1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

15% од девојчињата не можат да купат влошки бидејќи се скапи, па користат весници

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SeaMermaid, 18 јули 2019.

?

Дали треба да се намали даночната стапка од 18% на 5% на производите за менструална хигиена?

  1. Да

    241 глас(а)
    73,9%
  2. Не

    3 глас(а)
    0,9%
  3. Треба да се преземат други мерки

    82 глас(а)
    25,2%
  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Каде јас спомнав некакво бесплатно делење влошки? Болдираниот дел нема врска со ова што си го пишала во репликава. Баш пишав дека треба едукација, девојките да бидат свесни дека им е потребно многу повеќе од ставање партали меѓу нозе. Од тоа да се почне, па да се избориме за помал процент ддв. Јас мислам дека можеме. А што се однесува до аналгетиците, сиромашните не можат да си ги дозвалат ниту нив, ама не, ова не значи бесплатно делење. Ова значи дека треба да се најде начин да се намали стапката на сиромаштија колку се може повеќе.
     
    Последна измена: 20 јули 2019
    На Glossy-girl, Peperutce1115, Harper и 7 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    оф топик: Предава уште Рапашанова? :D
     
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Не,не мислам,напротив.
    Нека ја таргетираат државата,МОН, министерството за социјални работи, здравство,финансии.
    Проблемов е таму.
    Што ќе им помогне нво на истиве девојки од руралните или урбани средини со влошките?!
    Конкретно што?!
    Освен што ги вклучи во нивното проект истражување.
    Ништо.
     
    На Glossy-girl, nextredstyle, Sesil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Само делење влошки, точно, ништо нема да смени.
    Ама паралелно, снабдување со влошки и едуцирање за да се постигне финансиско зајакнување на засегнатите, може да помогне.
    .
     
    На Peperutce1115, Harper, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Се надоврзав на коментарите погоре од твоето, извини што баш твоето го цитирив :)

    Вецињата се никакви во сите јавни иституции и срамота е. Во 21 век уште клечечи вц-а е дно дна. А речиси и да нема институција каде е поинаку. Треба и мора да се смени нешто, под итно!
    Е сега паричката има и друга страна, да бидеме реални. Во трговските еве, приватните фирми, угостителски објекти се убаво уредени со сите хигиенски услови. Ако на барем саат време не се чистат знаеме каква е сликата. Испомочани капаци на шољи, тоалетна развлечена на сите страни, вода оставена да тече, течен сапун истурен. Ова како да им се всади во главите на луѓето дека не треба вака?

    Околу менструалната едуцираност и глупоштини како неполевање цвеќиња за време на циклус барем генерациите околу мојата (90та сум јас) бевме едуцирани и едуцирани. Секоја година од 6то одделние до 4та средно имавме предавање за менструацијата и се околу неа, сите реални ситуации. Секое девојче во училиштето беше опфатено. Кампањи финансирани од Always и EveryDay, со делење влошки, флаери.. И после некое време од предавањето пак го слушав истиот муабет, дека нема да оди кај некое бебе оти има циклус (пример) Епа чип ли треба да ни всадат и да не програмираат?
     
    На Glossy-girl, Peperutce1115, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Едни некa делaт влoшки, други кoндoми, трети пaстa зa зaби...oсвен вaс сo пoдoбри примaњa штo мaлку срaм ќе ве фaти oд реaлнoстa oкoлу вaс, штo другo зијaн ќе е?
     
    На Harper, DAngel, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Во медицина во ск учев ,погрешно се изјаснив сакав да кажам од тоа време до сега се нема ништо сменето насекаде . Дека се уште по училиштата има дупка и чешмите не работат итн итн..
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Смотла сум.. сори... :$
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Што суштината на проблемот ќе остане ист.Тоа ке биде зијан!
    Со еднократни решенија не се решаваат проблеми на системот.
     
    На Independent Girl, zuto, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.982
    Без оглед колку има куповна моќ населението и во сите најразвиени земји постојат луѓе на раб на преживување.
    Без оглед, безобразно е што плаќаме 18% данок на вакви производи.
     
    На Peperutce1115, Harper, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас па баш сум за вакви клечечи вц-а. По практични ми се за во јавни вц-а.
    Затоа што на шоља ми е незамисливо да седнам, па макар се чистело вецето на еден саат. А мене како женско ми е потешко да завршам работа кога има шоља, а не можам да седнам затоа што е јавно вц, па морам да пазам, да најдам соодветна положба за да завршам работа. Полесно ми е како женско во јавно вц да клекнам кога има клечечи вц-а.
     
    На Peperutce1115, Harper, kalinaka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.982
    Постојат хартиени покривки за шолјата, си ставаш, потоа ја фрлаш :)

    Ама некаде тоа... не тука :)
     
    На Peperutce1115, SexiLy, Harper и 5 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е јас не можам да клекнам и да станам, оти ногата ми е полупарализирана.
    Ако е со клекнување, значи за инвалиди, ич нема вц.
    Ќе седнам на умивалник и таму ќе се посе*ам!
    Во знак на протест.
     
    На nextredstyle, Biljarkata и Sesil им се допаѓа ова.
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Free pads and tampons will now be required in all gender-neutral and girl's bathrooms in public middle and high schools in New Hampshire.

    https://edition.cnn.com/2019/07/19/...3KJsGi7fGe9Iku07hAUT0lORwe4L215Xo435j3L7e0-Qo

    Во Македонија по школите не знам дали воопшто дезинфекција им прават на вецињата.
    Имам видено чистачка дека со црево пушта силно вода низ вц и толку.
    Мислам немаат средства за дезинфекција да стават барем повремено. Нема ни сапнуни, ни тоалет.

    Ми беше гадно да се приближам до вц, а не да влезам внатре.
    Само кога имав добиено одев менував влошка и бегав со трчање.

    Ако остават бесплатни влошки и тампони по вц, одма ќе фатат инфекции од нечистотијата. (facepalm) Додуша секако Македонија светлосни години со менталитетот е далеку од такво нешто.

    Инаку имам слушнато дека некои парталчиња ставаат, ама за весници прв пат слушам.
    Тешко на тие што немаат да купат, а државата знаеме дека нема да немали цени ниту да помогне на друг начин.

    Помеѓу леб и влошки, нормално леб ќе земат а жената ќе се снајде весници да стави во гаќи и еден куп бактерии.
    Сит гладен не верува. Греота за девојките така што се измачуваат.
     
    На Peperutce1115, Sanjichka007, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    До 1991ва, не користевме дома тоалетна.
    Со весници се бришевме.
    Оти им беше луксуз тоалетната на моите, оти куќа правеа, и ќофте на пола со брат ми ни делеа.
    Мислеа полесно ќе помине со издатоците, ама не испадна како што се надевале, и ... ете, со весник се бришевме.

    Совет: пред да се избришите со весник, или друга тврда хартија, истуткај те го јако, за да омекни :lol:
     
    На nextredstyle, Biljarkata и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Ни така не е баш хигиенски, ако веќе навлегуваме во детали, млазот прска на сите страни па и околу просторот наменет за тоа. Друго, многу незгодно е ако треба да си повеќе време клекнат, па ептен примитивни се, и не се никаков напредок во поглед на хигиена. :angel:


    Мене ми одговара така, од сегашните 130ден за влошки ќе плаќам не повеќе од 110 :angel: Многу ќе се збогатам. ;) Сеедно би подржала ваква иницијатива ако ја има, ама нема ;)
    Ако се намали данокот на производ шо го користеме само неколку дена во месецот и тоа на производ кој го користи одприлика 1/4 популацијата(само жени и тоа само жени во репродуктивен период) тогаш би требало и на хигиенски производи кои ги користи цела популација, секојдневно, како сапун, течен сапун, кои пак дополнително придонесуваат за зголемување на менструалната хигиена.. Реално ли е да бараме вакво нешто?
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Тие што зимаат социјална помош поарно и сретства за лична хигиена да им даваат: гелови, пасти, сапуни, улошки, гаки, па и кондоми. Иначе многу е лоша и миризбата ако се ставаат секакви крпи, весници. А и тоа влијае на самодовербата многу на некоја можеби и трае 10 дена.
     
    На nextredstyle и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.214
    Луѓе чудно е сето ова, а не знам дали сте забележале, народот и младо и старо со цигари в рака, се има,о се немало, за цигари ќе најдат. Можеби е и до изопачените навики на луѓето.
     
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Пред некој месеч читав Македонците меѓу најпушачите во Европа. Тоа е коа луѓето немаат за вода и струја пари ама за Ајфон на рати имаат и одмори на острови.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.982
    Не знам што е нереално во тоа што ни смета да плаќаме данок за нешто што е неопходно?

    Зошто побогу плаќам ддв за нешто што е основен, неопходен производ?
     
    На Peperutce1115, smooch, Lianna Anna и 5 други им се допаѓа ова.