-та плата се однесува како другиов што не зема, да не сака да земе.
    Вториов пак табор дури и не верува дека првиов зема 13-та плата.
    Џабе е да знаеш закони кога некој подобро од нас знае како да ги избегне, заобиколи.
    Знаете ли дека дури во една од големите банки (сигурно не е единствен пример) прекувремените часови поминати на работа се евидентираат во “тефтерчето на шефот“ и се компензираат со слободни денови.
    Од друга страна пак, законов е бајат. Зошто да отсуствувам од работа 21 ден кога ми следува 24 дена годишен одмор. Има ли цена одземен слободен ден?

    Јас работам во приватен сектор. 13-та плата нема, но затоа сопственикот за НГ не пропуштил да не почасти и ако треба да не награди.

    и - оваа, онаа, мори, ма , бе ---по дома, тука не ;)
     
    На Daydream, IamSexyAndIKnowIt и galapce им се допаѓа ова.
  3. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    На некои места даваа к-15 , тоа се рачуна како 13 плата или?
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не, различно е. На 13-та плата се плаќаат и доприноси а на к-15 само персонален данок.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и fificaaa им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па со самиот факт што ќутат и едни со други не се поддржуваат (читај здружуваат, синдикат) значи не сакаат. Ако треба некој да се буни кај директорот ќе оди еден и другиве ако нешто ќарат арно, ако некој го јаде стапот, они ни лук јал ни лук мирисал. Моиве фирми колку толку имале некоја критична маса која знаела да се избори за правата.
     
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Испадна дека на луѓето им е страв дури ни по оруми не пишуваат за ова,а ние си замислуваме дека во Швајцарија живееме па се чудиме за не информираноста на работникот и неговите права.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.697
    Му велам на газдата одма после пуштањето на 13 плата ние вработениве ве носиме на вечера хахаа а тој вели ај почекајте до вгодина:DЈас сум оптимиста па ќе видиме дали ќе пушти или не.Инаку работам 60 саати неделно место 40,слободен ден 2 пати месечно,ако ми излези нешто хитно смеам да си земем ден + да си одам порано од работа,да каснам,за се тоа имаат разбирање.Имам 10 дена одмор си баравме повеќе не ни даваат и тоа е или работи или одиси.таква ни е државата.
     
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    A дали си запознаена дали тие плус 20 саати неделно дали ти се запишани во книговодство секој месец?
    И кај нас се работи плус но уште во раотната тетратка тие саати се поправени.Вработените се потпишуваат само во тие денови во кои се запишани.
    Пред некој пак да ме обвини дека не сум упатена,или сум под просек на интелегенција штом така потпишувам,да напоменам дека сум задоволна од работата што ја работам.Знам дека скоро кај и да одам да работам истото ке ме терат да го потпишам.И ќе го потпишам.Од тоа леб јадам.Се работи за приватен сектор.
     
  9. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    ^^
    Во една таква фирма кај шо работев, еден шеф на еден сектор настапи пред директорите и газдите за зголемување на платата на неговиот тим вработени, прецизно елаборирајќи како и зошто. Епилогот беше останатите добија покачување, а тој намалување...
    Е кој да се жртвува е прашањево.
    Се е тоа убаво за 13 плата, чинам нема некој шо не би ја сакал, особено ако ги има изработено оние вишок саати, ама пустиот страв или ти чини или оди си, им ги скратува желбите на работниците....и си викат подобро е 12 месеца со стандарна плата , без екстрата кои законски следуваат, ама се заобиколуваат, отколку дома седење....или пак уназадување...
    А работникот си ги знае правилата, не е глуп. И да не знае денес е се толку достапно, ќе се информира , че научи. Ама ако фати на инат - знае дека ништо нема да добие....
     
  10. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.697
    Ние сами си ги потпишуваме тие + саати не постојат никаде потпишуваме само 40 саати неделно,ништо не се крија се ни е кажано.Исто и јас сум задоволна од својата работа исто мислам дека кај и да бидам нема да имам + дена одмор,а бев претходно во друга фирма со истите сати само бев незнадоволна од односот на газдите и колешките а ваму ми е супер.Барем имаат разбирање и човечност.Лани ни дадоа 7 дена прва година ми беше оваа година 10 + за веридбата ќе ми даделе 1 недела.
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Што отприлика ранотиш ако не е тајна?:)
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.697
    Во маркет
     
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Епа тоа и ми беше муабетот.
    Законите се носат,се нагласуваат демек од владата дека задолжително и казниво за тие што не ги применуваат,а оставени се со дупки низ нив и тоа не за друго,така и одговара на тие што се чукаат во градите дека нешто прават за обичниот народ.
    Истите тие што сега не убедуваат дека е до нас проблемот а не до работодавачот,пошто не сме се бунеле и не сме се организирале за да си ги бараме своите права.Тие што ги добиле ги добиле дека знаеле како да бараат и не биле овци,на избори кога пробуваат по куќи да не убедуваат зошто не гласаме треба да сфатат дека и во двата случаи не сме ние офците едноставно така ни е поставена државата.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.697
    Се согласувам со тебе,се знам,далеку од тоа дека не знам,ама едноставно немам друга опција и решение.Важат само оние закони во кои треба нешто да им се земе на граѓаните а не и да им се даде или помогни.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Е таму нема дупки ни за игла.:lol:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па кој ви е крив кога се потпишувате за 40, а работите 60??? Една ластовичка пролет не прави, ама ако се здружите и те како може да имате моќ. Ама не.
    Ова горе што сте го пишале се чисти изговори на типично македонче. Кути и трај. Е затоа ништо нема да добиете. Сте чуле за анонимна пријава во трудова инспекција????
    Нема сила мене што ќе ме натера да потпишам дека користам 20 дена одмор (гарантиран минимум по закон), а сум користела 10 или да работам екстра часови за ништо.
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.697
    Типично македонче во типично македонска држава:DВо држава каде ништо не е како што треба,каде што власта ги штити работодавачите а долга и широка е зошто и како.
     
  18. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    @kukla21 поентата ти ја разбираме и иако е добронамерна, излага дека - “сит, гладен не верува“. Македонија е ова.
    Поединецот во општество како нашево се задоволува со тоа што го има, не дека не сваќа дека некој го злоупотребува, туку затоа што нема друга опција. Сигурно со радост не оди на работа кога знае дека не е вреднуван, но исто така нема да биде среќен ако чека некој друг да му купи на детето лижавче.
    Од друга страна пак, @mal.ecka , како можеш да кажеш дека сопствениците на фирмата во која работиш имаат разбирање? Ако имаат разбирање нема да работиш 60 часа, 28-29 дена во месецот, туку ќе си вработат повеќе работници. Те деградираат како личност со тоа што управуваат со твојот живот одземајќи ти го слободното време и ги нарекуваш луѓе со разбирање. Не зезај барем исплукај ги тука :envy:, а работи си се додека не најдеш нешто подобро.
     
    На Daydream и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.697
    Сум поминала пекол на претходното работно место па за мене ова е РАЈ.Работев таму и повеќе од 60 часа.Бевме омаловажувани,не смеев да имам пауза за јадење,не смеев да одам во вц а да не прашам,не смеев да разговарам со никој,кога стапи законот на минимална плата не натераа да потпишиме дека немаме доволно активности и поради тоа се сограсуваме да земаме само по 6000 ден,нормално дека после сето ова си заминав.Подобар избор од овај сега немам.Имам разговарано со повеќе и тие работат така,некои ги враќаат дел од парите кои му ги пуштаат на сметка.Глупо е што се задоволуваме со вака ама ете немам друг избор.Виновни сме ние самите,газдите ако се можи зошто да не.Кој живее само од тие 8.500 ќе разбери кој не не.А не дека незнам како е подобро,кои ми се правата,какви се работодавците,секој си гледа за себе.
     
    На Daydream, sanjaeva и galapce им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Значи вака сега. Проблемот во државава не е власта, туку народот. Не ти како поединка, сите заедно да се побунат против ваквиот начин на однесување на одредени газди. Ова ќе се случи кога ќе си го видсм тилот. И законот и те како ги штити вработените. Сте имале ли искуство со пријави во трудова инспекција?? Не дај боже да ви се закачат. Прекувремени часови смеете да рсботите само 8 во една недела. Продолженото рсботно време мора да се пријави во труд и социјала. Само ако начека инспектор прекршување на ова, ќе го јаде стапот газдата и те како.


    Се зависи од ставот на вработените. Не дека јас кај што сум рсботела многу сакале да исплаќаат прекувремени. Кога ќе се дигнат вработените дс видиш како може се да функционира.
     
    На mal.ecka и Cka им се допаѓа ова.