1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

2012 година и пророштвото на Маите

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Pa spored kalendarot na Maite,2012 godina ke bide kraj na svetot,ke nastanele klimatski promeni,pozari,poplavi itn.A sto moze da se zabelezi deka vo posledniov period ima pozari,poplavi,po se izgleda bi bilo tocno nivnoto tvrdenje, iako licno ne veruvam,zatoa sto mi izgleda nevozmozno da se predvidi tolkav period,znaejki deka Maite isceznale vo 11 ili 12 vek,so doagjaneto na Spancite vo Meksiko,pa sega od toj period do 2012 godina da se predvidi ne mi izgleda vistinito.Nivnoto prorostvo bilo vrz baza na promenite vo prirodata,a od kaj im teknalo 2012 neznam.Kolku vie veruvate vo tie predviduvanja?
   
 2. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Dobro ako etaka,barem da si goziveeme zivotov najubavo sto mozeme ic da ne mu ja mislime.Da si se nazemame krediti i taman nema da gi vratime za tolku kratko vreme.A da ne e taa promena slucajno vo podgnuvanjeto na svesta kaj lugeto, da ne mislele maite na takva promena vo svetot :o
   
  На cristaline му/ѝ се допаѓа ова.
 3. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  A sto pravime dokolku ne se desi kraj na svetot. Togas ke morame da gi vratime kreditite.
  Hahahahhahaa
  Bas bi bilo ubavo dokolku stvarno se sluci barem da se znae.
  Tek togas mislam site ke se frlat na kurvanje pienje trosenje.....
  Ke procvetaat porocite vo svetot. :lol: :lol: :lol:
   
  На vilevalofan и unlucky им се допаѓа ова.
 4. cicamaca

  cicamaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  баба Ванѓа предвидува до 3797 (не сум 100% сигурна за годинава ама тука некаде :) )...и од 2010 па до крајот ништо арно не кажува.
  е ај сега.
  јас викам, живејте! :)
   
 5. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Мое мислење е да не се замараме со овие глупави претпоставки... не е Бог никој за да знае кога ќе биде крај на светот, така што нема за што да се преоптоваруваме-барем според мене. ;)
   
  На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  76
  Па што биде, нека биде. Како за сите и за нас. А тоа со 2012 стои како една лоша година, предвидена со многу катастрофи, елементарни непогоди, војни, па дуру и крај на светот не само од Маите. Од многу предвидувачи 2012 е обележана година. Гуглајте малце, какви ли не чуда ќе пронајдете за таа година. Јас искрено не се преоптоварувам многу многу со тоа, па како е пишано така нека биде. Позз***
   
 7. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Ма какви Маи,какви Инки.Единствено на глобалното затоплување гледам како на реален проблем,друго све се измислици и празноверија.
   
  На icy и Cvet1 им се допаѓа ова.
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Искрено имам попаметна работа отколку да се замарам со такви ствари. Ќе биде како што напишале, а ние ако се замараме ништо не можеме да промениме. Си го живеам животот и воопшто не ме интересира што ќе биде. :D
   
 9. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  moze nema da e 2012 ama fakt e dena naskoro ,dali za 20-30 ili 50 god ili 100 god,ke mu dojde kraj na svetot onakov kako sto go znaeme,ke se iscrpat prirodnite resursi,vodata za pienje,naftata i sl klimata se promenuva,se zatopluva,ke se istopat polovite ke bidat poplaveni krajbreznite zemji so niska nadmorska visocina,ke se prosiri ozonskata dupka ke ima mnogu poveke stetno zracenje,itn itn i coveckiot opstanok ke se dovede po prasanje.deka ke stori nesto za da se spreci seto ova tesko veruvam,deka ke se zapre so proizvodstvo na stetni gasovi,deka ke prestane da se zloupotrebuva prirodata,da se secat sumite i sl tesko,zaso nasevo covestvo e premnogu sebicno,se se gleda niz prizmata na parite,nikoj nema dobrovolno da se otkaze od svojot finansiski profit za da ja zacuva prirodata i zastiti zemjata,osven samo ako ne se donesat strogi zakoni,ama toa tesko deka ke se desi zaso tie sto gi nosat zakonite se najgolemite moknici i profiteri.taka da eden den dali ke e 2012 ili 2062 ke stanat realnost onie naucno fantasticni filomovi so gi gledame sega za krajot na svetot.moze nekoi priviligirani luge ke se spasat moze ne.moze moevo glediste vi izgleda mnogu pesimisticko,i jas ne bi sakala da bide taka ama denesnicava samo na toa ukazuva.daj boze da se smenat rabotite....
   
 10. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Сум слушала за крајот на светот.Според Еѓипќаните тоа може да биде и 2012год.Според нивниот календар кој бил во вид на пирамида 2012 година е на врвот на пирамидата и тоа може да значи крај на светот или почеток на нова ера.Во овој календар се што било напишано се остварувало.И така по ред биле напишани нештата како што се создавале.Пр.создавањето на човекот,планетите,животните итн.Се зборува дека во 2010 ќе има земјотреси,катастрофи и др.А може да дојде и до замена на половите.И сонцето наместо од исток да изгрева од запад.Што се однесува за поплавите ништо чудно.Може да дојде до топење на северниот пол.Количеството на јаглерод во мразот во последниве години е зголемено што може да дојде до топење на мразот.Сето тоа е последица од нечистотијата а исто така и од дупнувањето на озонската обвивка.Но ова не е доволен доказ за да се верува.Може 2010 ќе биде крај а може и не.Ништо не е 100% сигурно.
   
 11. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Еве во моментов гледам на Discovery документарец за тоа, еве зборат дека ќе има многу земјотреси, цунами, вилкански ерупции... Ај да го догледам па ќе допишам... :D
   
  На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.181
  И мене искрено ме плаши малку тоа со глобалното затоплување и климатските промени, и муабетот дака до 2025 година две третини од населението ќе нема вода за пиење. Порано мислев дека муабетиве се глупости, ама како поминува време, сфаќам дека не е баш така. Природата враќа.

  Како и да е, правам се што можам јас како индивидуа да ја заштитам природата. Не е многу, но за повеќе треба организирани и координирани активности.

  А што треба да се случи - ќе се случи. Само се надевам дека ако дојде крај на светот, тоа нема да биде 2012. Веќе имам земено кредити, па сакам прво да ги отплатам и да видам како е да живееш со 500 евра повеќе во месецот :D
   
 13. Научниците го пронашле тој календар,но не мора да значи ако тогаш завршува да биде крај на светот,му ставиле крај бидејѓќи тие изумреле.А крај на светот ќе се случи,но потремно е мн време за тоа,а ќе го уништи човекот.И тие поплави и замјотеси се случуваат и климатски промени поради озонската дупка,се повеќе и повеќе се проширува,а виновниците се луѓето.
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  http://www.youtube.com/watch?v=V6Bnvcwo2CI

  И Нострадамус го предвидел истото.Меѓутоа ако по 3тата светска војна предвидел 100 години мир,а третата светска војна не е ни почната како тогаш крајот на светот е во 2012 :?: :? Малце не ми е важна логиката меѓутоа тоа е што е и да е крај во 1012 иако ќе имам 15 години и ни пола од животот нема да го изживеам не се замарам тогаш рекле - тогаш ќе биде.Не го живеам животот за утре,ниту пак за вчера - живеам за денес ! позз ;)
   
 15. Victory-V

  Victory-V Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Jas velam, daj Boze da ne e vistina ova sto se pretskazuva za 2012 ama zal po se izgleda kako sto trgnale rabotite vo svetot e vistina. Imam istrazuvano deka krajot na svetot ke nastane na den 21.12.2012,,, mnogu porano pred toj datum ke nastanat vojni vo svetot, nesoglasuvanja pomegju narodite, zemjotresi, poplavi. No, ima i druga verzija za 2012 pokraj mnogute drugi deka na Zemjata ke dojde vtor mesija i deka mnogu mal del od Zemjata ke ostane neunisten. Hmm... vo sekoj slucaj neznam kolku se tocni ovie podatoci ali,,, sega za sega ne se opteretuvam so toa :roll:
  Pozdrav, ;)
   
 16. Victory-V

  Victory-V Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Sto velite? Ima vo ova vistina? :worried:hock:
   
 17. GoodGirl

  GoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  Според Нострадамус 2012 е крај на светот А според библијата 2000 и некоја !!!! :?
   
 18. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  јас го гледав новиот филм 2012 и е катастрофичен земјотреси вулкани страшно ама се е само филм и бабини бајки ;)
   
 19. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  од каде знаеш дека не е почната? Америка не води војна за нафтата во Ирак, Иран, Авганистан??? Колку земји се замешани во тоа??? Колку земји имаат испратено војници??? Не е ова една прикриена цивилизирана војна???


  многу е различно поимањето на Маите, Нострадамус или Ванга за крајот на светот... Порано за затемнувањето на сонцето мислеле дека е некоја клетва или крај на светот, а денес знаеме дека тоа е нормално... порано сметале дека жената која има вонбрачно дете е неморално, денеска е релативно честа појава... Мислиш маите некад сонувале дека денеска можеме да ги дофатиме ѕвездите??? Чисто сумњам...
  тоа со крајот на светот зависи кое поимање го имаш, што за тебе претставува крај на светот. Крај на светот за некого можеби е да го изгуби семејството, за некого е да изгуби дел од телото, за некого крај на светот е човек со човек да се убива, или нација со нација да се треби... ЗАКЛУЧОК: ПРЕТПОСТАВКАТА Е МАЈКА НА СИТЕ ЗАЕБАНЦИИ
   
 20. andrijance

  andrijance Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  mozebi ke vi zvuci malce glupavo ova no iamv dedo koj mn veruvase vo boga i od sekogas mi kazuvase kako ke dojdi dr mesija i ke se pretstavuva kako bog no ke bidi praten od gavolot kako sto bil Isus od gospod ... toj ke prelazael mn od naselenieo da go slegi i da mu se poklonuva ke pravel cuda isto kako isus ke bil mn visok covek i ubav samo namesto nokti ke imal kangi na prstite ... toj ke vledeel 3 god i mislam deka kezaginel vo Rusija od grom i togas ke dojdel krajot na svetot... sepak dali e toa 20212 mislam deka nikoj na mozi da kazi zatoa sto ke bidi kako sto kazal bog i toa nikoj ne go znae a ne pa nekoja so vanga ili nostradamus ili ne znam si koj .. pozz