13та плата

Дискусија во 'На работното место' започната од zeka, 23 ноември 2014.

 1. zeka

  zeka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  9.804
  Пол:
  Женски
  151 h :) imam koleski sto za 0,5 h ne dobija 13ta plata. Se slucilo da zaminat od X pricini pola cas od rabota, i toa e toa :)
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gubar

  Gubar Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Aaman bree?? Bas denes bev vo administracija i.prasav.Mi rekoa deka dovolni se 150h.A taka citav i na internet,da se ima nad 150 h.So znaci msm deka se dovolno
   
 3. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Добар ден. Вев вработена во фирмата од 17.07.2018 до 07.07.2019 со тоа што бев под договор ,го продолжував на секои три месеци . Дали ми следува К15 ?
   
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.384
  Допаѓања:
  26.118
  Пол:
  Женски
  Ти следува.
   
 5. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Фала многу. Мислев ако сум под договор не ми следува. Ако не ми го исплатат каде можам да се жалам ?
   
 6. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  7.026
  Пол:
  Женски
  Државен инспекторат за труд. Само почекај до крај на овој месец е рокот, ако не ти исплатат пријави ги.

  Јас се надевам да не ми исплатат кај што работев 8 месеци, па да ги "тестирам" закониве во државава. :D
   
  На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.865
  Допаѓања:
  18.933
  Пол:
  Женски
  Ај ве молам просветлете ме. Износот на регресот е колку платата или секаде ист е максималниот регрес? И ако не, како прават да добијат работниците регрес 10 илјади, а земаат плата 25? Платата цела во банка, ништо на рака
   
 8. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  7.026
  Пол:
  Женски
  К15 изнесува 40% од просечната нето до 40% од просечната бруто плата во државава.
  25000 и нешто е просечна нето плата. К-15 износот треба да биде минимум околу 10000, а најмногу околу 14000 пд прилика.
  Така да секаде е ист, базирано на просекот на државно ниво.
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Хаха ајд ќе видиме баш. Ќе почекаме до крај на месец .