1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

2012 година и пророштвото на Маите

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. Bisera.Sk

    Bisera.Sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Lelelele moze Maite zgresile za kraj na svetot no so globalnovo zatopluvanje ke se poremeti se na zemjava i toa vo premnogu kratko vreme :worried: :( Ne e fer. Zasto ne ziveev vo 80' godini.Ili da bev sega postara.Barem da imav proziveano zivot.Ovoj zivot vo ovie prirodni uslovi e uzasen. Za 20 godini ke ima ogromni promeni a togas ke imam pff ni 40 godini :(
     
  2. Cindarella

    Cindarella Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    15
    Abe videte 4itav po google se smeta deka od nastanokot na 4ovestvoto pa i den denes nie sme kontrolirani od nekoj sustestva od univerzumot,kako so gi vikame nie"marsovci".
    Maite koj sto se smetaat deka se megu najstarite ziteli na ovaa zemja bile dosta pametni i se zanimavale so matematika geometrija i broevi tie resile da go smetaat vremeto koe go pominuvale vo zaloznistvo na tie natprirodni sustestva(marsovcii).Taka dosle do ideata deka mozat da napravat kalendar koj sto ke go koristat slednite pokolenija.go predvidile vremeto...megutoa t.n."marsovci"uvidele deka Maite go predviduvaat vremeto i gi zakopale zivi sigurni deka nemaat potomci.,Logi4na prtpostavka tie ne mozele da pisuvaat bidejki bile mrtvi a denot koga gi zakopale tie stignale do presmetka 21= 12=2012.Po maite doaga nastradamus koj ja predvidel idninata megutoaa ako zabelezite se vodel po rasporedot na maite a i vo svojte presmetki ne e to4en bidejki utka za nekolku godini......ima i mn poveke za ovaa temaa ali sepak e dosto dovolno e malku poveke da googlate i ke doznaete za sto to4no se rabotii :)
     
  3. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Се надевам дека ке има подобро утре :D
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stefan4e

    stefan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    koga ke slusnam za kraj na svet me lazat inromci :o
    navistina mi e strav no ako ste go gledale filmot 2012
    i ako navistina mozeme taka da se spasime togas e vo red :)
    no ako ne togas e STRASNO!!!!!!!!!!
    :o :worried:hock: :o :
     
  5. bibs

    bibs Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    мене кожа ми се ежи од муабетве :D летово кога бев на одмор имав кошмар сонував апокалипса :? ке рече некој под влијание ама тогаш не беше темава иц актуелна како сега :? во сонот видов ураган што иде накај мене па ја видов земјата од птичја перспектива целата бела замрзната :?
    интересно е и што огромен број луѓе од цел свет имаат сонувано огромен бран а психолозите го поврзуваат тој сон со некое 6 сетило потсвесно знаеме дека ни се ближи крајот.... :D
     
  6. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Имам прочитано дека според Нострадамус и баба Ванѓа крајот на светот е 2012. Гледав емисија на Дискавери за Нострадамус и го проучуваат неговото пророѓтво. Третата светска војна почнува од некоја муслиманска земја, уствари Тоа што Америка им го прави на Авганистан, Иран, Ирак, сите тие немири. Почетокот за крајот на светот го опишува со доаѓањето на власт на Обама. Се предвидува следните земјотреси да бидат во Дубровник, па во Рим. По тој земјотрес во Рим ќе падне римо-католичката црква, се јавуваат големи проблеми и доколку погледнеме во минатото за сите војни се виновни или жените или поповите, така ќе биде и сега. И доколку гледаме на научните истражувања, месечината е многу приближена до земјата, и како последица се јавуваат поплави, земјотреси. Можете да замислите што се се случува.
     
    На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Крајот на светот според Баба Ванѓа :
    3797 – До оваа година, сè што живее на Земјата, умира. Но луѓето се способни да започнат нов живот на нов ѕвезден систем.

    А во годините меѓу предвидела дека :
    2010 – Почеток на Третата Светска Војна, во ноември 2010 и ќе трае до октомври 2014. Ќе почне како обична војна, но потоа ќе биде користено нуклеарно и хемиско оружје.
    2011 – Поради радиоактивното зрачење, на Северната хемисфера нема да има животни и растенија. Муслиманите ќе започнат војна со хемиско оружје против Европејците кои се уште се живи.
    2014 – Поголемиот дел од луѓето во светот, ќе имаат рак на кожа и други болести поврзани со кожата. ( како резултат на војните)

    Туку да не забегуваме на оф топик ...

    Сметам дека никој точно неможе да каже кога ќе биде крајот на светот.Не треба да се преоптоваруваме со глупости и различни предвидувања за иднината.Доколку се мачиме да откриеме работи само залудно го трошиме времето кое поминува многу брзо и е бесценето! Факт е дека од тоа што е пишано неможеме да избегаме... оставете ги работите да течат како што се ;)
     
  8. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Така прочитав за баба Ванѓа и тоа скоро. Во право си дека премногу се замараме со сето ова. Оставете се на судбината.
     
  9. trapalce

    trapalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    1
    Крај на светот, хммм.
    Мислам дека ако дојде толку брзо крајот (2012 година) на светот,можно е само ако нападнат вонземјани или ако се судрат земјата и некоја друга планета,што мислам дека нема шанси тоа да се случи.......поради некои магнетни полиња и што ти знам....
    Значи остануваат само вонземјаните.
     
  10. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.235
    Допаѓања:
    5.657
    Пол:
    Женски
    не верувам во крајот на светот .. крај на животот има само , а крај на светот .. незнам
    Чудно ми е што туку-така испадна оваа вест за крај на светот .. и сите почнаа да веруваат во ова.. и филмови, и сл. глупости ..
    Ако има .. нека има ,така требало да биде ;) никој неможе да го запре крајот
     
  11. Popova

    Popova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    6
    Читав све погоре и еве да дадам ја малку поинакво мислење. Значи крај на светот 2012, претходно беше 2000 а претходно сигурно била некоја друга. Мое мислење според многуте емисии документарци и прочитани книги е дека сето ова е само пропаганда за да се држи народот под некаков постојан страв и притисок. Народот може да се уништи само од друг народ, значи најдобра тактика е да го испаничиш, сите знаеме како луѓето различно реагираат кога се во паника. Читав пред некој ден за масоните и за сите нивни планови поврзани со светов уше пред 100 години . . . Свесни сме дека постојат недостатоци на природни ресурси неопходни за живот е сеа, тие то го проучуваат и испитуваат и според некои нивни пресметки потребно е да се намали популацијава на Земјата за 2/3 за да можат сите тие што ќе останат да живеат во изобилие (незнам како то го пресметале :) ) Значи според планот мора да почни да се намалува бројот на жители. (најистакнатите масони се од америка)!!! Овој нивен план мора да се спроведи до 2012 година според некој договор кој последен ко потпишал Рузвелт а обврзани се да го спроведуваат сите американски претседатели и сите други членови на масонската ложа (истакнати претседатели и личности од америка, африка, азија никаде не се спомнува австралија????)
    Последната емисија која ја гледав беше поткрепена и со докази (пишани) т.е. документи - преписки помеѓу некои од членовите поврзани со оваа економската криза, поточно хипотекарната криза во америка: земете им ги домовите на луѓето ќе бидат зависни од вас, за да можат да преживеат ќе мораат да бараат работа, половина од нив ако не и повеќе би се вклучиле во армија, значи со еден потег добиваш убијци кои многу веројатно е да загинат убавајќи други посебно на територија (Ирак Иран Авганистан) каде има голема сиромаштија. Значи равенката полека се решава сама, добиваш број од луѓе намален за неколку милиони по претпоставка таа војна да потраи.
    Се извинувам со бев малку подолга, тоа е моето мислење. Не верувам на крај на светот по природен пат. Сето лошо на Земјава доаѓа од човекот.
     
  12. Caci16

    Caci16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    2000,2012...Која друга година е на ред?? Ова ти се вика глупости во боја.Едно време имаше и еден експеримент што требаше да го доведе крај на светот па не се случи тоа.Луѓето само измислуваат
     
  13. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    не верувам во тоа иако на моменти поскаувам стварно да се оствари...
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
  14. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Не верувам во тие глупости а и нејкам ни да се замарам едноставно со тоа имам и попаметна работа отколку да се мислам дали во 2012 ке пропаднел светот .. божем така едноставно може да пропадне светот .. :lol:
     
  15. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    A pa neli imase eden sto predvide deka ke ima zivot do prva svetska vojna i cel opis imase dadeno za cvojnata kako ke bide deka "ptici" ke letaat na neboto i ke ja unistuvaat zemjata i deka "glodaite" se kopaat tuneli niz zemjata i ek ja unistat i ete pomina I sv vojna pomina i II sv. vojna i eve sme uste zivi!! a za 2012 na google najdov spored eden americki naucnik deka 2012 e obelezana godina spored mnogu drevni narodi , i taa e godina na promena, ili ke se sluci nesto mn ubavo ili ke se sluci ogromna katastrofa. Imase ednas vo vesnik ako se sekjavate nekoe dete vo kina sto se rodilo imalo natprirodni talenti od mn malo pocnalo da zboruva da cita i odelo po ulici niz kina im predviduvalo na lugjeto sudbini i se toa se slcuvalo i znam deka predvidelo neto i za svetot ali ne mi teknuva nesto za kraj na svetot bese, ali stvarno nemozam da se setam..pozz :*
     
  16. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Јас го имам гледано филмот :o Застрашувачки иако не верувам многу во тоа :^) Пред нз колку месеци може и година да помина знам дека седиме со другарки и едната вика “абе не кажуваа на вестите дека денеска “црната дупка“ ќе не голтнела“
    хахаха којзнае уште што не ќе излезе :^) :^) :^) цццц
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. womaninwhite

    womaninwhite Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Секако дека ќе има крај, ама ако биде во 2012 ќе ми биде криво што цел живот го пројдов во школо.. :(
    Живејте го секој ден како да ви е последен.. Внимавајте на последниот. :P
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    баба ми рече дека претходните луѓе си ја знаеле датата на крајот на животот и кога ке се наближи времето за смрт ти не работеле не јаделе не спијеле и се измачувале па така ние сега не си знаеме не знаеме дали и утре ке сме живи а за во 2010 не верувам кога рекол госпот така нека биде а зивотот треба да си го живеме какао да ни е последен ден !!! :D :) :) :)
     
  19. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Чим Мајкл Џексон умре....та за нас... :D :D :D
     
  20. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Јас мислам дека тоа се живи глупости...па нели црната дупка ќе не голтнела? |( Верувам дека еден ден светот ќе го снема поради глобалното затоплување,еколошки катастрофи...и мислам дека еден ден сонцето ќе згасне ама до тогаш има уште мнооооогу време.
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.