25 000 канадски долари

Дискусија во 'Образование' започната од Raven, 4 ноември 2012.

 1. Raven

  Raven Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека истово го напишав и стиснав мислење па незнам каде ми отиде... Како и да е....

  На интернет аплицирав за да се школувам во едно приватно училиште во Канада за правење на визуелни ефекти, анимирани 3D & 2D филмови.... И слични работи. Тоа ми е сон од детство. Апликацијата ми беше успешна и по три дена ми стаса порака на меил од директорот дека ги исполнувам условите и дека сум примена. Бев пресреќна. Денес закажавме и остваривме интервју со директорот и неговата жена која е професор по арт. Се супер...

  Но мајка ми и татко ми заедно зимаат околу 35000 денари. За што попрво.
  Очајна сум. Школувањето таму е една година и неколку месеци и изнесува 25 000 долари.
  Плус 800 долари за престој. Тоа е неостварливо.
  Премногу ми е криво бидејќи ретко кој е примен и ги исполнува условите, а јас немам пари плус сум малолетна неможам да работам.

  Има ли некоја утеха? Би можела ли да побарам помош од министерството за образование, со возврат дека ќе се вратам во земјава и ќе донесам нови знаења што ќе ги пренесам на помлади генерации...

  Ве молам, премногу сум разочарана.
   
 2. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  2.051
  Пол:
  Женски
  Баш супер за тебе. Не смееш да ја пропуштиш можноста. Мој совет ти е да се обратиш до општината т.е. кај градоначалникот и на некој начин да бидеш нивен стипендист. Не верувам дека ќе те одбијат. Пробај. Нема што да загубиш. А исто, преку општината или училиштето пратете молба до министерството за образование. Среќно :)
   
 3. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  можеш и до општината а можеш и до министертвото....како спипендист...али можеш за министертвото после да ги враќеш парите мислам дека има и таква опција..или на работа по образованието ан речени 5 години задолжително да работиш во мк...
  Сепак среќно нека ти е....:)
   
 4. Raven

  Raven Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Ух, дај боже да има условно да се вратам во Мк и да работам 5 год.
  Пресреќна сум ако има! Впрочем, дечки утре ќе напишам барање до министерството за образование, ќе може ли пред да го пратам да ви го пратам да го прочитате, да ми кажете дали е добро? :) :*
   
 5. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  секако дека можеш... :)
   
 6. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.657
  Кога поминував вчера покрај факултетите забележав голем банер со реклама за стипендии. Немам поима за што се работи, еве ја http://stipendija.com.mk/ и разгледај можеби ќе ти помогне.