200 вработувања во јавното здравство

Дискусија во 'Барање работа' започната од maca99, 28 јануари 2011.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Ме интересира ова што го најави министерот? Дали само општи доктори или и стоматолози фармацевти виши здравствени работници? Ме интересира бидејќи сум медицинско лице, а од оваа работа што ја имам не сум задоволна, а се знае најубаво е во државно. Па ако знае некој нешто повеќе ве молам да ми каже. :)
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.002
    2оо вработувања во јавното здравство

    Ако имаш портокалова книшка тргај, сигурно ќе те примат... Ако немаш, џабе ќе ти бидат напорите.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.455
    Пол:
    Женски
    2оо вработувања во јавното здравство

    Да, партиски ќе бидат, од прва рака сум информирана. За повеќето места веќе се знае кои ќе бидат примени, а за останатите ќе решат општинските партиски совети и тој советот за здравство на ВМРО ( или како и да се викаше ). Ама и да имаш книшка ти требаат врски, имам другарка со книшка и диплома па еве уште не е вработена, и таму врските играат голема улога.
     
  4. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    2оо вработувања во јавното здравство

    Па нормално дека се партиски, логично е дека ќе си вработат свои луѓе па колку и да не заслужуваат да го држат тоа работно место. Паметни се они, ќе си научат. :fubar:
    Уствари во која државна институција новите вработувања се регуларни? :^) Па колку ли само огласи имало за државни службеници, многу мои другари се пријавиле, со сите дипломи, предзнаења и потребни квалификации па никој досега не ги викнал.
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.002
    2оо вработувања во јавното здравство

    ^ Затоа ќе вработат некои шупаци па после ќе се чудиме зошто работиве не функционираат како што треба. Особено во здравството, зарем таму не треба да работи стручњак? ц ц ц
     
  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    2оо вработувања во јавното здравство

    Е па од такви ''стручњаци'' многу луѓе наместо да оздрават го напуштаат овој свет :(
     
    На Galadriel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    2оо вработувања во јавното здравство

    Цело време вработуваат... оти оние што вредат си одат, а на нивно место доаѓаат некои што не вредат ни пет пари, само ќе се вработат колку да земаат плата, а за пациентите уво ги боли. Ретки се оние што навистина вредат и останале во државното здравство. А има вработувања затоа што му требаат поени, верни гласачи, да не речам луѓе што слепо ќе слушаат.
    Наместо тестирање, да се види кој навистина е способен да го работи она што треба да го работи, важно е дали си имал книшка (смајли што се крсти). Ко книшката да носи дијагнози и да лекува луѓе. Е па нека им е... затоа луѓето ќе умираат... затоа што некој мисли дека и со средно образование може да лекува луѓе.
     
    На Bokicka, Trendafilka, missperfect и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    2оо вработувања во јавното здравство

    За жал немам никаква книшка :( јасно ми е дека би требало да е партиски ама ај си реков да пробам барем,ама ниту сум видела огласи нити знам што ќе примаат ,дали само општи доктори? :?:
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Прво ќе ги примат, а после ќе одат конкурсите, како и секогаш... чисто формално, колку да не се рече дека не ги вработиле по оглас. А кого и што ќе вработуваат - еве, повели ;)
    http://daily.mk/Sitel/200_lekari_kje_bidat_vraboteni_vo_zdravstvoto/566832
     
  10. Symona

    Symona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Не си го губете времето, тие лица веќе работат ( со години) само сега треба да им дадат решение,затоа ке биде конкурсот
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Точно кажа Симона,луѓето веќе си работат и сега си чекаат решенија, ама за да биде демек регуларно, мора да има конкурс.Не е само во здравството така,золва ми работи во центар за социјални работи,работеше 2 години, а после и дадоа решение. Нормално тогаш излезе и конкурсот :!:
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Значи ич да не се надевам :( сите исто ми кажавте ме разочаравте :( мислев ќе ми дадете малку надежжжжж неможам приватно веќе да работам ама ќе морам фирмата да ја сменам од државното значи ништо :(