1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

30 дневни предизвици

Дискусија во 'Фитнес' започната од Mishela, 21 јуни 2013.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.499
  Допаѓања:
  80.526
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Еве еден интересен предизвик, јас и не сум баш физички активна во последно време, па супер би ми дошло нешто вакво.
  [​IMG]
   
  На Cinderfakinrella, cresa-jagoda и Mamiteo им се допаѓа ова.
 2. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  820
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)


  Ме заинтересира..
  Извините малце офф топик..
  Овие чучњеви треба одеднаш да ги направиш?
  Пр. Првиот ден се 50 чучњеви.. Е сега треба сите наеднаш или пак може цел ден да си праивш по 10, ама и со одмори? Се надевам дека ме разбра :)
   
  На Iva.hani му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Angel23

  Angel23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  9
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  odednas treba da se pravat 50
   
  На cresa-jagoda и Lovy1 им се допаѓа ова.
 4. Angel23

  Angel23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  9
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  odednas se pravat 50 :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lanicka95

  Lanicka95 Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Сакав да прашам дали некој од вас ги има завршено сите денови ?
  И дали има некакви резултати ?
  И уште непто, кога клекнуваме треба до долу или до кај средина некаде ? :)
   

  Прикачени фајлови:

  • large.jpg
   large.jpg
   Големина на фајлот:
   44 KB
   Прегледи:
   2.478
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dee

  Dee Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Јас не се водам според ова, но чучневи правам скоро секој ден со тежинина и резултати има и тоа како. ( правам од 50 до 300 во зависнот од тоа што вежбам ) http://www.youtube.com/watch?v=UXJrBgI2RxA. Еве како правилно се прават ;)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Застануваш нозете да ти бидат малку пошироко од колковите, клекнуваш нозете да ти дојдат паралелно со подот, ама задникот го местиш назад, за коленото да не ти оди над прстите. Грбот исправен, стомакот стегнат.

  Модификации на тема:
  1. ако сакаш да додадеш малку повеќе отпор, додади тегчиња. Така во рака нема да ти значат многу, ама на чучањот ќе се чуствуваат.
  2. се местиш во крајна положба и држиш така одредено време (пола минута или минута, зависи колку си спремна).
  3. При секое клекнување, на станување додаваш скок, станувањето да биде брзо и експлозивно, ама движењата да бидаат флуидни, да ти биде поврзано, а не чучнеш, па застанеш, па скок. Исто, трба да внимаваш да не ја нарушиш формата за да не дојде до повреди.
  Мислам дека не утнав ништо :) Некој постручен може да ме исправи :)

  На youtube има клипчиња сигурно, барај how to squat и сигурно ќе најдеш :)
   
  На Iva.hani и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.738
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  [​IMG]
  И еве сум јас на 29 ден!Издржав луѓе,а првпат кога ја видов сликава ми се чинеше како невозможна мисија :D
  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda и Dog-lover им се допаѓа ова.
 9. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  43.862
  Пол:
  Женски
  Епа,девојки,да се пофалам и јас,од денес почнав со squats(чучњеви). Отпрвин си мислев којзнае колку е лесно,ама сега увидов колку е тешко за некој мрзлив како мене. :$ Сакам да ве прашам дали има видливи резултати од ова? И дали кога ќе се заврши со 250,одново се почнува или се чека еден ден одмор?
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hiphoperka1

  Hiphoperka1 Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Има и те како видливи резултати :D Уште подобри ке бидат резултатите ако ги правиш со тежини. Немораш да правиш пауза од 1 ден од како ке завршиш можеш веднаш да си почнеш од почеток :)
   
  На cresa-jagoda и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 11. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)


  дали може да се прават мали одмори помеѓу или мора сите од еднаш, како ги правите?
   
 12. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  43.862
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Иви,јас колку што сфатив,треба 50 одеднаш да ги направиш,како да кажам,не да направиш еден па да речеме 30секунди пауза,тоа не е веќе вежбање,значи едно по друго ги правиш додека да стигнеш до дадениот број што е предвиден за денот,без пауза помеѓу клекнувањата. Ако грешам,нека ме поправи некоја феминка. :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.300
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Ќе ги правиш сите,има многу видливи резултати за задникот и нозете,но пази ке имаш запалење на мускули како мене од вчера,но немој да се откажуваш! баш јас денес дупло од вчера ке вежбам,кога е најтешко мора да се продолжи. Кога ке го завршиш предизвикот ке почнеш пак од почеток да ги правиш за да се одржаваш во форма,но ке качуваш по 5+,пример првиот ден 55,вториот 60,а и вториот пат кога ке го завршиш,третиот пат (ако стигнеш до таму :lol: ) ке качуваш по 10+. Јас вака цело лето правев и се одржавав во форма,воопшто време не одзимаат а има многу видливи резултати,поздрав и со среќа,не се откажувајте! :*
  п.с. не се прават мали одмори,одеднаш сите,првиот ден за неколку минути ке завршите. :D
   
  На cresa-jagoda и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 14. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  не мислев после секој пауза, туку после 30 - 40, да се направи пауза од 10 - 20 сек, инаку фала за одговорот, ке пробам без паузи :$
   
 15. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  797
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Може да се прават во серии, ај 50 ќе ги направиш одеднаш, ама 250 одеднаш не верувам. Бидејќи правев програма ама со 300 чучњеви, барав по нет и прочитав дека можеш да земеш пауза кога ти е потребно. Јас ги правев во серии од 20 или 30 чучњеви па пауза некои 15 секунди па продолжував пак.
  Резултати има, но ќога ќе ги правиш внимај да ги правиш правилно (колениците да не одат понапред од прстите при клекнување). :)
   
  На cresa-jagoda, Anabelle.Amorette и ivinakit им се допаѓа ова.
 16. LGkristal

  LGkristal Активен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  20
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  дечки ај ве молам за помош на 4 ден од сликава колку се прават ???
   
 17. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  ^^ 4ти ден не вежбаш, одмараш.. :)
   
 18. LGkristal

  LGkristal Активен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  20
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  ^^ 4ти ден не вежбаш, одмараш.. :)[/quot
  фала ти :)
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 19. natalijja

  natalijja Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  13
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  sweet-star Какви ти се резултатите после 28 дена вакви вежби.
   
 20. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.407
  Пол:
  Женски
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Абе луѓенца се мислам да почнам ли со ова.Ми се чини невозможно.