1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

13 причини (13 Reasons Why) [2017]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од black-angel, 6 април 2017.

  1. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Ја гледам и јас серијава. До 8ма епизода сум и досега ептен бавно се развиваат дејствата. Никакво наговестување за нешто интересно понатака, освен случката на забавата која ја спомнуваат повеќе пати,ама дека ја почнав морам да ја догледам. Исто така причините кои Хана ги наведува не ми се толку страшни за да ставиш крај на животот, ама очигледно кај неа се работи за подлабоко разочарување, долготрајна депресија која ете со наведените причини плус довела до самоубиство.
    Интересна серија, ама единствена замерка ми е одолговлекувањето на настаните. 5 епизоди да прескокнеш ништо посебно не си пропуштил.
     
    На Flower27, theowndemon и boo3 им се допаѓа ова.
  2. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    И јас ја изгледав серијата, морав кога веќе ја почнав, а и всушност, колку и да ми беше развлечена, сепак ме интересираше што ќе се случи на крајот.
    Во спојлер ставив моето размислување за серијата. Ако некој не ја изгледал целата нека не чита, оти има некои детали за случувањата.

    Значи, како што кажав првата замерка ми е развлеченоста.
    Втората, тоа потенцирање од страна на другите на Клеј дека сеуште не дошол до својата трака, демек да видиш што ќе каже за тебе кога ќе дојдеш на ред, јаден дечко преживуваше трауми.
    Ај да разберам од другите дека намерата им беше да се откаже од слушањето, ама Тони со својата тажна меланхолична фаца :^)
    Па и кога му одговори на прашањето на Клеј дали тој ја уби Хана и кога тој одговори потврдно... мислам... знам дека беше во преносна смисла, ама беше драматизирање до бескрај.

    На касетите, те. во нејзиниот живот немаше нешто толку драматично што на некој начин не е самата предизвикала.
    Имаше епитет драма квин од децата, би се согласила дека беше таква.

    Силувањето на Џесика беше лошо, можеше да реагира, да каже некому, да сподели на некој возрасен, да се посоветува, да биде поупорна во тоа ако и толку пречеше. Ама понатаму сфатив дека многу брзо го надминала тоа. Нејзините родители беа супер луѓе, посветени на неа, ја сакаа, нејзиниот чин, самоубиството, всушност е најсебичен од сите работи што и други имаа направено нејзе.
    Колку болка за родителите!

    Веќе одам во тој правец па право да кажам. Ликот на Хана ми е благо фрустрирачки. Најблаго речено девојчето е прилично глупаво. Очекував повеќе од неа.
    Мислам напишала писмо на Зак со објаснување дека и треба поддршка, охрабрување, или што веќе ( не покажаа што пишува во писмото, туку само кажаа дека го отворила срцето пред него), а на Клеј кој и се свиѓаше не можеше едно "Извини", едно објаснување да му каже након што го избркала од собата и му кажа да се носи.

    Па на крајот, со кој памет, еееј!, знае дека Брус ја силовал Џесика, знае дека е лош, она оди на неговата забава, влегува полугола во неговото џакузи(со нагласок на неговото!) и чека што: ѕвезди да и паднат од небото?
    Мислам крајно глупава одлука, и би кажала сама го барала "ѓаволот". Дефинитивно со тоа не го оправдувам однесувањето на Брус потоа, ама таа знаеше во што се впушта, знаеше со кој ќе има работа.
    Всушност Хана како лик беше лесна девојка. Не физички можеби, ама поводлива и желна за внимание. Права драма квин.

    Од друга страна Клеј ми е толку душа од дечко. Ептен ми се допадна и како карактер, ок и тој е малку смотан за муабети ама барем си отворено кажува дека е така, додека Хана немаше проблем со комуникацијата, ама лошо проценуваше. Дефинитивно очајна за внимание.

    Ај да не должам да кажам за пораката.
    Да, сите ние сме должни да внимаваме за чувства кон другиот, ама факт е дека некогаш и ненамерно повредуваме некого.
    Не повредуваат, ние повредуваме, не може сега сите да се испоусамоубијаме ради тоа.
    Не е фер некого да обвинеш за својата смрт на овој начин. Соочи се жив, со последици или без. А не сега некој ќе се самоубие и ќе ми остави касета со порака дека: ете тогаш така јас попреко го погледнав а тој/таа минуваше тешко време. :^)
    Погрешно е некого да обвинуваш за својата одлука. Ок, сите случки доведуваат до тоа, ама тоа е сепак твојот избор. Избор! И тоа лош!

    Ајде ќе го додадам и советникот Портер. Па тој убаво и кажа на неа, беше заинтересован, внимателен, ама таа отишла во неговата канцеларија со веќе донесена одлука во срцето. И како да барала знак: ' ете, не излегол по мене, значи дефинитивно е крај, тоа е знак дека никому не е гајле (што не е вистина), па ќе се самоубијам'.
    А тој и да излегол, таа пак би му нашла маана во некоја негова реченица, постапка, поглед и пак би го направила тоа што наумила. Сакам да кажам дека тој кој се оддлучи на таков чекор не може никој да го разубеди ако самиот не се разубеди.

    Серијата толку беше развлечена, а во последната се испослучија најмногу работи набрзина. И ми беше најубава токму последната.
    Мислам дека остава доста подлога за втора сезона. Не читнав дали најавуваат втора или не, ама мене ми изгледа дека може да има.
    Ете ме занима што ќе се случи со Алекс и зошто тој се оддлучи на таков чекор кога тој се помири со вистината, со се, со себеси.

    Ми падна жал за Џастин. Неговата приказна, позадина, носи повеќе материјал за самоубиство отколку на Хана со нејзиниот среден живот и семејна хармонија.
    Ама изгледа поента е во популарноста. Она не беше на добар глас, што можеше да промени, ама се време носеше лоши одлуки. Тоа што ја повредило требаше да ја научи дека е побитно како она ќе реагира на истите отколку да очекува другите да се променат оти факт е дека не можеме тоа да го очекуваме и никогаш нема ни да се случи тоа.
    Ние самите сме тие што треба да се промениме само.
     
    На Mishela, joy1, glosipgirl и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Јас сум до петта епизода и стварно не знам што да мислам за серијава. Од една страна ми е интересна и ме интересира што ќе се случи понатаму, од друга страна ми е некако досадна додека ја гледам. Ми доаѓа на моменти да земам и да отидам на крај да видам што ќе се случи, ама знам дека не е тоа поентата. Исто така, има сцени кои не ги сфаќам дали се додека Хана била жива, или не, додека не го видал Клеј со раната на глава, или пак Хана, а на некои чинам го немаше ни него ни неа, па ми останаа нејасни. Хана како глумица ептен ми се допаѓа, а Клеј ми е некако чуден. До улогата ќе да е, на сцените кај што се со Хана(среќни) е сосема океј. За целокупната приказна ќе напишам на крај. Најверојатно викендов, највеќе две епизоди можам да изгледам во ден. :lol:
    Изгледа ќе има и втора сезона, така викаат. :?:
     
    На Flower27 и theowndemon им се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Ова во книгата беше многу убаво објаснето.
    Она знаеше што ќе се случи и отиде некако со таква намера. Беше веќе одлучена и само додаваше причини. Затоа и не се бореше нешто особено,
    Е затоа серијава малку не ја бива. Ем подосадна е, ем поради изменетата врска на Клеј и Хана некои работи само по немаат смисла.
     
    На Ketchup, Sky-butterfly и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Ја немам читано книгата. Ама еве и од книгата тоа што наведе. Па ако знаеше што ќе се случи, ако веќе беше одлучила, зошто тогаш сепак отиде и тоа го прераскажа на касета?
    Тоа ми доаѓа како ете јас ќе се самоубијам и ќе одам да барам уште неволји, "жртви" кои ќе ги обвинам и наведам како причина.
    Нели е тоа чудно секако?
    И ајде да е силувана под некакви си, за неа непознати и непредвидливи околности и да и дојде тоа како капак на се поминато па да и разберам, ама овака... доста чудно.
    Не можев ни да сочуствувам со неа во ниту еден дел од серијата.
    Повеќе и некои други ликови ми беа симпатични и ги разбирав отколку неа - Хана.

    И да додадам на претходен пост за нејзините родители.
    Не сфаќам зошто побогу сакаат да одат со тужбата до крај?
    Не знам како оди постапката, кривичната или граѓанската, ама тужба е тужба и одбрана е одбрана, нели?
    Сепак одбраната ќе гледа да ја негира својата одговорност, и вероватно тоа така што прилаже контра докази. :?:
    Пример: и кажале на Хана дека е "лесна", ќе се бранат дека самата барала, таков и бил избор.
    Зошто некој родител би избрал тоа да го поминува? На таков начин да и се провлекува името уште повеќе? Нели ќе е тоа уште повеќе болно?

    Скоро сум сигурна дека ќе има и втора сезона.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам искрено делот со тужбата ми беше крајно непотребен и нереален. Хана не е тука да се објасни, овие живите ќе си земат адвокати и можат работите како сакаат да ги свртат зашто им се може. И мислам дека тешко некој родител би тужел зашто детето им се самоубило, во толкава болка, не знам, не ми е верно. Башка многу работи беа субјективни, освен нели силувањата. Ќе го тужат ли детето поемата што ја објави? Или Џесика шамар што и удри? Глупости.

    А за Клеј што рече Тони, да, ептен беше драма, она сама на касетата рече дека тоа што се случи со Клеј е на неа. Што да направеше он? Секој би си отишол да му се дере некој оди си, оди си. Не беше крив воопшто.
    А г. Портер требаше да направи повеќе, не смееше само така, епа тоа е. Па охрабри ја малку, нешто тоа му е работа. Затоа се плашеше, зашто знаеше дека не направи доволно.
     
    На Mishela, sweet-cherry, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Да, ама кај Портер нон стоп му ѕвонеше телефонот и тој на крајот го исклучи и го спреми во фиока.
    Во една епизода го прикажаа како доаѓа дома, каде жена го чека со бебе и има плус уште едно мало дете. Жената фрустрирана оти не и се јавува, и треба, тој под стрес бидејќи е растргнат. Претпоставувам дека даваше се од себе на двете полиња, затоа ми е и разбирливо да потфрлуваше и на двете места и можам да го оправдам дури.
    Сакам да кажам дека ете некогаш колку и да сакаме не можеме да бидеме сто посто ефективни затоа што ете живот... и другите зависат од нас. Не ми е фер некако да биде обвинет како причина за нечие самоубиство дури и ако му беше тоа работата. :|

    Битно ја простудиравме серијата, сега да чекаме втора сезона. :D
     
    На Ketchup и RainBow им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Јас не оправдувам, посебно за таква работа. Домашните проблеми дома. Он е на работа со туѓите проблеми да се занимава. Што ако беше доктор? Ете исто му умре пациент.
    Серијава ваква таква, ама има за дискутирање и зашто и како. И книгата кога ја прочитав сакав да ја дискутирам, ама еве, среќа серија направија. :D
     
    На sweet-cherry и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Да, се согласувам, ама и таа да беше поодредена малку. 'Не знам... не знам... не знам... гк-мк' |(
    Си помислил човекот: еве ја драма квин. Не знам има ли слушнато за тоа претходно од некој од учениците? :?:

    Да, секако професионално би требало да сноси дел од одговорноста, ама да ја изгуби работата?
    Ама јас посебно мислев на тоа да те обвини лично оној што се самоубива како еден од причините за тој акт и тоа након што го извршува тоа и што е поента на сето тоа? Многу себично, ниско, неправедно, не знам адекватен збор да најдам.

    Не, дефинитивно ми беше антипатичен лик девојкава.
    [ /SPOILER]
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Епа тинејџер. Затоа повеќе требаше да се потруди. Што не и рече, шреспик, размисли што можеш да ми кажеш, било што само ме, премини преку тоа. Како некој преминува преку силување? Он рече дека нема ништо слушнато од учениците, а и да имал, должност му е да помогне. И мене ми се згади од тоа move on, тоа не треба да биде опција. Никогаш. Инаку, ме нервираше мене зашто ги прифати сите тие работи молкум, зашто не му рече на Џастин пред сите лажеш, што е со сликава, зашто не му рече на Брајс кој си ти бре да ме фаќаш за газ, зашто не се издигна над гласините. Ама ете, тоа е што не сме сите исти, не реагираме исто и може затоа ни е тешко да ги прифатиме нејзините причини...
     
    На sparklie, Mishela, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Najgolemata nelogicnost - grizata na decata(so isklucok na siluvacot i eventualno japonkata) da ne izlezat snimkite vo javnost. I so ako izlezat? Ke tuzat nekoj za objavena slika na internet? Ke tuzat za neodobreno objavuvanje na ANONIMEN esej? Ke tuzat za podsmev?! Ke tuzat pedagog sto ne vadel so klesta zborovi od necija usta?
    Mnogu tapa serija i krivo mi e sto za vakvite se kreva prasina, a nekoi navistina dobri treba pod kamen da gi baras. Ali ete razbrav deka eden od producentite bila Selena Gomez, pa sega vise ne se cudam, kamo da znaev porano da ne si go gubev vremeto.
     
  12. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Разработени се повеќе приказни зошто оставаат простор за втора сезона. Мене тоа баш и најмногу ми се допадна. Хана пак си беше центар на внимание ама добро беше што го прикажаа и животот на другите ликови.

    Да во Академска книга ја има.

    Јас пак мислев дека таа не знае дека забавата и куќата е на Брус, туку отпосле кога ќе се појави тој.

    Ценам туѓо мислење. Ама серијата од секој аспект е препредобра секој буквално. Музика,ефекти,приказна,поука, актерите се од вчера ама доста добро се докажаа, а ја гледав ден откако испадна и тогаш немаше фама уште кренато. :D
    Другите не се секираа толку дека ќе имат проблеми со полиција туку повеќе затоа што ќе им се уништи животот, засекогаш ќе бидат поврзани со самоубиството на Хана. Цели животи ќе им се сменат. Не ги оправдувам ама според мене затоа не сакаа да испаднат лентите во јавност.
     
    На sweet-cherry, the.vampire.girl, LittlePinky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Tie vejke se povrzani so ubistvoto za navek, samo sto samoto toa ne im e nekoja griza, griza im e da ne se objavat snimkite, a, i da se objavat, situacijata e taa. Ne ja gledam potrebata za tainstvenost. Ne znam zosto nikoj ne bi se pozalil na takva situacija kaj mama i tato ili druga avtoritetna licnost. Deka ke bidat osuduvani od opstestvoto - nema, nikoj ne bi osuduval deca sto nekogas se podnasmeale na tuga smetka ili poglednale nekoj krivo. Ednostavno prikaznata ne e osmislena vo celost i ne e razrabotena kompletno.
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    А за што би била втора сезона?
    Задгробен живот? :^)
    Ако ја гледам ќе биди само да видам за што е, зошто искрено не ме влечи серијава за повеќе од тоа.
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Во книгата куќата не е на Брајс, на Кортни е. Во џакузито се Брајс и Кортни. Хана иако знае кој е Брајс свесно влегува во џакузито зашто веќе има кренато раце. И не е опишано силувањето толку, само дека и става прст и продолжува. Хана не го запира, плаче само. Он знае дека она не сака, ама сепак продолжува.
    А ќе бидат осудувани за силување? За сообраќајка во која е бутнат знакот стоп и не е пријавено, а потоа поради тоа загинува дете?
    Сите се поврзани на лентите, нормално дека ќе бидат осудувани. Сосема разбирливо е зашто не сакаат да излезат во јавност.
    И јасно е зашто толку се крена фама за серијава во Америка, тамошните тинејџери веројатно поминуваат низ слични работи.
    Кај нас не е толку, па може и ни изгледа малку смешно.
     
    На Lella и Ketchup им се допаѓа ова.
  16. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Siluvanjeto napomenav deka ne go vbrojuvam vo ova. A i toa so znakot mi bese naucna fantastika.Na raskrsnica i da nema "stop"znak ke podzastanes, Hana dur da stigne do najbliskata prodavnica i da telefonira (10-15 min?)soobrakajka vejke se slucila, zaginatiot e poznanik, pa duri i imalo vreme nekoj da go prijavi seto toa. :?:
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав последната епизода, и она што го пишав претходно ете бидна.
    Алекс сам се обиде и према кажното не успеа да се самоубие и сум скоро сигурна да не беа касетите немаше ова да се случи. Џанстин од првата епизода ми изгледаше депресивен, од внатре го изеде се. Има некои кои буквално направиле "само една средношколска шега" и се на снимките. Да, има силна порака, ама не ми се допадна зошто Хана, да, жртва е, ама штом решила да умри можеше да умри сама, а не да се обидува да земи уште некој со неа зошто ова не ми личи на обично префрлање на топка и чувствување виновно туку буквално правење сосем исти стресови како што ѝ беа неа правени и од таму скоро носејќи ги и другите до ист/ сличен чекор. Бев малтретирана, па сега јас ќе малтретирам ситуација.
    Знам дека сум груба ама сум сериозно лута на серијава.
     
    На glosipgirl, Lella, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Јас сум до 7 епизода и се сложувам дека споро се одвиваат настаните.
    Инаку сликава:lol:
    Screenshot_20170426-232848.png
     
    На sparklie, Mishela, glosipgirl и 7 други им се допаѓа ова.
  19. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Јас за серијата мислев.:D
     
  20. OhSarcasm

    OhSarcasm Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Секој што е суицидален треба да ја изгледа серијава. Да видат што се случува со луѓето кои те сакале одкако ти себично ќе си заминеш. Секој што малтретира исто така треба да ја погледне серијата,за да видат дека не мора да направиш нешто многу големо за да повредиш некого. Едноставно работите се везат една по друга,навредите,осаменоста,секој проблем што го имаш надвор од социјалниот живот. Шалата можеби ти е смешна,но дали ќе можеш да живееш со себе после тоа. Ја препорачувам,иако првите неколку епизоди се досадни и збунувачки. :D