1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

2 месеци бебе постојано плаче

Дискусија во 'Бебе' започната од zagrizenamama, 27 октомври 2015.

 1. zagrizenamama

  zagrizenamama Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2015
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Почитувани, многу сум загрижена. Моето бебе има 2 месеци и веке цел месец постојано плаче преку ден. Вреска постојано и неможе да се смири. Бара некои чудни позиции во раце, со движење постојано и потскокнувања мали и тогаш одвај се смирува и заспива во раце. Ако го легнам се буди веднаш. Инаку многу кратко цица по 7 8 до 10 минути некогаш и помалку, а во текот на денот цело време му работат цревцата. Можеби се грчеви ама мислам дека неможе да вреска цел ден ради тоа. Инаку пијам многу течности и имам уредна лактација, барем така мислам а и напредува добро. Често знае во тек на подојот да ја пушти дојката и да почне да вреска и никако неможам да го вратам назад. После бањање околу 20“30 часот заспива и спие добро, се буди неколку пати во ноќта, меѓутоа ке поцица и веднаш ке продолжи да спие. Многу сум преморена, ама повеќе ми е психички од мислата дека бебето не ми е среќно и дека вреска цело време. Ако сте имале слично искуство или совет ве молам за мислење. Однапред благодарам.
   
 2. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  790
  Пол:
  Женски
  Можеби се уроци или нешто со стомачето има проблеми најдобро ти е на лекар да го однесеш. Гревче е така да се мучи сигурно лекарите знаат што му е и тебе помирна ќе ти е душата:(
   
  На angelche16 и DVAANGELA им се допаѓа ова.
 3. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Odnesi go bebeto na doktor i opisi go istovo. Ako toj doktor ne najde resenie, odi kaj drug.
  Baraj da go pregledaat ubavo.
  Doktorite najubavo znaat sto mu.
  Ne probuvaj nikakvi babini devetini, uroci ne postojat, a zdrastveni problemi postojat.
   
  На Kaetana, galapce, angelche16 и 23 други им се допаѓа ова.
 4. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  803
  Пол:
  Женски
  штом ти спие цела нок, со стануванје само за цицанје значи дека ноќта се наспива и затоа дента е активно и плаче... пак и имаш среќа што плаче преку ден, пак има кој да ти го подржи и да ти помогне, а замисли цела ноќ да плаче :P не велам дека е лесно, ама јас имам близначки што се 5 ипол месеци, и исто уште од првиот месец си го фатија редот со ноќното спиенје, си заспуваат во 20 часот, сега кога се смени времето уште во 19.00, цела ноќ спијат со буденје на 3 ч за цицанје, и стануваат во 06.00 и плачат...и ги терам пак да спијат, е не им се спие :) и ние да заспиеме во 7 навечер во 6 наутро ке сме наспани :) знам дека се деца и им треба повеке сон, ама тоа е... пробај да го залажеш со музика, со некоја тропка... мора во текот на денот да има барем уште неколку дремки, или 2-3 спиенја по 1-2 часа, зависи од детето. Моите на 2-3 часа дремнуваат по 15 мин, и пак се активни до 19.00, а тогаш сами заспиваат колку и да ги држам будни. Плус твоето е во возраст кога има грчеви, нормално е повеке да плаче, тоа е период од уште еден месец што мора да го издржете. така да според мене не се секирај, ке поминат грчевите и ке се смири плаченјето, штом детето не е гладно, велиш дека цица и добро напредува, немаш причина за загриженост, ке го смириш со песнички, музика, тропки, гушканје...
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ricco

  ricco Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  ke izdrzis so ke pravis, isto taka imam vnuk koj dodeka bese bebe do 2 godini vaka pravese, bidi jaka mama i bog neka ti e na ispomos.

  poz
   
 6. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Женски
  Бебуш намирно спие кога му се повиткани рацете. Тоа го сфатив по првиот месец. Стресувањето може да му е од што се удира со раце и се буди од сон... Моево го повиткувам само навечер. Во мојот случај плачеше од АД млекото и од грчеви. Ако се грчеви промена на положба и затоплено меше ќе му помогнат. Напорно е ептен, кога плачат фреквенцијата ти го пара мозокот. Педијатарот вика расте затоа е така ама мора да издржиш. Следи го, менувај му, менувај храна која ка вн
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.055
  Допаѓања:
  85.204
  Пол:
  Женски
  Грчеви го мачат бебето. А има бебиња што плачат цел ден од грчеви. Мојата ќерка за среќа немаше грчеви но мојата внука пред 2 години имаше и тоа по цел ден баш како ти што опипуваш. И беше нешто поголемка 3-4 месеца. Педијатарот им даваше капки но не им помагаа сите. Сепак да се консултираш со педијатар ке ти препише капки за бебето да му даваш. И бидејки го доиш незнам дали знаеш , но има храна што не смееш да ја јадеш..како зелка , кромид , грав..
   
  На buba4e89, Neodlucna и DVAANGELA им се допаѓа ова.
 8. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.045
  Најубаво на педијатар однеси го чисто да го прегледа како напредува итн. Инаку според моето искуство не е ништо чудно бидејќи и моето плачеше првите 2 месеци, грчевите долго му траеја, цицаше кратко изгледа не се најадуваше, сепак напредуваше во килажа. Ова се искуства, а најсигурно е да го оснесеш да го видат на лекар. А и за вакцина ако не си однела до сега таму прегледувват пред давање на вакцината ( ако даваш вакцини се разбира).
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.412
  Пол:
  Женски
  @zagrizenamama најверојатно се грчеви во прашање, му даваш капки? Пробај со colief.
  Изнесувај го надвор да го фати воздух, знам дека е напорно, ама период е, ќе смени.
  Среќна си што барем навечер ти спие.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.362
  Пол:
  Женски
  И мене ми се чини дека му е од грчеви, но сепак најдобро е да си го однесеш на педијатар, ако не друго, барем да си бидеш мирна!
   
 11. zagrizenamama

  zagrizenamama Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2015
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Mnogu vi blagodaram na site sto mi odgovorivte, prv pat pisuvam I navistina mi dojdovte kako podrska. Inaku deneska bevme na kontrola, sme naprednale 1500gr ama izgleda problemot bil vo uvceto. Mu dadoa lek I kapki I nekako kako spokoen mi e deneska, prespa pogolem del od denot a eve dodeka pisuvam buden e I guga legajki. Se nadevam deka ke se zavrsi fazava ako navistina samo problem e uvceto. Vi blagodaram mnogu, mnogu...
   
  На Umbrella22, Kaetana, galapce и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  790
  Пол:
  Женски
  цуце мало ај ќе му помине
   
 13. dimoska

  dimoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  46
  Ова ти го кажувам од искуство со ќерка ми која скоро ке полни 8 години.Кога беше бебе плачеше постојано.Дали беше јадена или гладна немаше врска,капена или не истото беше,дали имаше доволно спиено или не пак иста песна.Комплетно исто се случуваше како што опиша ти како за ќерка ми да пишуваше.Ја носев по лекари испитаа и крв и мокрача и меше снимавме секакви можни испитувања се направија редовно се празнеше и повеќе пати во текот на 24 часа испитаа и да не има некоја бактерија и излезе дека ќерка ми е комплетно здрава.Стандард плачеше од 11 навечер до 4 сабајле.Среќа моја беше што тогаш не работев па можев да си дозволам да легнам кога таа ке спиеше.А и плус во раце ми спиеше ако се обидев да ја легнам веднаш вреснуваше.Ова траеше до 9 месеци кога прооде.Тогаш комплетно се смена во поглед на спиењето.Дали се изморуваше повеќе или што беше не знам важно се се стабилизира.Преспиваше еднаш дење што пред тоа беше научна фантастика и на вечер спиеше цела ноќ.Сепак мислам дека би требало да се посоветуваш со лекар можеби не е ништо сериозно ама барем ти ќе знаеш што е и како е.Знам дека е многу тешко некогаш и психички и физички тешко издржливо ама тоа е мораш да бидеш силна.Се надевам ќе се среди.Поздрав!
   
 14. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  Претпоставувам дека ова ти е прво бебе. Грчеви се и воопшто не се секирај. Ако бебето има друга болка, тоа ќе плаче и преку ноќ. И имаш среќа што ноќе спие.Ноќниот сон не може ништо да го замени. Јас и со двете по цели ноќи дежурав до две години. Паднав за спиење и од премор. Никој не рече дека е лесно да бидеш мајка. За грчеви, најефективно сирупче што топло го препорачувам nurse-harveys.jpg
   
  На macovska му/ѝ се допаѓа ова.
 15. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.902
  Пол:
  Женски
  Istoto i jas sum go pravela me odnele kaj nekoja baba sum imala drobni a sto e toa nemam pojma,istoto go pravese edno komsice abe usta ne zatvorase go odnele kaj nekoja zena ispadnalo deka nekoj mu nafrlil plac mu baeja mu pomina,moze da e se dodeka ne otides kaj nekoj sto se razbira nema da znes.A dokolku ne e stomaceto samo ke probuvaat so sekakvi lekarstva a nema da znaat sto mu e.Ti si znaes so sreka :)
   
 16. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  102.735
  Пол:
  Женски
  Како сте денес @zagrizenamama ? Кога прочитав за увцето ми падна многу жал за малото, јас голема сум и последниве денови со ноќи неспиев од болка во ушето, тек малецко бебче ем не знае да се пожали!! Се надевам подобори сте.
   
 17. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.902
  Пол:
  Женски
  Oh dusice.Toa e najbolno neznaes sto go maci,a nemoze da ti kaze
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  7.726
  Пол:
  Женски
  Oх кутрoтo;(:l:душичкa ќе му пoмине. Мoите сaмo нaд мене виселе и јaс сум прaвелa тaкa. Немa ништo мaлo е :)
   
 19. zagrizenamama

  zagrizenamama Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2015
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Ne vi pisav nisto, izvinete. 2 dena bevme mirni, po opusteni. Od vcera pak istoto. Place neutesno celo vreme. Utre ni e kontrola za uvceto, ama se nesto si mislam deka ne e uvceto. Bidejki kapki stavam veke 4 dena i mislam deka do sega trebase da se smiri. Ke vidime utre, ako ne ke go odnesam I do remedika ili sistina da mu napravat celosen pregled, neznam drugo sto da kazam. Nasata Dr rece grcevi ne bi trebalo da se zosto stomaceto mu bilo dobro spored nejziniot pregled.
   
 20. zagrizenamama

  zagrizenamama Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2015
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Inaku vtoro bebence mi e, so prvoto sme imale grcevi tocno do 40dena i tolku I znam kako e toa. Ama nesporedlivo mi e so ovaa situacija. Po spokojno, mirno, zadovolno bebe mislam deka nemase od moeto, a sega so vtoroto se seknuvam. Mislata mi e deka nesum prv pat mama pa da sum tremadzika ili da neznam da se snajdam, zatoa I me zagrizuva :(