1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

2012 година и пророштвото на Маите

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. Vaga03

    Vaga03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    Не знам каде на кој вести точно кажаја...ама рекоја дека направиле грешка со сметање на календаров...крајот на светот ќе се случел мн далеку ..пр трииљади и некоја година.. ТАКА ДА не верувајте мн во овие работи..зашто прво лажат а после грешка направиле...иколку само да го заплашат светот. :hai:
     
  2. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Во пророштва за крај на светот не верувам, ама ич!Имаше и некои предвидувања дека апокалипса требало да се случи во мај годинава, па како што гледате-сеуште сме здрави и живи и пишуваме на форумов ;)
    Е сеа, Маите биле древно племе и може да се рече дека можеле да го предвидат крајот на светот.Па не сум сигурна дали верувам во тоа.Најдобро е да почекаме и да видиме што ќе се случи :x
     
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Како и да е.....Јас лично воопшто не верувам во овие работи....Од каде Маите можеле да предвидат нешто пред толку многу години... :^) Не...Не верувам во тоа... :shake: |(
     
  4. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Значи воопшто не верувам во вакви глупости :x :x
    Незнам дали се сеќавате ама и пред 2000 година се збореше дека кога ќе почне новиот миленум ќе дојде крај на светот абе глупости живи. :rofl: :rofl:
    Неможам да го заборавам тоа со 2000 година дека тогаш не ме пуштија да славам нова година со друштво а бев негде 7-8одд. за ако дојде крај на светот да си бидам дома со мама и тато :rofl: :rofl:
     
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Тоа во 2000 година како што се сеќавам беше милениумска бубачка. Демек сите компјутери ќе се заразат, и нема да работат повеќе. Знам другари што седеа дома на нова година и ја чекаа бубачката :D
     
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас лично не верувам во ова ни најмалку... Имаше толку предвидувања за крајот на светот, незнам зошто би му верувала и на ова. Чисти глупости според мене. Сепак, ќе си почекаме и ќе дознаеме, не е далеку датумот. :D
     
  7. cool-girl

    cool-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    160
    јас не верувам :)
     
  8. capricorn.m.gi

    capricorn.m.gi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Jas lichno vo toa ne veruvam.....toa e samo da zememe milionski krediti,mislejki deka e kraj na svetot i posle da plakajme :D ok se salam..Poglednete tehnologijata kolku e razviene sega.Ke snemalo voda ili neznam shto.Neznam dali zaete za Bill Gates shto gi izmislil WC shojljite....Shto mislite tuku taka Op-kraj na svetot...Ma please
     
    На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Не вервам бе ! Не вервам у пророштвото на Маите ! лаги се тоа според мене .Ехеее до сеа колку пати најавуваа крај на световвввввввввввв... :!:
     
  10. mackaa.t

    mackaa.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    3
    Глејте ја верувам ама и не верувам.Светот е создаден луѓето да живеат.Aко се случи 2012 како што зборат и сите умреме,како ке се создаде пак живот на планетата ? :rock:
     
  11. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам дека во 2012 год. ќе биде крај на светот, можеби ќе има природни катастрофи, не велам не, ама апокалипса нема да има... Читав дека ќе има зрачење, кое што ќе почне во 2012, после второ во 2030 и трето во 2017 год. така да, ќе настане промена во размислување на луѓето, во секој случај на подобро.. ;)
     
    На Liebe му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Крај на светот на 21.12.2012 нема да има, НО имам читано дека ќе дошло до промена на свеста на луѓето, наводно луѓето ќе отишле едно ниво повисоко со свеста и ќе имало уште некои други промени, многу битни за човештвото.
     
  13. taylor.swift

    taylor.swift Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    малку касно го давам моето мислење но сепак јас како што знам календарот на маите завршувал во 2012 и само заради тоа се мисли дека че биди крај на светот а исто така можи да биди и тоа бидејки секоја година има еден срејќен ден на пример 11.11.2011 или 12.12.2012 а во 2013 нема да има посебно таков срејќен ден зашто нема 13 месец така да можи да е точно а можи и да е случајност
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Баш вчера гледав еден документарец за тоа. Како прво научниците-археолозите дури сега пред 2-3 год. успеале да ги дешифрираат т.е дел да дешифрираат од записите на Маите. Тие записи намерно се ставени во кодови бидејќи верувале дека ако некогаш човештвото го достигне тој степен на свест ќе може да ги дешифрира. Цела прича е у нивен календар каде што секој месец се состои од 20 дена. Археолозите усеале да го дешифрираат и утвдриле дека од 3114 год пред н. е од време на маите до 21.12.2012 год завршува циклус од 36 000 год каде што настанува ,,будење на човештвото,,. Значи, човештвото оди кон повисоко ниво на свест. Тој процес настанува на секои 36 000 год според Маите. Ова е као научно докажано.
    Има и друга теза, па од таму излегуваат тие трачеви за катаклизма, потопи и што ли уште не, ама тоа не е сеуште 100% докажано и дешифрирано. За време на тој циклус од 36 000 год нели земјата се врти околу Сонцето, Северен и Јужен пол си стојат на место горе и доле :) и као на 21.12.2011 оската ќе се смени, значи половите ќе бидат на Запад и Исток. Е сега тоа свртување нема да биде баш одма да баш тој ден Земјата се заврти за 45 степени, туку тој ден ќе било најизразено. Па од тука потекнуваат тие тези, нели ќе се стопи мразот на половите па ќе има поплава, некои острови, држави ќе бидат целосно поплавени, ќе настанат некои нус природни појави. Што е и логично, нели ама сето ова не е 100% дешифрирано и докажано туку се тврди со теза.
    Верувам дека земјата е пренаселена и презагадена и сето тоа се одразува. Баш еднаш прочитав некаде дека било пресметано ако сите Кинези скокнат во исто време може да ја поместат оската на гравитација на Земјата.
    И така, живи били па видели.
    А катаклизма или помрачување на светот може единствено ако Земјата ја лупне некој Метеор од големи размери. Ама и тоа е неверојатно затоа што Наса :) не чува. Има сега толку современа апаратура ...
     
    На Emma89, FortuneTeller.xD и Feminkaa им се допаѓа ова.
  15. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    На се има почеток и на се има крај,па така да че има и крај на свет некој ден,тоа никој неможе да го знае освен Господ,јас искрено не се плашам бидејќи ние не можеме тоа да го спречиме,јас кога размислувамси викам ќе има крај на свет кога секаде слушаш земјотреси,поплави,вулкани и што уште не,така да и да биде крај на свет и 2012 и за 50г ние ништо не можеме да сториме :worried:
     
  16. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    ако биде нека биде има многу работи сти не сум пробала и мозеби нема да ги пробам до 2012 ама еднач мора и тоа да се деси можеби на другиот свет ке е подоброо :))
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Едноставно не сакам и не верувам во вакви работи
     
  18. Justice

    Justice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    90
    Незнам што ќе се случи ама кога ќе си помислам на 2012 се плашам :(
     
  19. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    не верувам во тоа пророштво :)
     
  20. NATALIJA89

    NATALIJA89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    43
    Не верувам дека баш на 21декевмври 2012 ќе заврши светот,а и Маите се занимавале со сатански ритуали,самиот Исус рекол дека нема да го знаеме денот ни часот на неговото доаѓање,така да подобро да се фокусираме на она што во моментов се случува ,еве на пример средбата на Г20 во Кан Франција,ете тоа ме заплашува.
    Со сигурност дека илуминатите не сакаат да ги подобрат работите ,туку се знае дека уште толку ќе ја продлабочат кризата ,а со овие природни катастрофи крајот е се поблиску.
    А најстрашното не е дека ќе дојде крајот,туку кој ќе ја спаси душата :( .И како што си пишува во Библијата,Исус кажал кои ќе бидат знаците на крајот и на неговото доаѓање,и сите знаеме дека токму ние сме во последните денови кога БОГ ќе ја победи Сатаната .
     
    На daddys.princess му/ѝ се допаѓа ова.