1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

13та плата

Дискусија во 'На работното место' започната од zeka, 23 ноември 2014.

  1. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Пак јас едно по друго,викнавме состанок вчера ние работниците поради многуте работни саати,ништо не успеавме да направиме,после следеше прашањето за 13 плата.Газдата кажа дека треба да ја вратиме на која ние кажавме дека нека да ја вратиме.Остана зачуден,после следуваше истото прашање ма ое кажавме ние си одиме наши пари не враќаме и дека многу повеќе од тоа заслужуваме.Неколку пати го повторе истото прашање и одговорот беше ист.Виде дека неможи ништо да направи па посто ни рече 4000 ден за нас 4000 ден да му ги вратиме.Страм да му е,сиот гнев јавно го искажав ама тие немаат страм ни грев.Рековме дека ни така не се согласуваме ние си одиме.Не остави да сне размислеле,кажавме дека си одлучивме и нема за што да размислуваме.Прашавме дали тие што нема да ја вратат ќе треба да си одат дома.Одговорот беше негативен.Зборуваше неповрзано и нејзасно.Останува да ја пушти и заминуваме ако е тоа крајната одлука,барем јас сум решила дека ќе си одам.
    Колку нечовечност во толку мала држава.
     
    На SexiLy, Emy867, mimiiiii и 6 други им се допаѓа ова.
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Браво, со единство и одлучност се постигнува се. И не треба да се откажувате и да се ценкате, туку да си го барате полниот износ по секоја цена. Се работи за ваш труд и пари, ако сами не се цените нема никој друг.
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Се надевам ќе победиме:Dние сме 4 едногласни тој сам.Му викам не барам ништо туѓо,си го барам своето а ти треба да се страмиш ти бараш туѓо,нашето,дали малку ја јади напата мака и пот,за страм.Најпрвин рече ќе си одат тие што нема да ја врата,после кога виде дека сите си одиме рече пола мене пола вас.Кога и тоа не му успеа рече не нема да си оди таа што нема да ги врати него поинаку ќе ја гледам.А како јас реков да те гледам тебе што ми ги јадеш моите пари.Немаше што да кажи избега и рече размислете.Нема што да размислиме како еднаш не сватија овие газди дека сето ова на глава ќе му дојде.Има Господ верувам во тоа.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Offff ama sigurno ke ima edna crna ovca koja ke gi vrati parite....toa e nasata cudesna zemja... a zasto ne go prijavite... bezobrazen
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Неможи само со една да работи,кај нас една да фали неможиме да работиме не пак 3.Незнам како ќе биди,ама нерва колку сакаш,за свои пари глава да те боли.
     
    На evasonce и kukla21 им се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Браво бе малечка :) Среќа немате некоја идиотка помеѓу вас, оти една ако рече, јас не давам отказ, толку ќе биде. За вакви газди, само вака. Да си отидете во моментот кога нема кај да оди и да бега, кога се ќе му пропадне, за да се освести. Што е ваше, е ваше. Сте си го изработиле.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Мисијата е успешна,од утре ќе ни бидат пуштени 8050 ден.размислил,избрзал,во право сме биле.Работава беше ако се можи да не се пушти арно.Е арно ама неможи.Ако не направи некоја малверзација,засега успеавме.:muscle:
     
    На Edie.S, evasonce, smajlii и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    @mal.ecka браво за сите вас. Просто не ми се верува дека сте едногласни и сложни. Ако сте мал број вработени (чинам кажа 4-5), сепак сам себе не може некогаш да си се убедиш....Браво
    :bow:(y)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    И јас се зачудив како одма се договоривме,си одиме си одиме.Навистина не е мала работа,единстевени примања ни се тие,тешко после дека дека ќе најдам друга,но доста беше искористување,време е да се свестат.Мислат дека така лесно ќе се согласевме,како што се согласивме да се потпишуваме 40 работни саати место 65 или повеќе.За 2 слободни денови место 4 или 8.Ако за нешто сум се нафатиле по своја волја било мое право и мој избор,тоа разбирање заврши,нема повеќе злоупотреба на нашиот труд.Се надевам дека се добро ќе заврши.
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Tie sto se na trudnicko bolovanje ke gi sleduva?
     
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Site pocnavte so praznicite ne bi treba 13 ta plata izgleda :lol:
    Aaa i kaj nas pustile.Bez razlika sto vo vrednost od edna tretina od platata ama vo ovaa drzava e taka.Drugite dve tretini od platata gi zemam na raka.
    Cisto dojdov da vi kazam za da se izvestat i usilat onie sto ke 'posovetuvaat'deka treba da prijavime i deka sami taka si dozvoluvame.
    Sta cesh.Lud je.e zbunjenog.(fingers)
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    И мене денес треба да ми биде пуштена 13 плата,без враќање(y)
     
    На crazylady и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Браво за сите што земале 13 та плата или к15 јас секој ден се мачам со мојата работа прекувремени колку сакаш не евидентирани, к15 се враќа ладно камен без греење на -15 итн ама ајде како да го докажам дека е тоа така. Никако
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    На 15ти овој месец фирмата ни исплати 13та плата во висина на една просечна Македонска плата, целата неисплатена саатнина и новогодишно пакетче во парична вредност.:clap:
     
    На Espadrila, Daleron, SwanMay и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Ќе ги земеш парите од банка, ке одиш во полиција и ќе пријавиш. Ке ги евидентираат парите со сериски броеви, ти одиш да му ги дадеш на газдата и излегуваш. По 15 минути полицијата ги наоѓа истите пари влезени во записник. Ете така се докажува.
     
    На Daleron, mal.ecka и SwanMay им се допаѓа ова.
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne pomisli na opcijata deka gazdite ne se tolku glupi?
    Ne baraat tie vrakanje na parite na raka.Skoro vo site firmi se dava del od platata na raka del vo banka.Namesto da se vratatbanknotite,vraboteniot nema da dobiva na raka se dur ne se 'razdolzi'so firmata.
    Ima uste dosta nacini na koi rabotnikot vraka a gazdata dobro slislil kako a da ne bide faten.
    Da se razbereme,ne e nikoj do tolku naiven deneska za da nemozat da mu teknat ednostavni raboti.
     
    На Mantub, izabela.nik и Cka им се допаѓа ова.
  17. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Токму така се дава дел од платата на рака се е смислено
     
  18. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Ние ги добивме на сметка,не си ги побараа и со здравје да си ги трошиме:)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Знае некој како тековно гласи законот за 13та плата?
     
  20. Gubar

    Gubar Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Dali nekoj znae dali sleduva 13 plata so tocno 150h ili mora barem 151h