1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

30 дневен предизвик

Дискусија во 'Диети' започната од Angela_115, 29 декември 2016.

 1. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Здраво Феминки, јас сум нова овдека. Одамна го разгледував сајтов, посебно диетиве. Како и многу други и јас имам проблеми со тежината. Немав мотивација од другите па решив сама да се мотивирам. Создадов една програма за 30 дена која се состои од вежби, диети, правилен начин на исхрана. Би сакала да ослабам 10 а и повеќе килограми. Дали има некои заинтересирани и некои кој би ми предложиле диети,вежби и слично? Ако има заинтересирани можам да ја напишам програмата. Поздрав до сите, однапред ви благодарам.
   
  На Victorian, Acka22, ZRNO и 4 други им се допаѓа ова.
 2. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Здрaвo. Пред се дoбредoјде.
  И јaс би сaкaлa пaк дa зaпoчнaм сo некoјa диетa и дoбрo би ми дoшлo некoј нoв режим. Јa имaм држaнo дo сегa диетa нa Жaн Митрев и прoбaв сo хрoнo aмa не мoжaм мн дa јaдaм месo. Пa рaшив дa си нaпрaвaм кoмпилaцијa oд двете диети. Зa дoручек ќе јaдaм oд тие кифлички штo се без квaсец, зa ручек вaренo јaјце и киселo млекo, a зa вечерa месo,сaлaтa и еднa кифличкa oд тие штo ги прaвaм без квaсец и сo хељдa aмa вo случaј дa сум мнoгу глaднa.
  Инaку сo зaдoвoлдтвo ќе чекaм дa јa oбјaвиш и твoјaтa прoгрaмa.
   
  На Victorian, Kohlensäure, Avokado и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Barbara90

  Barbara90 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Јас сум заентересирана , па кога почнуваме?
   
  На Angela_115, lunchy и okcenzi им се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.162
  Допаѓања:
  105.652
  Пол:
  Женски
  Ако сакате лесни и трајни резултати само УН да држите, ем сити ем вити!
  И кј ви текна сега во празнициве ова?
   
  На 1.9.9.2, Angela_115 и Barbara90 им се допаѓа ова.
 5. Barbara90

  Barbara90 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  незнам за другите ама јас веке свинче се направив , уште нг и божик и завршија празниците. Мислам што побрзо се фатиме за работа тоа подобро :)
   
  На Victorian, Angela_115, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  И јас сум за
   
  На Angela_115, lunchy и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 7. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Од се срце ви благодарам, премногу ми значи ова. Имаат поминато неколку години од кога велам ќе почнам и ете дојде време. Мојата програма не знам колку е ефикасна ама ни сакала да ја испробам. Прво се консултирав со нутриционист со доктор па би требало да делува. Би сакала да ја практикувам и понатаму во жовотот,а овие 30 дена построга со повеќе вежби:
  *На сабајле кога ќе станам прво една чаша вода со половина лимон не засладена за прочистување на желудникот. Половина час подоцна доручек (половина час подоцна бидејќи ќе се потрошат дел од складирани те калории). За доручек ви препорачала овесни снегулки, Витанова, мусли со јогурт, овошје и слично. По доручекот пешачење или некакви други активности, а јас одбирам трчање половина час и 1 час вежбање (стомачни, склекови, скокање на јаже).
  *4-5 саати подоцна ручекот. За ручек може да јадете се што има подготвено, со едно парче леб и салата. По ручекот мала пауза а потоа повторно вежбање. Јас ќе вежбам 1 час(стомачни,склекови, скокање на јаже, клекни стани вежби, кошарка...).
  *4-5 саати по ручекот следува вечерата. Јас одбирам салата бидејќи е лесна за варење. По вечерата одберете повторно некои активности, јас ќе танцувам(а воедно се релаксирате).
  *Согорување плус калории (доста корисни работи)
  - доручек 7-9 часот, ручек 12-14 часот, вечера 18-20 часот
  -Отфрлете го грицките и благите.
  - Ако не можете да се одвикнете од благите, пред да изедете ред чоколадо направете 20 склекови. Така согорените калории ќе се надоместат
  -Скокајте на јаже за согорување плус калории (10 минути-120 калории)
  -Отфрлете го газираните сокови
  - Не јадете по 19:00/20:00 часот
  - Доцен тренинг и 15 секунди ладен туш за согорување калории додека спиете.
  Се надевам ќе користи, јас почнувам утре на 01.01.2017 па ќе ве известувам за резултатите.
   
  На lunchy, Victorian, Acka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Јас почнувам утре 01.01.2017, кој сака со мене слободно, па и вие известувајте ме за резултатите.
   
  На okcenzi и Barbara90 им се допаѓа ова.
 9. Barbara90

  Barbara90 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  А каков ти е режимот ?
   
  На Angela_115 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  *На сабајле кога ќе станам прво една чаша вода со половина лимон не засладена за прочистување на желудникот. Половина час подоцна доручек (половина час подоцна бидејќи ќе се потрошат дел од складирани те калории). За доручек ви препорачала овесни снегулки, Витанова, мусли со јогурт, овошје и слично. По доручекот пешачење или некакви други активности, а јас одбирам трчање половина час и 1 час вежбање (стомачни, склекови, скокање на јаже).
  *4-5 саати подоцна ручекот. За ручек може да јадете се што има подготвено, со едно парче леб и салата. По ручекот мала пауза а потоа повторно вежбање. Јас ќе вежбам 1 час(стомачни,склекови, скокање на јаже, клекни стани вежби, кошарка...).
  *4-5 саати по ручекот следува вечерата. Јас одбирам салата бидејќи е лесна за варење. По вечерата одберете повторно некои активности, јас ќе танцувам(а воедно се релаксирате).
  *Согорување плус калории (доста корисни работи)
  - доручек 7-9 часот, ручек 12-14 часот, вечера 18-20 часот
  -Отфрлете го грицките и благите.
  - Ако не можете да се одвикнете од благите, пред да изедете ред чоколадо направете 20 склекови. Така согорените калории ќе се надоместат
  -Скокајте на јаже за согорување плус калории (10 минути-120 калории)
  -Отфрлете го газираните сокови
  - Не јадете по 19:00/20:00 часот
  - Доцен тренинг и 15 секунди ладен туш за согорување калории додека спиете.
   
  На Victorian, Capricorn96, Barbara90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  17.681
  Не 30 дневен, туку доживотен предизвик треба да Ви биде променетиот начин на исхрана - здрав и физичката секојдневна активност.
  Среќа нова година :D
   
  На Angela_115, Barbara90 и Capricorn96 им се допаѓа ова.
 12. Capricorn96

  Capricorn96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Женски
  Мислам дека во однос на исхраната е супер режимот, а за активностите, вежбање, секој треба да ги прилагоди на своето тело оти сите сме различни. Јас лично имам еден час вежбање претпладне и пешачење попладне или обратно зависи од обврските, малку забушавам со исхраната сега со празниците ама ќе се среди уште малку. Функционира и задоволна сум, намалив доста во обем од октомври до сега
   
  На Angela_115 и Barbara90 им се допаѓа ова.
 13. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Супер е ми се допаѓа програмава и ќе почнам и јас да ја применувам..Иако не сум баш за диета ама сепак сакам да си ја држам линијата која што ја имам :D
   
  На Angela_115 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.162
  Допаѓања:
  105.652
  Пол:
  Женски
  Како сте диеталки??
  Зар не го почнавте денот со руска?? :devil:
   
  На Angela_115 и Barbara90 им се допаѓа ова.
 15. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.574
  Пол:
  Женски
  Многу бе ова 15 секунди ладен туш, пневмонија ќе добиеме:?:
   
  На Angela_115, Barbara90 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 16. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Хахаха не мислев на целосно ладен туш, туку поладен од вообичаеното. Се консултирав со доктор и ми рече дека помага во губењето калории за време на спиењето. А исто така препорачлива е и дремка од 15 минути.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Јас почнав со програмата, втор ден ми е и веќе се чувствувам подобро па ќе видиме за 30 дена.
   
 18. Angela_115

  Angela_115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Јас почнав да се навикнувам на исхраната и вежбањето, се надевам ќе има добри резултати.
   
  На Capricorn96 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  I jas pocnav ne bas kako tuka zosto ja i taka ne jadam se .Osven toa ne znam dali ke vezbam sekoj den , no barem 3pati vo nedela ke vezbam. Se nadevam deka ke bide uspesno.
   
  На Angela_115 и Capricorn96 им се допаѓа ова.