1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

30 и сингл

Дискусија во 'Сингл' започната од N1kol, 13 април 2016.

  1. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    8.718
    Пол:
    Женски
    @PinkPanter86 и што ако се образовани, ако не знаат како да комуницираат? Ако чекаат женските да им готват, чистат итн., џабе им е образованието кога немаат намера да делат обврски. Патем, сега и жените се доволно образовани и способни. Ако некоја е задоволна и на +30 не гледам причина зошто да се форсира на врска или брак. Ако некоја сака да не е сама и има семејство - има опција и за тоа (посвојување дете, раѓање дете итн.) Џабе форсирате врски.
     
    На Cecko85, Indiegurl, WannaBDreamer и 12 други им се допаѓа ова.
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам.
    Во општество каде што на бракот му се дава големо значење, свеста за самодоволност се третира како неуспешност да се пронајде партнер.
     
    На wildpunk, Konfetka, Srckata28 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Trajce1981

    Trajce1981 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    I singal ke se izdrzi
     
    На wildpunk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Arjanit2021

    Arjanit2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2021
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Машки
    подобро 30 + и сингл него на 25 и лош брак
     
    На DrMTR и Astra30 им се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    И за лошото има решение, развод.
    Секое искуство резултира со лекција.
    Но, не секој ја учи и применува.
     
    На Роберт 7, Milan444, Dust и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Trajce1981

    Trajce1981 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Tesko e se kako i singal i ne
     
  7. ilenaki

    ilenaki Популарен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    1.297
    Пол:
    Женски
    Многу пати ја гледав темата и си мислев дали да се вклучувам или не. Цело време мислев подобро не зашто ќе прочитам назадни и стереотипни заостанати во предходниот милениум мислења и што ми требаше да отворам и да прочитам такви :worried:
    Кога ќе прочитам како грешката е тие што се постари од 30 и дека со нив нешто не е во ред одма мислам колку не е во ред со тие што мислат така.
    Значи чим имаш над 30 и не си во брак со деца единствено што треба е да се бара парцела за во Бутел или дрво каде ќе се обесеш евентуално од кој мост да скокнеш. Да резумираме над 30 ти си тотално неуспешен и ништо друго што имаш постигнато не е важно. Доктор, архитект, волонтираш, Нобелова награда, НЕ ти немаш маж и деца!!!!!
    Дали некој немал среќа да си ја најде сродната душа, дали некој бил болен, дали било кои околности се случувале ти имаш над 30 години леле и одма тебе нешто ти фали :x
    Единствено мерило за успех е да имаш некој покрај тебе зашто со кого ќе си поразговараш, со кого ќе се искараш, зашто ти се пари ако немаш со кого да ги трошиш и милион слични глупости.
    Сама сум и сама ќе бидам додека не најдам некој што ми одговара. Ако го најдам супер ако не нема да барам парцела во Бутел! Животот не е само тоа, сам човек може да остане и на 20 и на 50 и на 70! Ако јас не сум нашла никој до 30 мене ништо не ми фали ама баш ништо и нема потреба да се само преиспитувам. Некои луѓе среќата ја наоѓаат на 20 некои на 33 ама не тие требале да се убијат на 30 години.
    Ех Меган, Меган и развод и сама и на 30 години што не скокна од некој мост туку Хари реши да го бараш :(
     
    На MayDiamonds, WhiteWhitch, Tanjamm и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Irisae

    Irisae Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    :clap:
    Буквално точно.

    Мене најмногу ме иритира што домашните се оние кои најмногу вршат притисок и те прават да се чувствуваш уште полошо, како ти да не сакаш да имаш некого покрај себе со кого ќе си делиш и добро и лошо, во ред, има луѓе кои не сакаат навистина, подобро им е сами, но сигурна сум дека нема да кажат дека не им е пријатна помислата да имаат некого со кого ете ќе ја делат таа „самотија“, како беше она "let's be alone together". Домашните се тие кои постојано кукаат, побрзо би се помириле да фатиш некоја чума недај боже отколку да им остане чедото немажено/неженето, ќе кукаат цел век, леле како така сите најдоа само ти не можеш да најдеш, па што ти фали, не си ни крив ни сакат, какви ги има најдоа се мажија/оженија, што бараш ти? принц? што му фалеше на тој дечкото што одевте доаѓаше те земаше те носеше (а не сфаќаат дека беше емотивен манипулатор и те исцрпуваше психички на секој можен начин), не тоа не го гледаат, ќе ти речат само, ајде ма и ти нормално е да има несогласувања, ќе си трпиш некогаш и така, така се зачувува брак, неможе секогаш да е бајно, тоа отсекогаш така било и ќе биде.
    Па тука следат и роднини и комшии што те гледаат накриво, па секогаш намерно те задиркуваат, и во ред, не треба да се грижиш за тоа што ќе кажат другите, и воопшто не треба да ти е гајле што кажала таму некоја стрина што мажот и секоја вечер оди по кафани и ги троши парите по певалки, ама некогаш ќе ти проработи психата и ќе си речеш себеси - навистина бе што не е во ред со мене?
    И колку да си цврст и самоуверен и остварен, ќе дојде миг кога ќе останеш сам со себе и ќе си речиш - еј навистина можеби нешто не е во ред со мене, премногу ли барам, верувам во бајки, „принц на бел коњ“.

    Не дека дозволувам ваквите нешта да ме разнишаат, има мигови да кога си размислувам како и секој нормален човек кој си се преиспитува себеси на многу полиња, потоа ќе заборавам си го исполнувам денот со нешта кои ги сакам и ме прават среќна, тоа е голема предност кога си сингл, имаш време да се посветиш на себеси и на сите нешта кои ги сакаш. Но од друга страна, секогаш ќе бидеш непотполн во очите на другите, како што рече, и да си нобеловец и научник, етикетата ти стои - џабе и е кога нема маж и деца.

    Во странство верувајте многу ретко има луѓе со вакви сфаќања, ова е дефинитивно балкански менталитет. Ќе си умреме од простотилак.
     
    На Traveler91, Doozy, Izaabella и 17 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Луѓето ќе зборуваат и прашуваат за секоја состојба и одлука во вашиот живот.
    Од искуство.
    Ако немаш дечко: Ајде што чекаш?
    Ако не си мажена: Ајде што чекаш?
    Ако немаш дете: Ајде што чекаш?
    Ако немаш второ: Ајде што чекаш?

    Им велев: Ако родам второ, што ќе ме прашувате следно? Кога ќе умрам?

    Да не ги фермате луѓето околу вас.
    Никој не ви е во кожата и никому не должите објаснување за начинот на кој живеете.
     
    На WhiteWhitch, Indiegurl, Naked Gun и 11 други им се допаѓа ова.
  10. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.735
    Ајде тие што да речеме нашле човек што им одговара од млади години ги разбирам до некаде. Не осетиле како е да си сам. Ама тие што го доживеале истото ко веднаш да збораваат и ти солат памет, до тебе е ти си ваква ти си ... Лечење комплекси.
     
    На Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    То ти е знајш шо: Јаничари се најбруталната војска!

    Знајш кои биле Јаничарите?
     
  12. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.735
    Да хахахаха.. безмозочна елита во турско време.. 8-|8-|:D:D
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не.
    Јаничарите биле деца украдени од покорениот народ и цел живот обучувани да бидат војници.
    Македонци имало во јаничарите.

    Нормално дека ќе се најгласни тие што биле во иста ситуација како вас, оти се свесни дека тоа што го очекувале од иднината и наредниот чекор, не било како што им 'кажувале старите'

    Башка егото, бидејќи кај нас се велича како огромно достигнување да си во брак и да имаш деца.

    А всушност е ужасно банална работа, која ја практикуваат и организми што имаат ганглии, а не мозок.

    Нагон за размножување, дигнат на ниво на Култ.
     
    На cresa-jagoda, Tanjamm и Summerbaby им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Koмуницирам со странци од Европа, неколку со кои сме зближени, и никогаш не прашале за брачен статус, врска.
     
    На Irisae му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ilenaki

    ilenaki Популарен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    1.297
    Пол:
    Женски
    Среќа немам во мојата фамилија такви луѓе што јас ги сметам за тешко заостанати особи. Да имам би ги решила и нив зашто единствено ми е важно е ЈАС што мислам за мојот живот. Сум слушнала и јас околу мене такви ретрдирани мислења и разбирам точно што сакаш да кажеш. Како да треба им да се докажуваш или да им се оправдуваш.

    Поинаку не ни можеш да се носиш со ситуацијата освен скроз да не си ставаш на срце и така убаво да им одговориш да не помислат да ти се обратат никогаш повеќе (знам потешко ова ако ти се фамилија).

    По мое секој си има свој животен пат и едноставно некогаш колку и да сакаме некои работи нема да се остварат баш тогаш кога ние сакаме. Само напред, во се треба да се гледа позитивната страна и сигурна сум секој има нешто убаво во животот што го радува. Ако немам маж да се напијам кафе може имам мајка, татко, комшика или другарка, да се биде сам е друга категорија од да се биде без маж. Енергијата ќе си ја носочам да си оставрам други цели и да си исполнам други желби и се ќе си биде со тек на време.
     
    На ForeverYoung и Irisae им се допаѓа ова.
  16. ilenaki

    ilenaki Популарен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    1.297
    Пол:
    Женски
    Баш така или уште поточно како единствено достигнување :!:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.581
    Допаѓања:
    171.560
    Пол:
    Женски
    Жените кои што се 30+ и имаат кариера и се стабилни во секоја смисла на зборот, никогаш не би ги намалиле критериумите..

    Некои од нив евентуално може само да стапат во брак од интерес.. и тоа најчесто не финансиски интерес, туку од друга природа...


    Жалосно е колку некои луѓе (особено жени) губат самодоверба кога ќе стигнат до кај 30год..

    Абе жени..тогаш треба тлото да се тресе под вас.. храбри, паметни, успешни ...
    Способни за многу повеќе од што мислите... џабе се потценувате..
     
    На Stefi_555, baby-star, Traveler91 и 14 други им се допаѓа ова.
  18. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.735
    Јас имам тотално спотивно искуство.. и не поради тоа што помислува дека не веди или станува помалку амбициозна. Заради тоа што на крајот самотијата го гуши човек и слично.
     
    На Crna Dama, WildMk, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Сигурно има секакви примери.
     
    На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Astra30

    Astra30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    30+ never married,i zborat,znam deka zborat,i licno mi bile kazani muabeti od tipot,pa maz,pa deca,pa ova,pa ona,kako pomlada me pogoduvale iskreno so po nekoj zbor,potocno me iritirale i sum se nervirala,bidejki nikoj ne rekol zensko si,zosto ne si najdis devojka,ako sum zensko ne znaci deka treba da si najdam maz za mazenje! Sto vo posledno vreme povekje duri i ne im molcham,da si gledaat do pragot nivni podobro bi im bilo,sekoj od nas preku 30,40,50... koj e singl,veruvam si ima svoja zivotna prikazna,najmalce mi trebaat "pesni" nad glava,samo da sme zivi i zdravi,i se razbira srekjata ne e samo vo toa da imame partner do sebe,tocno deka bi bile mozebi poispolneti,no i kako single lugje veruvam deka davame mnogu ljubov,zatoa sto ima kade da se dade.
     
    На Cecko85, Trajche87, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.