1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

15% од девојчињата не можат да купат влошки бидејќи се скапи, па користат весници

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SeaMermaid, 18 јули 2019.

?

Дали треба да се намали даночната стапка од 18% на 5% на производите за менструална хигиена?

  1. Да

    241 глас(а)
    73,9%
  2. Не

    3 глас(а)
    0,9%
  3. Треба да се преземат други мерки

    82 глас(а)
    25,2%
  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    И јас мислам дека испитаниците кои сочинуваат најголем дел од овие 15% се од ромското население, кое пак, е на раб на преживување, а тука е и недостатокот на еманципација.

    Без оглед, и понатаму сметам дека данок на овие производи не треба да има воопшто, или пак да е максимум 5% колку што се и останатите основни производи за живот.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    Да.Точно така.А зошто не,тоа не проблем,на што се трошат парите односно приоритетите?
    Ако државата исплаќа детски додаток треба и да внимава на децата,а посебно во дисфункционалните семејства.
    Не само дај ги парите и без грижа од социјалните работници.
    Нема да им купат влошки,ама за ракија ке има.Супер.
    И ке замижиме на едно око,нека тераат понатаму,а детските права кој ке ги брани?
    Ама ајде.Знам ромка која со парите за детски додаток си купува силвер шампон,а детето босо и оди,не па влошки ке и купи.
     
    На lovestoneddd, WildMk, Roksifoksi и 2 други им се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Пак е истиот проблем, го сфаќала ти или не.
    Кои се во 90% случаи алкохоличарите во фамилијата што ќе имаат за ракија, ама ќе речат нема за влошки? Не се машкиот дел од фамилијата што всушност не ни добива? Пак дојдовме до истиот заклучок, дека не се сфаќа менструацијата доволно озбилно и дека ова е сериозна повреда на човековите права. Колку и да зборуваш, што и да кажеш.
    Менструацијата не смее да биде табу тема и не смее да се користи за понижување на жените.
     
    На Celltica и WildMk им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Аaaa Рoми ли се? Oк, јaс пaк мислев сите нaши се пa тaмaн рaбoтa зa Рoми ќе се пoтресувaме. Сaмo не срaмaт пo светoт сo вaкви стaтистики. Мoже и цимерките Рoмки ми биле a јaс не сум приметилa.
     
    На Celltica, LivingGlam, crimson и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.065
    Абе може и Кинези да се, тотално е тоа небитно. Се додека е женско и има менструација (сега пак незнам, да не се најде некој засегнат зошто само жени имале менструација), треба да има пристап до соодветни продукти за одржување на својата хигиена и здравје. И еднаков квалитет на живот, како и тие што немаат менструација.
    Иначе во некои племиња во пештера ги праќале дури имале месечен циклус, демек нечисти, да не го заразат племето. Па може и негде сеуште е опција, шУзнам:^)
     
    На Celltica, Sanjichka007, smooch и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Цитирај ме кај реков дека сум против унапредување на некакви права, некаков услов за живот, дека не верувам во сиромаштија на добар дел од населението. Реков дека НЕ ГО СМЕТАМ ИСТРАЖУВАЊЕТО ЗА РЕЛЕВАНТНО.(прва реченица, втор пасус)
    Реално, не се палам на бомбастични новинарски наслови. Во тоалетите во училиштата и инстуциите намло услови за МЕНСТРУАЛНА хигиена. И одма тука а у нема влошка кај да фрлиш, нема раце со што да измиеш за време на циклус, нема тоалетна итн. Дали воопшто има хигиенски услови во тие тоалети е прашањето? Нема! А ако сакаме да привлечеме внимание ќе го ставеме акцентот на било што. Еве има ли хигиенски услови во тоалетите во јавните институции во случаи на дијареа? И ај ќе заклучиме нема. Инаку ,,супер'' се условите ама во случај на менструација, дијареа, констипација, ил шо ти ја знам - нема? :?:

    Не е работата да дадеме бесплатни влошки. Еве едно здружение ќе се избори за влошки, друго за кондоми, трето за безглутенско брашно(пример) и ќе решеме ли нешто со тоа? Ќе ги задоволеме ли сите потреби на населението? НЕ! Едукација и напори за зголемувањето на куповната моќ на населението е она за кое треба да се бореме и да се стремеме да е што повисоко.

    Еве како женско ќе се потпишам секаде кај што треба, на секаква петиција за унапредување на хигиенски услови за жените, делење се што може бесплатно и шо фајде? Што фајде ако на некои девојки жени им дадеме бесплатни влошки коа она ти вика:
    - Не полевам цвеќиња за време на циклус ќе се исушат!
    - Не допирам бебе за време на циклус ќе му се појави црвенило!
    - Не ставам туршија за време на циклус, нема да ја фати киселината!
    Ова е тоа од кое јас се ужасувам. Ова е тоа кое го имам слушнато од многу девојки/жени, сеедно дали се од рурална или урбана средина. Некоја да нема за влошки не сум слушнала, 20ден за обични ОНА влошки има секоја која ЈАС ја познавам. Ама горенаведените искази ги имам слушнато од 30% од жените.

    4-5 дена отсуство од работа/шоколо МЕСЕЧНО е реално многу и ни еден работодавец или образовна институција нема да го дозволи. Разбирам грчеви, јаки болки, тегоби, пред и по време на циклус ама побогу 21век сме. СОодветна терапија има за се. Делува брзо и нема потреба од отсуство од работа/школо. Де кажете колку женски од вашиот клас отсуствуваат по 4-5 дена т.е една работна недела од школо? Па во тој случај ќе нема девојче што не е оставено на класен испит при испуштен толкав фонд на часеви.

    И кога со истражувањето ќе бидат застапени еднаков процент жени од секоја општина без разлика рурална или урбана, од сите возрасти коа се засегнати со циклус и проблемите околу него тогаш истражувањето ќе го сметам за меродавно. Вака од 2 - 3 града по неколку жени не може да бидат земени како показател на реалната слика во една цела држава.
     
    Последна измена: 20 јули 2019
    На lovestoneddd, Glossy-girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.452
    Пол:
    Женски
    Во моето средно имаше Роми што носеа брендирана роба и Македонци што одеа со пукнати патики и алишта од second hand продавници.
    Не треба да се претпоставува или суди по етницитет.
    Кај сите има богати и сиромашни.Работава е како да им се помогне на сиромашниве.
    Не се наоѓа ниту еден сочувствителен човек во институциите.
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    За Македонија зборуваш?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.065
    Незнам во Македонија да има племиња.
    Мислам во Папуа Нова гвинеја беа споменатите племиња, можеби и негде по Африките.
     
    На WildMk и Srckata28 им се допаѓа ова.
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Во Африка ги праќаат девојчињата да чучат во дупка додека не им помине. Други ставаат трева во гаќите ако ние ставаме весници. Трети се тотално изолирани во пештери како што беше спомнато заради суеверија. Тие немаат ни кај да купат улошки, не ни виделе. Ова е глобален проблем.

    Јас учевствував година дена во проект Days for Girls, и шиевме цели китови со улошки за повеќекратна употреба за девојчиња во Африка. И се многу добро смислени. Не знаев дека и самата моја држава има толку потреба од такви нешта. Не знам колку социјално прифатливо би било тука да се прави тоа, за оние што се баш во потреба.
    Во Македонија најмногу ни е потребно да бидат не поефтини, туку ефтини.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Прават. Тоа е целта. Локално направени за локална употреба.
    Не седат со скрстени раце од здружението и само да штанцаат истражувања. Имаат отворено и фонд за намалување на менструалната сиромаштија. Имаат и донирано доста
    Цитат:
    "Имајќи ги во предвид сите предизвици со кои се соочуваат жените во Македонија, од надлежните институции и бизнис секторот бараме:
    – Воспоставување на Фондот за искоренување на менструалната сиромаштија !!!
    – Да се намали даночната стапка за овој тип на производи од 18 на 5%. Менструалните производи не се луксузни стоки !!!
    – Управувањето со менструалната хигиена треба да биде вклучено во родовото буџетирање (сите јавни институции / училишта мора да обезбедат соодветен тоалет за достоинствено управување со истите). Тоа значи дека барем еден тоалет ги исполнува стандардите – вода, тоалетна хартија и кутии за избор на отпад.
    – Придобивки за компании кои ќе се вклучат во производството и продажбата на производи кои се безбедни за животната средина за управување со менструалната хигиена
    Со цел да се воспостави Фондација за искоренување на менструалната сиромаштија, компанијата Јеловица, производителот на менструалните влошки “Таа” и “Беа е бесплатна” донираше пакети со влошки кои ќе бидат дадени во Еуро интернационал, СОС Детско село, детски центар и кризен центар “Надеж”"

    Сликата од утринска на Телма би требало да е
    [​IMG]

    @Sesil ко што кажав, сосема ти е во ред да имаме гомно услови и ок. Само продолжи така. Немам намера да се докажувам.
     
    На Harper, Annath, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.065
    Ама има и сиромаштија за ум, не само за пари. И таа првата е пострашна. Јас овде првпат прочитав дека срамота било влошки да се купеле, продавачките во хартија им ги виткале. И дека не се капеле за време на циклус:^), не разбрав од кои причини(facepalm). Значи девојки, со пристап до интернет и проточна вода, не некои од пештера или од планина.
    И за таа сиромаштија треба програма, само влошки може да не бидат доволни.
     
    На dunika, I.want.to.sleep, PaLaVa и 8 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Епа има и за тоа програма. Со тоа почнаа невладината. Истражувањето на страна.
    Значи ги боли истражувањето луѓето, а во него и за умот се зборува, не само за парите. Ама се фатија за весникот, па весникот, па весникот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Мислам дека не ме разбра.
    Убаво напишав дека кај ромската заедница фали многу еманципација, многу работа за да се променат работите.
    Не е само улошки.

    Не станува збор дали "не' срамат" туку дека треба многу да се вложи и да им се помогне на секое поле.

    Ромските девојчиња на 14 години раѓаат. Не оти така сакаат. Не знаат подобро а и никој не ги прашува.

    Затоа анкетирањево е важно и на која популација е правено, затоа што мислам дека парите не се единствен параметар зошто некое девојче нема да купи улошки.

    Проблемите на Ромите се многу, еден од најголемите е зависноста од наркотици од детство, па не ми е нереално дека наместо на храна/улошки/средства за хигиена и тие пари кои ги имаат на друго место ги трошат.

    Пак да повторам, не "не' срамат" туку треба да се работи на нивна еманципација.
     
    На lovestoneddd, JollyGirl, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Се думав дали да пишам или не, ама не ме запрепастува толку фактот од вакви ударни вести на новинари и анкети колку што ме ужаснува фактот што пишувате УЛОШКИ, а не влошки.
    А, инаку ќе се согласам со сите девојки погоре дека испитувањето не е правено на ниво на цела Мкд и дека со него не може да се претстави реалната слика во глобала низ цела држава, а дека во руралните средини има социјално загорзени случаеви, си има, па и во урбаните... И секогаш ќе има. Ама дека се толку недостапни средствата за менструална хигиена, не се, барем кога станува збор за најевтините.
    Секако дека сум за тоа да се доделуваат бесплатни средства, не гледам причина зошто не би сакала да им се помогне или да се намали ДДВ на влошките.
    Не мислам дека менструацијата е табу тема, барем не во последниве 4 години или јас поинаку го доживувам тоа или многу работи се смениле од времето кога прв пат добив и ми беше срам да му кажам на татко ми, а дојде време кога тој сам ме прашува дали сум во циклусот, во болните денови, а имало периоди и кога тој нѝ купувал влошки.
    Ми се има случено наставничка во основно да не ме пушти дома, а се имам превиткувано од болка поради тоа што мислеше дека глумам, или женско кон женско вака емпатија да има како што велите дека немаме на форумов - епа, таа ВИСТИНА немаше. И не ме пушти. Е тоа е болка и дискриминација. Кога гледаш „секавици“ по пат и повраќаш од болка, а нема што да правиш. Нели, мајка природа?
    Сакам да кажам... треба да се бориме за нашите права и да сфатиме дека ние со секогаш достапни средства сме во предност, ама хигиената не е луксуз, тоа е обврска на секој граѓанин и ако порано луѓето без влошки се снаоѓале и не ставале весници, можат и сега. Социјално ранливите луѓе се помогнати од државата и мене никој нема да ме убеди дека 20 денари се многу за влошки.
     
    На Quincy, referentka, Cosmi и 2 други им се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.452
    Пол:
    Женски
    Моите баби ставале крпи.
    И мајка ми некое време така се снаоѓала.Била пресреќна кога се појавиле повеќе влошки во продавниците иако не биле со добар квалитет.
    Кога јас добив менструација,таа ја имаше уште нејзината,па се случуваше таа да ми даде мене да ставам влошка,а таа да седи со истата повеќе саати јер тогаш имаше моменти кога бевме финансиски слаби.
    Ми се случи 2 пати да седам саат-два со влажни марамици или паломи бидејќи ми дојде менструација изненадно,а дома немав ни 1 влошка,а морав да чекам некој да се врати од некаде и да ми донесе.Тешко ми беше,а можам да замислам колку ѝ е тешко на девојка која нема ни пари да си купи влошки.
    Инаку,за барање помош немам срам.Многу пати сум го замолила татко ми да ми купи влошки и ми купил.
    А,тоа не е за срамење.За срамење е некој да вози џип,а некој да нема ни 50 денари за евтините влошки.
    Ама,не обичните луѓе,туку државниците треба да се срамат.
     
    На Amelia, Cosmi, T.e.d.d.y и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ај не лупајте 90 посто се од ромска популација а наместо тие пари што ги просат нека не купуваат цигари нека си купат улошки. А и нема врска воа ја не сум сретнала некоја со весници или крпи да става. Немала за улошки па нека поработи бе нека си купе не како принцеза од маж ми ако ми даде ако не весник ке ставам. Барем во денешно време има 100 работи да се работат.
     
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    А зашо се кафичите пуни и знаат да одат на Халкидики на одмор ? Комај секое второ семејство. Абе ајде не прајте смешки па државата ја направивте некое затуцано село во Индија. За ваква сиромашна држава некако чудно е шо сите се со смартфони у раката и у кафичи и Малборо.
     
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Сo тие влoшки oд 20 или 30 денaри ни еден ден немa дa издржиш aкo ги менувaш кaкo требa. Кoј пoминaл сo еднo пaкетче тaкви влoшки целa менструaцијa дa се јaви?
    Другo, дa беше темaвa -15 пoстo oд студентите вo Скoпје пo студентски дoмoви oстaнувaaт скoрo без пaри пoследнaтa неделa oд месецoт, ќе верувaвте?
     
    На LivingGlam, Sanjichka007, Harper и 9 други им се допаѓа ова.
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Мене едно пакетче од 10 влошки ми трае два месеци ,неам обилен и долг циклус ,дури три дена по некоја скромна количина. Што значи дека може
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.