1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.167
    Допаѓања:
    105.728
    Пол:
    Женски
    Мала молитва е молитва за родилката, по породувањето оди некој од фамилијата во црква и попот отпева вода која родилката ќе ја пие и се попрскува ..
    Голема молитва е молитва исто за родилката и се прави на 40 ден од породот, до тогаш таа се смета за леунка, тогаш таа и бебето одат во црква и попот кажува молитва која се однесува на неа, бебето не е крстено и не смее да влегува во црквата внатре, само во влезот каде се палат свеќи. Со поаѓањето во црква на овој ден најчесто е првото излегување од дома на мајката и на бебето. После оваа молитва може да се крсти бебето, некои си практикуваат крштевање одма во истиот ден.
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    јас па знам со водата од малата молитва се тура во кадичката додека се бања бебето ама јас само на голема молитва бев ни м од мала. Па никому ништо
     
  3. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Јас мала молитва немав. А голема да и внатре слободно влегов пред олтар со бебе в раце да ги бацам иконите. И тоа попот сам ми кажа да влезам внатре.
     
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.167
    Допаѓања:
    105.728
    Пол:
    Женски
    За ова и мене ми велеа и туривав и јас ама по правило не е таа вода за бебето, бар така ми кажал отецот.

    Јас од свое искуство кажувам и од сознанија кои ги имам од разговор со отец :)
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Za golema molitva mora li I bebeto da go noseme so nas ili ne posto ne planirame na 7 Jan da go krsteme a togas se tocno 40 dena tuku na 13 Jan a za golema molitva moralo. na 40 dena da odam za golemata molitva
     
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.167
    Допаѓања:
    105.728
    Пол:
    Женски
    Јави се прашај го отецот околу ова тој најдобро ќе те упати :)
     
  7. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Не мора на 40 дена да одиш на голема молитва. Малиов 9.5 месеца уште не сме отишле, првин мало што беше, па лето фати и поп у Ѓорче му рекол на мм да не малтретираме дете може за крштевката и голема молитва и крштевка одеднаш.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    562
    Па сега види, мора.

    Ако си верник.

    Ако не си, прави како мислиш дека е исправно ама не кажувај им на луѓето тука дека не морало. Страшно.


    „Точно на четриессетиот ден од раѓањето, мајката ја донесува рожбата во храмот да ја претстави пред Господа. Во молитвата, свештеникот се моли да се очисти мајката телесно и духовно и повторно да може да пристапи кон светото причестување. Овој пример ни го оставила уште Мајката Божја, донесувајќи го Спасителот наш, Господ Исус Христос на четриесеттиот ден во храмот кај праведниот Симеон Богопримец, и воедно е востановен празникот Сретение Господово.“

    Свештеникот го благословува детето и вели:

    Да се помолиме на Господ.

    Господи, помилуј.

    Господе Исусе Христе Боже наш кој во четриесеттиот ден како Младенец си бил донесен во старозаветниот храм од Марија, Твојата света мајка која не искусила брак, и си бил носен во прегратките на праведниот Симеон, сам Ти Владико сесилен, благослови го ова детенце.

    +++
     
    Последна измена: 4 јануари 2019
    На Bebac, korisnichka, sofi2107 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Ако го читаш редовно форумов ќе прочиташ членката како се бореше лавовски за нејзиното бебе да преживее по клиникиве, а не да се думат дали на 40 дена да оди да молкнит бебе по цркви.
    Мене поп ми има кажано дека после 40 дена може кога сака мајка да дојди со бебе на молитва, никако само пред тие 40 дена.
     
    На Chantal, DuchessAnn, TeddyGrey и 2 други им се допаѓа ова.
  10. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    562
    Не, не го читам редовно форумов ниту мислењата на конкретната членка.
    Мојот одговор не се однесува на нејзиниот приватен живот туку на она што е правилно да се направи во однос на големата молитва.
    Коментарот ти е излишен.

    И, да де, на четириесеттиот ден се чита молитвата, симболиката ти е погоре објаснета.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.283
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Не мора. Мора само да се умре.
     
    На candy.cane, Dalia93, DuchessAnn и 4 други им се допаѓа ова.
  12. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Епа сеа попот грешка е значи. Тој така му кажал на мм.
    Не мора одма "ако си верник" и сл, и твоите коментари се излишни.
    Инаку моето дете беше 47 дена во болница, да не требаше од инкубатор да го вадам да го носам на молитва? Свашта.
    Поздрав.
     
    Последна измена: 5 јануари 2019
    На dunika, Chantal, Dalia93 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    562
    Ти разбираш дека јас ти посочувам како е правилно да се направи во православната црква или не разбираш?
    Мојот коментар се однесува на тоа како е правилно да се направи а НЕ што да се прави со бебе што било 47 дена во болница. Штета е да го мешаш бебето за да се оправдаш за погрешните совети што ги даваш.
    Зашто на некој заради тие прочитани молитви и раните крштевки им зависи животот а ти можеш да ги одвратиш од тоа!

    Немој да ги советуваш луѓе што да(не) прават според твојот индивидуален случај, зашто им даваш погрешни насоки.
     
    На korisnichka и Meckicja им се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.362
    Пол:
    Женски
    Џабе се придржуваш строго до правила, кога во себе не содржиш ни трунка емпатија.
     
    На candy.cane, Chantal, Ruth и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Kaко тоа од молитва им зависи животот?:|
     
    На SV1911, Dalia93, Sandrin4 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    562
    Човек (и бебе може) да се крсти од секој којшто е веќе христијанин (не само од свештенослужител), во случаи кога станува збор за животозагрозувачка состојба.
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Ти не разбираш.
    Јас не го мешам бебето, само како пример посочив дека има разни случаи и не советувам мое од ракав, нит се правдам, само пренесов информација поп што ни кажал откако сме го прашале, не го измислив јас тоа. Иди најди го и со него дебатирајте дека погрешно ги учи луѓето.
    А тука од еден коментар и информација што сум пренела се преувеличува работата. Свашта.

    Верата и обичаите се пренесуваат со љубов, разбирање и емпатија.
    Јас сум растена со мајка католик и сеуште ги учам нашите православни обичаи.
     
    Последна измена: 5 јануари 2019
    На korisnichka и agios им се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Пак не сфаќам како молитвата буквално ќе му спаси живот на некој ама ајде.
     
    На candy.cane, SV1911, Chantal и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Veruvaj mi golema e silata na iskrenata molitva a za drugoto jas vo pon polnam 40 dena odkako sum porodena I togas ke odam na crkva I ke prasam se sto Kako
     
    На marchi-cool и agios им се допаѓа ова.
  20. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Околу големата молитва има тарифа како за крштевање, свадба, погреб или се остава пари колку сакаш?