1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Тргни од тоа дека сестрите и докторките на неонаталогија може да имаат добиено или имале односи, па дошле на работа и ти го прегледувале и чувале бебето. Дали сите бебиња се со осип? Не.
     
    На candy.cane, marchi-cool, Lianna Anna и 11 други им се допаѓа ова.
  2. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Живи глупости, и додека медицината и науката одат напред, ние сеуште заостануваме со бабините девитини и правење нешто без логика.
    Уживај си во бременоста и после породувањето, со бебето..не си ја тупи главата со глупости.
    Порано луѓето се биле неедуцирани и се верувале во работи, кои во денешно време имат научно и медицинско објаснување.
    Седењето дома 40 дена е глупости, на тоа дете исто му треба чист и свеж воздух, макар 10-15 минути, само нема да го мешаш во гужви. Гости не е добро да доаѓаат поради тоа што бебето е нежно и има послаб имунитет од нас возрасните.
    Нема причина вечерно време да не излегуваш, од тоа сигурно нема да останеш без млеко. Добивањето на млеко зависи од хормоните, а ти можеш да помогнеш на тој начин што здраво ќе се хранеш и ќе избегнуваш стресови.
    Големи се шансите детето секако да ти има брунчиња, без разлика дали некој ти дошол претходно "нечист ". Детето на тој начин се чисти од твоите хормони и тоа е нормален процес. Потребно е време и како што се појавуваат, така и исчезнуваат.
     
    На Milobebence, Lianna Anna, sanja.burgundy и 6 други им се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ептен сте адетлии, од секогаш сум се прашувала што ве тера да верувате во вакви работи или навистина е толку силна околината што може да ве набеди овие глупости да ги земете здраво за готово.
    Тргни од мали и големи молитви чисто да ги дофинансираш криминалците во мантии па и во три куќи да шпарташ, се до 40 дена дома да седиш :rofl:

    Од адети за бебе 40 дена поштувам:

    - никакви гости додека не се освестам јас каде сум и зошто сум, никакви повојници мовојници и слични глупости
    - никакви вируси и контакт до бебето од никого
    - период на адаптација бебето на нас, ние на бебето
    - редовно секој ден на воздух
    - да најдам сила да бидам смирена и без стрес во првиот период
    - да најдам време да се наспијам оти веќе 2 месеци не спијам
    - една мала молитва бебе да не се погоди плачка и голема молитва да биде се во ред и да не паничам
    - да научам да ја држам, да ја дојам и да ја бањам
     
    На Bebac, marchi-cool, Milobebence и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas seuste nemam 40 dena od poroduvanjeto I osven deverot sestra mi I tetka mi drug nikoj nema dojdeno a I poarno ova e nezno I seuste osetlivo bebce na virusi dodusa Mene mi fali narod ama ke pomine I toa bebeto go iznesuvam nadvor samo za na bolnica koga treba da go noseme so mm posto e ladno
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A za odnosi jas so dusa cekam da mi sopre krvarenjeto I da imame odnosi so mm a I sestra mi ednas koga se porodi so prvoto dete I vikam ne doagam imam ciklus I taka se iznasmea ami mi vika tie na oddelenieto sto da nemat voopsto odnosi I menstruacija
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  6. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.125
    Допаѓања:
    18.366
    Пол:
    Женски
    А, докторските и сестрите на гинекологија рамазан ли држат, или добиено кога имаат не одат на работа? Ај малку логика и ќе ти текне да беше така сите бебиња нафрлани ќе беа. Пошто од толку жени сигурно некоја се сексала или добиено имала. Ич не се замарај со такви глупости. Кај бебе единствено не се оди ако си настинат или болен од нешто што би можело да се пренесе.
     
    На marchi-cool, Eni.r, @Verba и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Тие 40 дена се заради опоравување на мајката и на бебето, на матката како орган 40-60 дена и требаат да се врати во првобитна состојба, да се собере... Потоа ќе ги практикувам заради мене и бебето не заради тоа што кажале бабите, има логика да се одржат затоа што бејби е мизофоб, нема никаков имунитет.... Склоноста на инфекции е 100% па така што ќе се меткам по лекари јас со стаклено дете, ќе си седам дома (со излегување надвор кога е убаво да фати дете чист воздух) и никој да не ми доаѓа, и ич немам мака за тоа дали некој ќе ми се налути а и свекрва ми е разумна жена модерна и не сака меткање на еден куп други луѓе околу бебка... А за излегување надвор откако ќе се стемни , еве хипотетички, дете има висока температура и треба преглед од лекар после 20ч. што тогаш? Мораш да одиш на лекар, никому ништо. Нашето вц порано било надвор од куќата и мајка ми морала да оди во вц и ноќе, и ништо не ни се случило ;):):Dнема никаква логика ...
     
    На Milobebence, Meckicja, CatL4dy и 3 други им се допаѓа ова.
  8. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Мамички за голема молитва треба да се јавам и да закажам во храмот или нема потреба?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Нема потреба. Барем јас не сум закажувала.
     
    На @Verba му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    На две недели ја донесов кај мајка на гости и прв пат беше во контакт со друго дете кое ептен се израдува. А на воздух ја шеткав од 6 дена. Предходно не бев ни способна.
    На месец дена бевме во парк со друштво, сите со бебиња и деца. На два месеца бевме на Водно(после веќе ни го затворија за со кола).
    У меѓу време тие што сакаа дојдоа да ја видат.
    На 4 дена кога правеа мекици, дојде другарка, со секс предходната вечер и добиено дента, ми кажа по телефон, викам ај ма не тупи... си ми кажала битно како стојат работите. И толку. На бебе никогаш ништо не му било. Малите бебиња до 40 дена секако се исфрлаат зошто се чистат од хормони.
    И башка ова само кај нас го има.
    Да бев сама секој ден ќе имам гости, не сум научена да сум сама ич.
    У принцип, треба вие да одлучувате како ќе правите, а не старите да ви наредуваат.
     
    На Spidy, Meckicja, Chantal и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Јас исто на 7 дена ја извадив на прошетка....и тска секој ден по малце спрема временските прилики. Нит слушам некој нит ме разуведвит во нешто. Мое дете-моја одговорност и правила. Секој ден дома имав по некој на дружба и муабет. На месец кога имаше секоје сабајле одевме на плажа, па кј моите пошо блиску и поручек опет мама да се капит. Ич ама ич не им се замарам на луѓето шо ќе зборват. Еднаш проба свекрва ми да ми кажвит умој и на фин начин ја заќутив.
    Нит сум се мешала на други, нит да ми се мешет. Секој си знае за себе и дете како.
     
    На tincemajmunce и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.079
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Ние сме 20 дена и кај мене имаат дојдено најблиските, неможев да му речам не, ама не седеа многу и не беа настинати. Па сега незнам што да речам сами треба да знаат дека не треба да идат. :|
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    најубаво е после 40 дена а кумот кога треба да отиде кај бебушот после 40 дена е најубаво или како ќе се договориш со родителите?
     
  14. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски

    Кога ќе си се договориш тогаш
     
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ај да не ги нарекуваме 40 дена како бабски де туку еве едно два месеци не е пожелно многу многу гости мости такви чуда и ствари.. не од бабини деветини туку од медицински аспект на бебето и мајката. Искрено после пораѓај не знаеме ни самите на кој свет се наоѓаме не па гости да тераме, такви никакви распрталени ненаспиени што се вели додека се навикнуваме на бебе и слично не ќе ми текне да се лицкам пред гости да правам да месам за гости па и дете да ми мљацаат на 2 дена на пример.
    Самата состојба на мајката и бебето не е за гости и тоа е тоа фактот.

    Друга работа, мене свекрвата золвата мајка ми сите ми кажуваа да не сум излагала надвор кога ќе се стемнело, јас излагав обавезно на воздух да ме фати, или едно кафе да се напијам едно 5 минути оти првата недела два имав хормоби у вис, ми се лошеше и ме фаќаше саклет жешко ми беше од хормоните се потев ко луда па чат пат излагав надвор да се опуштам некоја минута.
    Еве ме жива здрава фала богу.

    Не знам, во мк старите се страшна работа, толку многу одмагаат со овие филозофии тоа чудо. Ете јас на доев и сега рајко и петко од доле ќе ми кажат "ете излегуваше надвор после заоѓајот и немаш млеко" а уствари тоа е најголемата глупост и циркуст и неукост што ја имам слушнато во животот. Ама како ќе и докажеш?
    Кога се задоени они така, 60.70 години од мали се задоени на глупости и сега јас ќе и објаснувам, аха.
    Што велат теле се учи крава не.

    И така.

    Дојдов да кажам по 100 пати оти вака ве читам дека ми се смешни овие работи и крајно безобразно неуки и глупи.

    И утре пак да родам сама ќе си го чувам колку год да е тешко и ќе си терам сама без никого да доаѓа да ми врши притисок во тие така тешки моменти. Не сакам со никој да ги делам, мразам некој да ми кажува глупости врз глава. Да ми руши мир.
     
    На lackygirl, Sandrin4, hello-kitty.90 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    А шо е мала молитва, што е голема молитва? :wasntme:
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат овде прочитав за тоа, мала за 3 недели се земало вода од црквата, некој од домашните одел во црквата... А голема оди мајката заедно со бебето и таткото... На големата за прв пат се внесува бебето во црквата и мајката не треба да има крварење... Така ми кажале...
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ич не прашувај да не се исколеме на религиска база :)
    Глупост што може да е друго.
     
    На Kitten и Ygritte им се допаѓа ова.
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ни јас појма немам што е мала што голема молитва.
    Јес да си ја почитувам религијата ама поим немам од ова плус не сум ни правела.
    Го слушам само вака од вас.

    И сметам дека верувањето и почитувањето на варата наша е едно а сосема друго се поповите и нивните суми за венчавки.. крштевки..
    Верата не се почитува со пари туку со душа.
     
    На Ygritte и NarCis@ им се допаѓа ова.
  20. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    А што е со криењето на лицето на бебето на слики до 40 дена ? Да не го урочат, а после 40те дена може? :D
     
    На GirlLove, Kitten, Ygritte и 1 друга личност им се допаѓа ова.