1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

27 фустани (27 Dresses) [2008]

Дискусија во 'Филмови' започната од Karamella, 13 февруари 2012.

 1. Karamella

  Karamella Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  23
  27 фустани е филм од 2008 по жарн романтична комедија режиран од Ен Флечер и напишан од Алајн Брош МекКенал. Главни улоги во филмот се Кетрин Хајгл како Џејн и Џејмс Марсден како Кевин.
  Филмот бил прикажан 10 јануари, 2008 во Австралија. Прикажан е во САД на 18 јануари, 2008 и во Велика Британија и Ирска на 27 март, 2008.
  Синопсис:
  Џејн Николс (Кетрин Хајгл) била деверуша на дваесет и седум свадби. Една вечер таа учествува на две свадби како деверуша скоро истовремено. На едната свадба во обид да го фати бидермаерот, луѓето ја буткаат на земја и таа се онесвестува.
  Згоден маж и помага да се освести и и се претставува како Кевин (Џејмс Марсден). И помага да влезе во таксито и ја носи до дома. За време на возењето со таксито тие се караат за свадби. Џејн си оди дома но не забележува дека си го заборавила нејзиниот организатор. Кевин го зема и почнува да го проучува. Џејн почнува да го мрази Кевин бидејќи тој и се претставува како човек кој мрази веселби а поготово свадби. Излегува дека Кевин всушност не е тоа што се претставува тој ја пишува рубриката за свадби и свршувачки за Њу Јорк Журнал, под уметничкото име Малком Дојл, што случајно излегува дека тоа е единствената рубрика која Џејн со задоволство ја чита и си го замислува мажот од своите соништа да биде чувствителен како писателот на рубриката. Како и да е, тој се обидува да ја остави рубриката за свадби и да почне да пишува „реални“ вести и истражителни делови. Откако го виде планерот на Џејн, тој решава да пишува за „доживотната деверуша“ за да ја подобри кариерата.
  Следниот ден, Кевин и праќа цвеќиња на работа, но таа незнае од кого се. Нејзината најдобра пријателка и соработничка, Кејси (Џуди Грир), потврдува дека Џејн е на свршувачката на нивната откачена и затворена рецепциониска, Џина, таа вечер. Се открива дека Џејн е заљубена во нејзиниот шеф, Џорџ (Едвард Брнс) и дека тој е единствениот од местото каде работи Џејн што не е запознат со нејзините чувства. Помладата сестра на Џејн, Тес (Малин Акермен), доаѓа да ја посети од нејзината работа како модел во Милано. Џејн ја поканува на забавата. Тес најпрвин сака да оди на пијалок со пријателите, но подоцна решава да оди на забавата. На забавата, Џорџ ја прашува Џејн дали тоа што го оставил на нејзината маса е во ред, дали нивниот нов вид на врска е во ред со нив. Џејн помислува дека тој ги испратил цвеќињата и нејзината пријателка Кејси ја охрабрува да му каже што чувствува. Како што оди Џејн по подот накај Џорџ, Тес пристигнува на забавата. Тес и Џорџ се воодушевени од самите себе на прв поглед и Џејн полудува. Џејн ги запознава и открива дека тој и оставил алишта за перење на масата. Кевин се појавува и и го враќа организаторот. Таа открива дека тој го испишал своето име и број насекаде во организаторот, се налутува и му се јавува.
  По една ноќ танцувајќи со Џорџ, Тес се враќа дома кај Џејн во утрото, се уште облечена по старо. Брзо по ова, Тес и Џорџ почнуваат да излегуваат. Тес дознава од Џејн дека Џорџ е вегетаријанец, сака животни и надворешни спортови. Иако Тес не сака ниту една од овие работи, се преправа дека ги сака овие работи за да тој ја засака. По кратко време што прави да ја боли Џејн толку колку што ја задоволува Тес тие се свршуваат. Г-дин Николс, таткото на Џејн и Тес, и го дава невестинскиот фустан на мајка им да го носи, иако треба Џејн да го носи. Џејн почнува да ја планира свадбата од соништата на сестра и со човекот кој таа го сака, Џејн дознава дека Тес ја резервирала куќата на брод што Џејн отсекогаш ја сакал за нејзината свадба и дека свадбата е за само три недели.
  Некој доаѓа да ги интервјуира Тес и Џорџ за рубриката за свадби и Кевин е откриен како „Малком Дојл“. Џејн е шокирана. Тес му кажува дека Џејн е негов најголем фан и дека му ги сече сите статии и ги лепи насекаде од што ги сака. Џејн мисли дека Кевин е циник и мрази свадби и кога дознава што тој пишува, таа е шокирана од неговите чувствителни статии.
  Кевин ја тера Џејн да ги облече сите фустани во нејзиниот плакар и ја слика Џејн носејќи ги. Подоцна тој пишува напис за тоа, и го испраќа кај неговата шефица. Таа пак, се согласува статијата да стои на насловната страница, но Кевин бара да се одложи тоа за следната недела.
  Во меѓувреме, додека купува работи за свадбата, Џејн не сакајќи открива дека извор на цинизмот на Кевин е тоа што жена му го оставила за да се омажи со пријател од факултет. За да се извини за откривањето, Џејн решава да одбере грди работи за свадбата.
  Џејн и Џорџ се сретнуваат да разговараат за храната на свадбата. Кевин влегува во просторијата во истиот момент и сфаќа дека Џејн е вљубена во Џорџ. Тој се обидува да замине незабележан, но тие го забележуваат. Тој сѐ уште е љубоморен, мо инсистира да му помогне за нешто на Џорџ за да може Џорџ да биде со неговото семејство пред свадбата. Додека е во кола со Џејн, Кевин ја принудува да признае за нејзините чувства кон Џорџ. Џејн одрекува, излудува и почнува да вози пребрзо по голема бура, што прави да колата закочи и се заглави во кал. Двајцата одат во најблискиот бар да најдат телефон и бидејќи таму нема никаков телефон, тие пијат неколку пијалоци заедно.
  Кевин и Џејн разговараат и почнуваат сфаќаат дека имаат едно нешто заедничко: Нивниот омилен дел од свадбите. Тие двајцата сакаат да гледаат во младоженецот кога невестата влегува во салата, и тогаш можат да го видат изразот на неговото лице. Двајцата се опиваат и завршуваат како играат на маса на песната „Bennie and the Jets“. Откако се враќаат во колата, Кевин и признава на Џејн дека тој има плачено на една свадба за која тврдел дека ја има заборавено и потоа се бакнуваат. Работите се згустуваат и во колата тие имаа секс.
  Следното утро Џејн кажува дека таа „никогаш не го направила тоа до сега“ и нештата стануваат многу незгодни. Тие одат на појадок. Таму, Џејн го здогледува написот во весникот за неа бидејќи шефицата на Кевин решила да го објави каков што е, само исполнет со сите слики. Џејн е посрамотена и лута и го напушта Кевин. Кевин и се налутува на шефицата, но е потсетен дека изборот да се објави не бил негов. Тес полудува кога гледа дека и таа е спомената во статијата како одвратна и лоша невеста нешто како Годзила, но во сета таа збрка, решава да и „прости“ на Џејн за статијата. Џејн ги прифаќа работите такви какви што се и простува (во себе) на сестра и сè додека не забележи дека Тес го искинала целиот фустан на мајка и и направила нешто друго а деловите ги зачувала. Џејн полудува во продавницата за фустани, уценувајќи ја Тес дека ако таа не му каже на Џорџ која е и што е, Џејн ќе му каже.
  [​IMG]
   
 2. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.639
  Мислам дека не треба да се отвара тема за секој филм. Има многу филмови, и нема да стасаат и 15 нови форуми. Не ме сфаќајте лошо, само ми е глупаво, што се затвораат добри теми, и се заменуваат со нови, кои баш и не се корисни. Изгледа нова си, разгледај по форумот какви се правилата. Не сум модератор, извинете, морав да кажам.

  Филмот е добар. Кетрин убаво глуми. Ако сакаш да отепаш време гледајте го. Се работи за една типка што станува 27 пати деверуша.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На swetygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допаѓа филмчево.Како за опуштање и за забава,лесен е. :)
  Крајот беше најдобар.
   
 4. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  Филмот е супер.
  Пред некој ден го гледав и прилично е интересен :)
   
 5. Jowe

  Jowe Активен член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  14
  Интересен филм
   
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Само што го доглеав филмов и баш ми се допадна :*
   
 7. Lemonade

  Lemonade Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  222
  Го препорачувам во време на досада :D
   
 8. Miamigirl

  Miamigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  25
  Интересен е ;) За опуштање онака :D
   
 9. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Го немам гледано филмот,но баш би сакала. :)
   
 10. malechkooo

  malechkooo Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  Филмот е прекрасен.. :D
   
 11. xoxo..gossip-girl

  xoxo..gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  642
  Само за девојки кои се преокупирани со фустани :D
   
 12. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  818
  Пол:
  Женски
  Го имам гледано, интересен е :D
   
 13. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  545
  Сум го гледала, и многу е интересен. И повторно би го гледала :D
   
 14. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  495
  Пол:
  Женски
  Многу интересен филм :D
   
 15. Agawa

  Agawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  280
  Интересен е :)
   
 16. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Always the bridesmaid, never the bride.

  Типичен Кетрин филм. Многу го сакам. :inlove:
   
 17. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  предобар филм
   
 18. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  63
  го немам гледано. од 1-10, оценка?
   
 19. Despinaa

  Despinaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  19
  Ништо посебно 3/10
   
 20. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  Филмов го имам гледано, ама тоа беше многу одамна, па заборавив каков беше и неможам да го оценам. Ама колку што памтам не е нешто многу посебно. :)