1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

30 и сингл

Дискусија во 'Сингл' започната од N1kol, 13 април 2016.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Одлични постови имаше до сега - Најтвокер, Суперг'рл, Лоли и некои други. Се спремам и јас да споделам нешто такво, само.. некако не ми е моментот за споделување.
    Ваљда се уморив периодов од тагнувања и муабети од овој тип па, чекам да ми дојде моментот...да си се вратам на својата cheerful натура на темата "сингл живот и дејтинг и други рабоќе".

    Најпријателски кажано... тоа е префилозофско прашање - за една жабетинка. :wasntme: Страв ми е да не ти стане премногу(да ти се слоши од) мешањето со мене, па да почнеш да крекаш.:D

    За другото, Ели веќе ти кажа:) Добар дел од нас се луѓе кои биле во предолги врски. Кои до сега излегле на зилион состаноци од кои повеќе од пола од луѓето со кои сме излегле на состаноци (Бидејќи не свиѓале) сигурно не стигнале до втор состанок, главно бидејќи не сме си одговарале.
    Голем дел од нас и немаат проблем со самодовербата. Немаат проблем со запознавањето нови луѓе, со тоа да се отворени за тоа што сакаат..напротив.
    Ова е возраст кога си прилично јасен и гласен во таа насока. Проблемот е што, по долги врски, по самостојност, по осамување и свикнување на таквиот живот, треба нешто многу посебно да се случи, да запознаеш некој многу посебен кој, како што пиша Најтвокер погоре - ќе ти ја затресе земјата и универзумот. :) Бар кај мене е случај. А, тоа што треба таа личност да надмине е и сам по себе прилично висок праг..т.е испаднал превисок за луѓето со кои сум излегла во периодов во кој сум сингл. На оваа возраст со прст не би мрднала за луѓе кои нема да сакам да ги видам по вечерашното искачање на пијачка,кафе или што год..а исто така се осеќаат и луѓето спроти мене,бидејќи се тоа луѓе во 30те.:)
    [​IMG]
    :hai: :bug:
     
    Последна измена: 17 април 2016
    На Trnche, julie77, SuperGirl2010 и 17 други им се допаѓа ова.
  2. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Да бидеш сингл во 30тите години треба муда. И тоа од дебелите, знаејки со што би се соочил. Тапшањето по рамо, ожалостените друшегрижници кои као водат сметка за тоа коа ке раѓаш и деца ке чуваш, дрските парови кои мислат дека си ниж степен на човечанство само затоа што на нивни годни сеуште немаш маж/жена и дете.

    Најголемиот проблем се јавува кога околината ке почне да ти ги наметнува своите ставови и мислења како и да ти морализира дека премногу си пребирлив и не знаеш што сакаш па затоа си сам. Не !
    Знам што сакам и затоа сум сингл додека не го најдам тоа што го сакам.
    Во 20тите години експериментираш со различни партнери , од мангупи до бубалици и не ти е гајле дали утре ќе раскинеш со него. Во триесетите години точно знаеш со каква личност сакаш да го поминеш остатокот од животот. Велам остатокот од животот бидејки во тие години веке не ти се интересни врските само за да имаш со кого на пијачка да искочиш , со кого на одмор да отидеш, кој порака да ти прати или да ти се јави. Во тие години бараш некој со кого сериозна иднина ке градиш , иднина која ке трае . А иднината не се доверува на секого и на првиот кој ке улета. Станува збор за твојот живот и животот на твоите потомци. Ако порано ми биле интересни пијанките со дечкото сега 2 пати ке размислам дали сакам со пијаница да бидам, ако порано ми било интересно да не се прибирам по цели денови дома и да шетам со него натака- навака сеа 2 пати ке размислам дали сакам да бидам со некој кој не се прибира дома и едина амбиција му е после работа у кафана да заглави.

    На крај-краева, врските се распагаат. Можеш да бидеш со некого 10 години и таа врска да не води кон брак па во 30тите години да ја раскинеш и да останеш сам. И треба муда за таков потег ! Ретки се оние кои имаат храброст да излезат од долга врска на тие години и одново да се борат со денешницата. Има и такви на кои срцето им е скршено и треба да се залечи. Некој го лекува после 2 недели со првиот кој ке улета некој му требаат години за да си дојде на себе. На крајот од денот сите сме под различна ѕвезда родени. Некој има среќа вистинскиот да го запознае уште во градинка , некој 30-50 години.

    И да, во ред е да си сингл не само на 30 години. Во ред е и на 40 и на 50 и на 60 се додека знаеш дека тоа е твој избор, се додека се осекаш убаво во сопствена кожа, се додека не те фрустрира самотијата , се додека не влијае тоа на твојата среќа и на твојата личност.

    Single and fabulous exclamation point
    IMG_20160417_184451.jpg
     
    На auslader, Trnche, SAMIRA и 24 други им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Се превртев од смеење:rofl::rofl:

    [​IMG]
     
    На kim.k, Trnche, julie77 и 20 други им се допаѓа ова.
  4. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Коали мрзи :o
     
  5. N1kol

    N1kol Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    @Jean-Baptiste и @zhap4e ги слушам и Doors и David Bowie ама за Pink Floyd ме изненадивте, мислев дека нема многу женски што ги слушаат (y). Само не сум сигурна која нивна песна би ја одбрале за темава? Можеби Hey you :D
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    @N1kol
    , јас пак мислев дека поголем дел од нас - „андерграунд момите“, растевме со овој тип на музика. Плус многу други. :DЈа свиѓам твојата, инаку.
    Shine on you crazy diamond.. отсекогаш била мојата.
    ...Come on you raver, you seer of visions, come on you painter, you piper, you prisoner, and shine!:music: ]:) :D

    Во поинакви... mushy моменти (пошто ги имам/е/, нели:)): we're just two lost souls swimming in a fish boll year after year (Wish you were here).

    Пред некоја година,:D ех колега со кого, многу кратко работевме заедно и кој, сé што знаеше за мене беше ..песните што ги постирам на фејсбук:rofl: ме покани на кафе и, избра да седнеме во... не е битно кој од кафичите на Кеј и ми рече дека, многу се мислел каде да ме однесе, па решил таму прибидејќи, јас, како андерграунд мома, веројатно не пијам кафе на такви локации,па,ова ќе ми е освежување мало.:D
    Еден од многуте состаноци заради кои си потврдуваш дека... нема ништо подобро од тоа да си сингл.(facepalm)
    Од тогаш се зезам со тоа: „андерграунд мома“
    Патем, да ве поздравам со Ширли.:)
     
    Последна измена: 18 април 2016
    На ForeverYoung, Trnche, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Хехееее, андерграунд бе :l:
    Па ако сте од Скопје гарант сме киснеле на исти места.
     
    На Jean-Baptiste, Nausicaa, Deemy и 2 други им се допаѓа ова.
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Да, Лоли:$
     
    На Abrakadabra и LollySky им се допаѓа ова.
  9. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    A јас да ве поздравам со

     
    На Pamela Daisy, LollySky и zhap4e им се допаѓа ова.
  10. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Да дојдеш ти на протест пред влада да видиш какви згодни убави девојки има , сами или со другарка си седат со пивото во рака и чекаат некој протестант агресивно да им се придружи :D.

    И за Жапче сум нашол еден стопан, да го грабнеш и да бегаш.
     
    На BoneMachine, galapce, Deemy и 2 други им се допаѓа ова.
  11. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Ние барем знаевме и сеуште знаеме што е вистинска музика, имавме најубави искачања и дружења. Јас најискрено ги жалам денес тинејџериве, па и адолесцентите, кога гледам каква музика слушаат и кои им се идоли во животот. И каков им е животот воопшто...
     
    На julie77, Emy867, Abrakadabra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ако е од Левите и плус андерграунд:D давај Јипи.:rofl:

    Дефинитивно Лоли, мислам дека тој период на 90те кој ние го фативме беше пре-пре-предобар.:) Мислам дека сите можни правци ги испробав од бој бендови...до рап и хип-хоп,па панк,метал,рок..џез и блуз во денешно време итн.
     
    На Nausicaa, SuperGirl24, Yipman2 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.442
    Пол:
    Женски
    Ве читам и ми се приодува на состанок :P
     
    На julie77, danichap, Deemy и 2 други им се допаѓа ова.
  14. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Те зимам Божо. Да присоберам сила од последната тура Марсовци (facepalm):D и одиме.. никогаш не се знае..ќе ти се најде. Крај краева, јас генерално другарства склопувам - кога не ја бива работата. :| Фин човек.
     
    На danichap, LollySky, Deemy и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Одете на протест, исто ко на корзо му дојде :rofl: Ем корисно, ем нешто ќе бендисате :makeup:
     
    На Doozy, Emy867, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Збор на П кој сакам да го читам е Потенцијален...
    П како ПРОТЕСТ
    П како ПОЛИТИКА и слично
    zabrana.jpg
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
     
    На SuperGirl24, zhap4e и Ordinary им се допаѓа ова.
  18. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    @zhap4e вброј ме и мене во андерграунд момите. :) од браво, круг, СФ, сепариња во парк на времето итн... :) мене од Pink Floyd „мои се“ Echoes и High hopes. Shine on такоѓе :)
    Инаку, денес се сретнав со една пријателка случајно, се немавме подолго време видено. Се шеташе со сестра и' и со бебенце, очигледно станала мајка во меѓувреме. Јас така socially awkward ко што сум, а особено кога бебе има во ситуација, и честитам ова-она и она и сестра и' одма со онаков сожалувачки тон „ајде, па и ти да си дочекаш, не се секирај на секој времето ќе му дојде, има време, па не си престарена“ блабла. Си велам кој рече дека сум престарела? :) Обично не одам со транспарент да кажувам на луѓе, ама дека 3 пат ми се случува сличново во последните две недели, а и не размислив многу многу во моментот и им велам „ама јас несакам да имам деца“. Леле како ме погледнаа, се здрвија, како да сум им убила некого. Им кажав дека тоа си е мој избор и дека тоа нема врска со моето поднесување деца, или сакање да си играм со туѓи и слично... и тука сестра и нешто рече во смисол „ќе се предомислиш еден ден“, ама си премолчев. Тоа мешање у туџа посла ме нервира некако. Ако сакаат small talk прашај ме што правам, што има ново... а не ми кажувај што „треба“ да правам според твои „стандарди“. И ете така одминува уште еден ден... :)
     
    На Emy867, SuperGirl2010, Deemy и 5 други им се допаѓа ова.
  19. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    ^^ Познато ми е. Денеска пред еден состанок, секретарка на х личност ме прашува: како да Ве најавам? Г-ѓа или г-ца? Велам, г-ца. И, имаше awkward и чудило момент женичката.:)
    Чиниш, битен е мојот брачен статус за состанокот и тоа што ќе се дискутира. Или за било што,воопшто.
    Има такви некои периоди кога налетувам на повеќе загрижени г-ѓи. Оно, ако не се тие, како инаку ќе ми текне дека треба,не..морам да имам сопруг и деца.:)
     
    На SAMIRA, ell, Bridget и 4 други им се допаѓа ова.
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    [QUOTE="rose60, post: 2757929, member: 103452" imav i drugarka sto na deckoto mu imase staveno od menstruacijata vo crveno vino za da ja sakal,[/QUOTE]

    Ја улетувам само да ви го кажам лекот , што треба да сторите за да го смените својот љубовен статус.
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На Trnche, zhap4e и Winter Lady им се допаѓа ова.