1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

200 вработувања во јавното здравство

Дискусија во 'Барање работа' започната од maca99, 28 јануари 2011.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Ме интересира ова што го најави министерот? Дали само општи доктори или и стоматолози фармацевти виши здравствени работници? Ме интересира бидејќи сум медицинско лице, а од оваа работа што ја имам не сум задоволна, а се знае најубаво е во државно. Па ако знае некој нешто повеќе ве молам да ми каже. :)
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    2оо вработувања во јавното здравство

    Ако имаш портокалова книшка тргај, сигурно ќе те примат... Ако немаш, џабе ќе ти бидат напорите.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    2оо вработувања во јавното здравство

    Да, партиски ќе бидат, од прва рака сум информирана. За повеќето места веќе се знае кои ќе бидат примени, а за останатите ќе решат општинските партиски совети и тој советот за здравство на ВМРО ( или како и да се викаше ). Ама и да имаш книшка ти требаат врски, имам другарка со книшка и диплома па еве уште не е вработена, и таму врските играат голема улога.
     
  4. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    2оо вработувања во јавното здравство

    Па нормално дека се партиски, логично е дека ќе си вработат свои луѓе па колку и да не заслужуваат да го држат тоа работно место. Паметни се они, ќе си научат. :fubar:
    Уствари во која државна институција новите вработувања се регуларни? :^) Па колку ли само огласи имало за државни службеници, многу мои другари се пријавиле, со сите дипломи, предзнаења и потребни квалификации па никој досега не ги викнал.
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    2оо вработувања во јавното здравство

    ^ Затоа ќе вработат некои шупаци па после ќе се чудиме зошто работиве не функционираат како што треба. Особено во здравството, зарем таму не треба да работи стручњак? ц ц ц
     
  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    2оо вработувања во јавното здравство

    Е па од такви ''стручњаци'' многу луѓе наместо да оздрават го напуштаат овој свет :(
     
    На Galadriel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.657
    Пол:
    Женски
    2оо вработувања во јавното здравство

    Цело време вработуваат... оти оние што вредат си одат, а на нивно место доаѓаат некои што не вредат ни пет пари, само ќе се вработат колку да земаат плата, а за пациентите уво ги боли. Ретки се оние што навистина вредат и останале во државното здравство. А има вработувања затоа што му требаат поени, верни гласачи, да не речам луѓе што слепо ќе слушаат.
    Наместо тестирање, да се види кој навистина е способен да го работи она што треба да го работи, важно е дали си имал книшка (смајли што се крсти). Ко книшката да носи дијагнози и да лекува луѓе. Е па нека им е... затоа луѓето ќе умираат... затоа што некој мисли дека и со средно образование може да лекува луѓе.
     
    На Bokicka, Trendafilka, missperfect и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    2оо вработувања во јавното здравство

    За жал немам никаква книшка :( јасно ми е дека би требало да е партиски ама ај си реков да пробам барем,ама ниту сум видела огласи нити знам што ќе примаат ,дали само општи доктори? :?:
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.657
    Пол:
    Женски
    Прво ќе ги примат, а после ќе одат конкурсите, како и секогаш... чисто формално, колку да не се рече дека не ги вработиле по оглас. А кого и што ќе вработуваат - еве, повели ;)
    http://daily.mk/Sitel/200_lekari_kje_bidat_vraboteni_vo_zdravstvoto/566832
     
  10. Symona

    Symona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Не си го губете времето, тие лица веќе работат ( со години) само сега треба да им дадат решение,затоа ке биде конкурсот
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Точно кажа Симона,луѓето веќе си работат и сега си чекаат решенија, ама за да биде демек регуларно, мора да има конкурс.Не е само во здравството така,золва ми работи во центар за социјални работи,работеше 2 години, а после и дадоа решение. Нормално тогаш излезе и конкурсот :!:
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Значи ич да не се надевам :( сите исто ми кажавте ме разочаравте :( мислев ќе ми дадете малку надежжжжж неможам приватно веќе да работам ама ќе морам фирмата да ја сменам од државното значи ништо :(