1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

13 причини (13 Reasons Why) [2017]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од black-angel, 6 април 2017.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Ја пуштив првата епизода, ама некако немам ентузијазам за сезонава. Читам и критики по нет дека била доста слаба.
    Ако може некој кога ќе ја изгледа да раскаже во кратки црти во спојлер што се случувало ќе биде супер. :)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    Втората епизода е многу, многу емотивна. Секоја девојка мора да ја изгледа според мене.
    Тажно за Клои, кај лажеше за Брајс па и најдебелиот крај го извлече покрај него, но паметен избор во секој случај.

    Другиве епизоди тек ќе видиме, ама ќе ја завршам од љубопитство. Серијава ја пуштам кога немам нешто попаметно за правење или да ме занимава додека јадам.
     
    На simoncelicius, candy.cane и Glossy-girl им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Јас решив дека доволно бев мазохистички насочена две сезони и трета веќе официјално откажав. Ама Нетфликс ми ги отече. Немом да изгледам мини серија без да ми ја предложи оваа за следна, а до сега ми предлагал слични на тоа што сум гледала. Завршвам документарец за Јапонија - предлог серијава. Завршвам серија за готвење - предлог серијава.

    Кога се најавувам во акаунтот одма брзински скролам надолу да не почни трејлерот од серијата. Као ко ќе има други вака серии толку многу не ги шуткат, ова им е како златното јајце.

    Кај да е ќе попуштам и ќе напишам мислење за како не ми се допадна. :D
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав третата сезона, прво ме изненади трејлерот дека Bryce е мртов, нормално стандард шема како Ривердејл, How to get away with a murder, замислата таа, реализацијата слаба. Ани беше вишок , Џастин уплакан цело време, сликата за Брајс сакаа да ја подобрат, разочарувачки и немаат потреба од 4та сезона
     
  5. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    3.889
    Пол:
    Женски
    И јас завршив. 8) ИЗДРЖАВ јуначки! :muscle:
    Да бидам искрена се мачев првите неколку епизоди, но од 5,6 натаму е поинтересна и подинамична. Далеку е од нивото од 1 сезона, се уште мислам требаше да ја остават до таму.



    Морам да кажам крајот, откривањето и сето тоа местење воопшто не ми се допадна.
    Сфаќам дека Монти е ѓубре и заслужува најстрога казна за она што му го направи на Тајлер, но ова не беше фер. Дознаа дека е мртов и ајдеее, тој е виновникот.
    Не се сомневав во Алекс на почетокот, јас мислев дека убиецот е некој од Монти, Ани или Џесика. Или Џастин.
    Општо за сезонава, не ми се допадна Ани. Ни како наратор на сезонава, ни како лик. Се плеткаше секаде, со сите се зближуваше за да дознае што се случило, а самата знаеше скоро се и криеше многу тајни. Се надевам дека ќе си замине за 4та сезона (нели умре дедо му на Брајс, што значи нема причина со мајка и да останат таму), но најверојатно ќе остане за да се реши случајот со оружјето, а и Винстон ако прозбори нешто, но се сомневам во тоа.
    За Џесика прочитав многу добар коментар, и се сложувам целосно. Како од survivor ја направија виновна, целата приказна и развој на ликот и ги уништија.
    За Клеј немам зборови. Не можам да прифатам дека некој може да биде толку смотан, и сам постојано да се вовлекува во неволја. Сака да помогне, предобар е како личност, но не сфаќа дека така само прави полошо, и за себе и за другите.
    Тајлер ми беше дефинитивно најдобар лик. Како глуми, секоја чест. Моментот кога му кажа на Клеј што му се случи е еден од најдобрите сезонава. Преемотивен, прекрасен. И Клеј кога го праша дали може да го гушне :hug::hug::hug:

    По крајот, се гледа приказната за 4та сезона. Да не се случеше тоа со бродот, убаво ќе беше серијата да завршеше и со изложбата. Сите собрани заедно, ќе беше убав крај. А и ќе се ставеше крај на нашето мачење за уште една сезона.
     
    На candy.cane и Nellie им се допаѓа ова.
  6. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Јас сум сѐ уште до 3 епизода од втора сезона и ме нервира појавувањево на Хана, ептен ми е крипи ова и чудно. Па, како нормално си збори со неа, ептен некако реално ја замислува.:rofl:
    Иначе онака, за губење време е океј серијава, 1 сезона во 2 дена ја изгледав, вторава едвај.
    :)
     
  7. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ги догледувам последните 10минути од последната епизода, од 2 сезона и можам да кажам многу го засакав Џастин иако ми смета делот со дрогата, тој и Џесика омилени, најголема хемија има меѓу нив.
    И да, сцената со метлата ме потресе многу, Монтогомери монструм, на исто рамниште со Брајс. Душава ме заболе.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Roksifoksi

    Roksifoksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Kaj ja gledate 3 sezona?
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    На Нетфликс, а веќе сигурно има торенти и по пајратбеј и замунда.
     
    На Roksifoksi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ау, кај ја нашле Ани оваа. Не можам да ја поднесам.
    И во фаца и во тој британскиот акцент.]:)
    Одвратна глумица, ја прогуглав и не е нешто позната, по театри глумела. Абе скрос да ми уништат филм.:drunk:
    Ај што е нова, што седела во куќата на Брајс... пак уште си зема за право да се меша, да изиграва инспектор, па како да се сомнева во сите. А, се нашла сред приказна и се има уфрлено, нападна. И таа се сама му се има нафрлено на Клеј, а тој одма се залетува како машко. Не дека тој би ја тркалал да не се мешаше сегде.|(
    Му ги знае чувствата и пак глуми нешто френдзоун. Кажи искрено.
    Абе драми...

    Скоро ја изгледав и трета, нешто подетално ќе пишам пак. Имам уште 3 епизоди мислам.
    Интересна е за тепање време ама ако престанам да ја гледам ради Ани е и нејзините преглупи фаци.(facepalm)

    Ајде фацата ќе ја истрпам, ама аудиото на турски го направив.:D Касно ми текна
     
    Последна измена: 5 септември 2019
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Да не гледам оти душа ме боли дур гледам, а инвестирана сум во ликојте, кој го уби копиљако Брајс? Ставете во спојлер да читнам, само името ништо поќе.
     
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Јас ја изгледав 10та од 3та сезона и уште немам откриено, може да наговестувам само. Уште три епизоди и крај на забавата.:D
     
  13. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    3.889
    Пол:
    Женски
    Го уби Алекс ( и Џесика беше со него, како сведок е на убиството), а за убиството обвинет е Монти (другарот на Брајс) - он беше во затвор за она што му го направи на Тајлер, а овие децава (Клеј и новата Ани) кога дознаа дека Монти е убиен во затвор решија да го наместат него за убиството. Се надевам дека разбра.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Да, да, разбирливо е!
    Фала ти!
     
    На smooch му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    Јас до седма епизода. Кај и да е до Нова година ќе ја завршам сезонава. :D
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    На пола трета сезона сум.
    До мене е, или Клеј ми станува малку психо што до даска се заљубува во секоја женска што ќе му се најде на патот?
    Со Хана на почетокот ми беше искрено така затрескан без основа, ама сега веќе ми е крипи.
     
  17. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ја заврши ли некој друг серијава? Мене не ми се гледаше воопшто кога дознав дека излегла последната сезона, ама сепак си реков дај последна е, да ја догледам. Ништо не разбирав што се дешава, и само си реков уау серијава се гледа колку ми оставила впечаток.

    Откако ја завршив дојдов тука и се зачитав во темава и сфатив дека цела трета сезона не ми е гледана. Чирс. :D

    Инаку океј ми беше крајот, само морам да кажам Клеј ми е страшно одвратен лик. Уште не сфаќам зошто се однесува ко највеќе да страдал кога буквално сите други поминаа низ полоши работи. Ама ајде бидна.
     
    На Stephen Amell му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.134
    Јас ја изгледав поради тоа што веќе ми беше почната.
    Крајот со
    Justin ми беше премногу тажен, плачев цела епизода.
    Серијата требаше да заврши уште првата сезона, за џабе ја тегнеа толку долго.
    Единствен дел од сезонава ми се допадна што барем малку ја обработија темата за mental illness и дека не е срамно да се посети психолог, доколку некој од тоа има потреба.
    Психологот премногу ми беше срцка.:inlove:
     
    На mimi333 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. revolution566

    revolution566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Серијата само што ја завршив има 4 сезони, се согласувам дека малку епизодите се развлечени. Според мене најдобри беа 1 и 4 сезона. Треба да се изгледаат сите сезони навистина разработува една тешка, вознемирувачка тематика и размислувањето на тинејџерите и средношколскиот живот.
     
  20. revolution566

    revolution566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски