1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

2012 година и пророштвото на Маите

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ах јас ич не се проптоварувам. Само ми е интересна темата, и коа имам време си читкам :) не само за ова, туку и за куп други работи кои ми се интересни. Мене маите и целата нивна култура ми се предизвик, се возбудувам коа ќе најдам нешто за нив :) а оваа тема е само дел од тоа. Чиста измислица, и холивуд си прави пари.

    Истата приказна ко за милениумската бубачка во 2000 година :D :D :D Имаше луѓе кои не славеа нова година од причина што седеа дома и чекаа да нападе. Ох Господи, арно рекол Анштајн за човековата глупост :D
     
    На vilevalofan и mims-89 им се допаѓа ова.
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Тоа да, и мене ме интересира доста за Маите и нивната цивилизација, ама да сум сигурна дека нешо ќе се случи на одредена дата yea sure, во денешно време со ваква неверојатна технологија да неможе да се предвиди ни едно цунами, ни еден земјотрес, а не пред 384278947829 години да се предвидел крајот на светот... врз основа на што?
     
    На Vaga03 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    И мене мноогу ме интересираат овие цивилизации и нивните верувања и предвидувања. Јас мислам дека нешто ќе се деси на 21.12.2012 ... ама не верувам дека ќе е крајот на светот. :)
     
    На vilevalofan и Vaga03 им се допаѓа ова.
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Don’t know whether its true or not, but just thout of sharing it to you.

    7 reasons the world will end in 2012

    Scientific experts from around the world are genuinely predicting that five years from now, all life on Earth could well finish. Some are saying it’ll be humans that set it off. Others believe that a natural phenomenon will be the cause. And the religious folks are saying it’ll be God himself who presses the stop button…


    1. Mayan Calendar
    The first mob to predict 2012 as the end of the world were the Mayans, a bloodthirsty race that were good at two things:

    Building highly accurate astrological equipment out of stone and Sacrificing Virgins.

    Thousands of years ago they managed to calculate the length of the lunar moon as 329.53020 days, only 34 seconds out. The Mayan calendar predicts that the Earth will end on December 21, 2012. Given that they were pretty close to the mark with the lunar cycle, it’s likely they’ve got the end of the world right as well.

    2. Sun Storms
    Solar experts from around the world monitoring the sun have made a startling discovery: our sun is in a bit of strife. The energy output of the sun is, like most things in nature, cyclic, and it’s supposed to be in the middle of a period of relative stability. However, recent solar storms have been bombarding the Earth with so much radiation energy, it’s been knocking out power grids and destroying satellites. This activity is predicted to get worse, and calculations suggest it’ll reach its deadly peak sometime in 2012

    3. The Atom Smasher

    Scientists in Europe have been building the world’s largest particle accelerator. Basically its a 27km tunnel designed to smash atoms together to find out what makes the Universe tick. However, the mega-gadget has caused serious concern, with some scientists suggesting that it’s properly even a bad idea to turn it on in the first place. They’re predicting all manner of deadly results, including mini black holes. So when this machine is fired up for its first serious experiment in 2012, the world could be crushed into a super-dense blob the size of a basketball.

    4. The Bible says…

    If having scientists warning us about the end of the world isn’t bad enough,religious folks are getting in on the act aswell. Interpretations of the Christian Bible reveal that the date for Armageddon, the final battle between Good an Evil, has been set down for 2012. The I Ching, also known as the Chinese book of Changes, says the same thing, as do various sections of the Hindu teachings.

    5. Super Volcano
    Yellowstone National Park in the United States is famous for its thermal springs and Old Faithful geyser. The reason for this is simple – it’s sitting on top of the world’s biggest volcano, and geological experts are beginning to get nervous sweats. The Yellowstone volcano has a pattern of erupting every 650,000 years or so, and we’re many years overdue for an explosion that will fill the atmosphere with ash, blocking the sun and plunging the Earth into a frozen winter that could last up to 15,000 years. The pressure under the Yellowstone is building steadily, and geologists have set 2012 as a likely date for the big bang.

    6. The Physicists

    This one’s case of bog-simple maths mathematics. Physicists at Berekely Uni have been crunching the numbers. and they’ve determined that the Earth is well overdue for a major catastrophic event. Even worse, they’re claiming their calculations prove, that we’re all going to die, very soon – while also saying their prediction comes with a certainty of 99 percent- and 2012 just happens to be the best guess as to when it occurs.

    7. Slip-Slop-Slap- BANG!

    We all know the Earth is surrounded by a magnetic field that sheilds us from most of the sun’s radiation. What you might not know is that the magnetic poles we call north and south have a nasty habit of swapping places every 750,000 years or so – and right now we’re about 30,000 years overdue. Scientists have noted that the poles are drifting apart roughly 20-30kms each year, much faster than ever before, which points to a pole-shift being right around the corner. While the pole shift is underway, the magnetic field is disrupted and will eventually disappear, sometimes for up to 100 years. The result is enough UV outdoors to crisp your skin in seconds, killing everything it touches.
     
  5. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Де бе,ако умреме во 2012 година ќе ми биде криво што цел живот ми поминал во школо :swear:
     
    На Vaga03 и ivimis им се допаѓа ова.
  6. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Насмеј се, утре ќе те нема!
    Dont worry Be happy!!!
     

    Прикачени фајлови:

    • smiley-face.jpg
      smiley-face.jpg
      Големина на фајлот:
      225,2 KB
      Прегледи:
      270
    На vilevalofan и elcezelce им се допаѓа ова.
  7. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Маите не го предвидело ова туку тие го одбрале овој ден за крај на светот и по некои страни можно е да дојде тој ден 21 декември 2012 и да е крај на светот али ај ке чекаме и ке видиме
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не го одбрале тој ден за крај на светот, туку едноставно тогаш им завршува календарот и броењето на времињата и сезоните. Исто ко нашиов што завршува на 31 декември и потоа почнува нов. Е сега што и како и зашто нема нов е мистерија, ама причини можат да бидат милион глупости. Никаде немаат маите спомнато крај на свет. Според денешниве пресметувања на времето тој крај на нивиот календар е 21ви декември, толку
     
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    можеби затоа што после исчезнале!
     
  10. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    и да не исчезне светот пак ќе продолжиш со факултет и тоа е школо, ако не тоа тогаш со работа и тоа е едно школо ама тешко и заморно, кога ќе видиш цел живот е школо, се до 60 години работиш и учиш и на крај умираш научен. ;)
     
    На vilevalofan и unique123 им се допаѓа ова.
  11. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Исто така не се знае ни почетокот на тој календар
     
  12. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    ^ Ќе дебатирам за болдираното малку :D
    Според Баба Ванѓа, 3та светска војна требаше да почне во ноември 2010. Сеуште нема војна зарем не? Незнаеме. Либија, Авганистан, Иран, Ирак.. Кој ги знаи што прават и какви корени "пуштаат" за почнување на војна. Не се знае што не чека или пак подобро да се изразам, не се знае што се случува. Алис, не велам дека не си во право но како пто ни е почнал Гадафи само 'рчки бара со секо :x


    На оваа тема, крај на свет 2012.. или воопшто крај на свет, можам да пишувам до 2012та година 8)
    До тогаш, живи били па би видели. Просто сумљам јас во крај на светот баш на 21 декември 2012.. Да бе еве те жив си на 20ти. и одедншка ПУФ.. Ја снемува Земјата.. О да.. Или пак како што велите природни катастрофи.. Ако предвиделе почитуваните Маи тогаш природни катастрофи, зошто не ги предвиделе и сите други кои се случуваа? Земјотресот во Хаити, земјотресите и цунамито во Јапонија итн.. Абе ајде порано или подоцна сите овие катастрофи ке придонесат за крај на свет.

    Јас лично имам една теорија што незнам од кај на крај памет ми испадна (читај: знам од каде ми е ама ќе ви кажам подолу :D ;) ) Светот можеби наназад 857435683465 пати се "распаѓал" односно по мој јазик, снемувал население онака скроз до 0.. И после аааааааааајде полека полека се одново.. (во овој контекст сметајте, многу сум религиозна :D ) Таа моја "теорија" ми е од една приказна што ја знам од баба. Ние луѓето сме постоеле стотини милиарди години наназад и Бог се симнал на земјата и ги видел катастрофите што се случуваат на земјата, како луѓето се скроз избезумени незнае никој што прави, и тогаш тој ги прибрал ли сите, ја исчистил ли Земјата од население незнам така некако беше и потоа се од ново.. Создавање на Адам и Ева и слично.. (не ми се смејте си кажувам јас овде глупости можеби но морав :D )

    Мои мислења базирани на науката ги има уште повеќе но ме мрзи да пишувам, веке се изнапишав многу. Ок, само ќе кажам дека човекот колку произведува, дупло троши од природните ресурси. Човекот е едно неблагодарно створење (ако ве навредив се извинувам но сигурна сум дека се согласувате со мене :) ) Човекот ако не се уништи сам, нема кој (има кој но сепак метафоричка смисла :D )
     
  13. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    па Маите не предвидувале катастрофи, тие создале календар нели кој завршил на 2012 за кое стручните велат не мора да значи крај на свет, Маите поврзано со таа година кажале дека нешто ќе се случува кое пак немора да е нешто апокалиптично, а тоа некои одма си го поврзале со крајот на светот, на сето тоа ги додал сите овие природни збиднувања како глобално затоплување, земјотреси и сл. само за да прават публицитет, дури некаде читав дека глобалното затоплување го искористиле за перење пари, имено глобално затоплување како и глобално залдување сите овие катаклизми и серија земјотреси се случувале на неколку милијарди години, па постојат и сончеви бури кои наводно не очекуваат во 2013 година заради кои земјата ќе се соочува со проблем во електроснабдувањето, појави кои се нормални и случуваат на неколку милијарди години, а некои „паметњаковиќи“ тоа одлично го користат за публицитет и правење бизнис, како овој Кампинг што се истакна со своето пророштво кое не се случи нити ќе се случи.
     
  14. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Чекам да дојде тој ден, не дека се фалам ама да доживеам 5ти крај на свет :D
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Маите не предвиделе дека на 21 декемеври ќе биди крајот на светот или нешто слично, туку дека тогаш ќе се случи нешто, односно ќе заврши еден циклус на земјата и ќе преминеме во повисока фреквенција или енергетски облик, така нешто.
     
  16. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Или ќе влеземе во 4тата димензија :)
     
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Како мислиш ќе влеземе во 4та димензија? Нешто како патување низ времето или....? Можеби пред овој цуклус имало суштества што живееле во 2ра? :) Несфатливо за мојот органичен мозок :)
     
  18. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Алис и јас не бев многу запознаена околу тоа но истражував по интернет, гледав некои документарци по YouTube и Discovery. За точност не гарантирам многу :D

    Кога ќе навмеземе во 4тата димензија, ќе добиеме нова свесност. Многу работи ќе се сменат во секој поглед.
    1. Времето ќе поминувло побрзо. Односно веќе во 2013 ќе преминеме во 5тата димензија.

    2.Ќе преминеме во следниот чекор на ''Точката Нула'' која што е предвидена од многу цивилизации наназад. Ова е нешто како преминување во нов циклус според Сонцето или сл.

    3.Можно е откако ќе преминеме во новиот циклус, Сонцето ќе изгревало на запад а ќе заоѓало на исток. (Ова некако стварно ми е невозможно..Научна фантастика)

    4.Најголемиот дел од познатите технологии ќе исчезнат и нема да бидат во функција. Исклучок ќе направи слободното искористување на енергијата откриена од страна на Никола Тесла. На различни фази ќе бидеме исконтактирани страна на вонземјаните, но оваа технологија се чуваат во тајност од страна на веќе познати светски заговор. Како што знам, Илуминатите овде ќе вмешале прсти.

    5.Телепатијата, преминувањето во астралниот свет и многу други парапсихички појави ќе биле вообичаени и скоро секој ќе можел да преминува во останатите 4 тела многу лесно. Тоа значи и подобра психа, просветлување и нов начин на живеење.

    6.Религиозно гледање на темава: Сите верници ќе се доближиле многу до Бога и за нив ќе биде отворена посебна порта. (Незнам што сакаше да каже човекот со ова но знам дека несакаше да разговара многу за оваа теорија, но лично да сум на негово место, не би сакала ни јас. Сепак ова се само "нагаѓања"

    Што ќе се случи ќе покаже времето. Постојат многу теории за 2012, јас навистина незнам во која да верувам, а поточно, не ми ни треба да верувам во нешто. :)
     
    На AlicaInWonderland и interesna им се допаѓа ова.
  19. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Па што да кажам,не дека не сум гледала и слушала за овие работѕи.Многу во тие предвидувања и не верувам,ни во Маи,ни во баби Ванѓи,ни незнам кој,не дека нема некоја смисла или пак вистина,ама повеќе сакам да и верувам на науката која што вели дека Сонцето има сила снага да ја грее земјата уште 6 милјони години,после тоа настанува катаклизнама,а според некои матаематички сметања,оваа година ќе случат многу работи и почнува да настанува голема промена во климатаПа ке видиме што ке се случува во наредните 50 до 60 години па ке кажуваме по форумов овде ќе трачариме,ако постои сеѕште нормално!!1 :D
     
  20. kerber

    kerber Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Samo Bog znae se !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.