1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас многу сакам да го изнесеме бебето на прошетка барем на пола саат воздух да го фати но сопругот не дава инаку јас излегувам и навечер и преку ден
     
  2. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Ионака го извадивме бебуш надвор ко требаше да оди на контрола,па така и го носам кај моите. Не верувам во бабини деветини. Ако е така би се поштувало се со ред (да не работи мајката додека е леонка-додека не наврши 40 дена).Значи прво за бебето е поздраво да е на чист воздух па после се останато.
     
    На Emotional123 и zalosna им се допаѓа ова.
  3. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Како се осеќа мајката така, јас првата недела и не бев нешто расположена за народ и гужви, вклучувајќи ги и најблиските, сакав да си се навикнеме на раат со бебе, да си стекнеме темпо, па после од 10тиод ден почнавме и да шеткаме.
     
  4. Happy.Mama

    Happy.Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    120
    Ние за прв пат го извадивме кога наполни 10 дена :) Ама овде еден чист воздух што е, само автомобили, фабрики, глупости.. Го изнесовме надвор колку да го фати сонце, да не е само дома во темница. Инаку за прв пат синоќа шетнавме до град еден час.
    Кој жив човек би останал 40 дена само во затворено дома да седи :^) Како што кажа Батерфлај, и онака на контрола одиме, па ако може на доктор зошто да не може и на прошетка :)
     
  5. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    а го одржувате правилото тие 40 дена да немате односи ? :D
     
  6. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    :D :D :D :D

    Зарем можеш да имаш секс тогаш?
    Не, не. Не заради адет, докторите препорачуваат да се чека најмалку 6 недели.
    Иначе ние со малата бевме еднаш надвор на 3мин :) малце да ја фати сонце затоа што беше малце жолта
     
  7. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Јас си го одржав до прва контрола на гинеколог дека многу бев сечена и некаде на 45 ден бев на гинеколог ми ја виде раната и он се зачуди што ми направиле :D , рече дека добро зараснува, и само рече може зетко да работи :D
     
  8. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    798
    мене никако не ми оди во глава со тие бабини деветини. до 40 дена ова,па она, па да не се перат алишта на бебето во машина, па надвор да не се изнесува... 21 век сме мислам. тоа само кај нас важи. на запад ништо такво па бебињата си раснат нормално како тука кај нас. како може тоа да важи за кај нас, а ваму на запад ништо од тоа и пак се е нормално :) тие бебиња таму помалце здрави се, немаат правилен развој или што дека не ги пазат од УРОЦИ :) и од што ти не, до 40 дена? :))))
    јас здравје кога ќе имаме мало, не би се придржувала многу за тие адети зашто според мене немаат смисла.
     
    На Eli23 и zalosna им се допаѓа ова.
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    не верувам во никакви адети :) јас черками и синми ги пораснав без никакви адетети :D тие адети постојат само во балканот....како и да е кој како си сака :) ....
     
    На Ellyy и curious-doll им се допаѓа ова.
  10. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    ние имавме порано, околу 30 ден... ама тоа беше зошто и јас сакав и се чуствував спремна :D тоа повеќе зависи од личноста, како и се останато во врска со оваа тема :lol:
     
  11. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    ПА И ЈА СУМ СПРЕМНА БЕ :lol:
     
  12. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Кога си во болница значи сите влегуваат го гледаат бебето,кога го носите на вакцини исто го вадите од дома го гледаат.....јас мислам дека тие 40 дена се само додека бебето да го набие имунитетот,да се навикне на новата средина треба да се пази од болести и друго а дека ке го урочат да не го гледа никој мислам дека тоа нема никаква врска.....
     
    На Ellyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Ние вчера наполнивме 40 дена и конечно да излеземе надвор да прошетаме со количката
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Jas ne se drzam do ova pravilo...duri za mekicite si se simnav dolu (da maliot ostana gore) a ja slegov na kratko da se gidam so lugeto.
    Za bozik planiram da odam kaj moite. Epten ne e vozduhov pogoden inaku i nadvor ke go iznesev po 5min maliot.
    Isto taka i nekolki rodnini go imaat videno.
     
    На captivating му/ѝ се допаѓа ова.
  15. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    jas bi sakala prvite 40 dena, bebceto da mi bide spokojno, da se navikneme eden na drug, i da mu sozree imuniot sistem.
    ama toa ne e vozmozno, posto maz mi ima mn rodnini koi se bez oset, i razno razni prijateli na svekrvata i svekorot, koi ke mi ja ispolnat kukava od sam start.
    sum zborela mnogu pati deka sakam mir tie prvi nedeli, ama svekrva mi nesaka da se zameri so rodninite i, i taka site luge se spremaat da mi go zamaraat bebeto..
    maz mi vika, da ne se zamaram, deka ke gi brka, ama kojznae...

    mn nervozna trudnica sum, i nemozam da svatam koi se tie tetki, strini koi idat kaj bebe prvata nedela..
    osven negpvite i moite nikoj nekam da vidam, a najmalku dosadni zeni koi ke me zamaraat so gluposti.
     
    На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
  16. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    сум го прошла тоа сестро бадијала ти е,јас не сакав да доаѓаат па ме направија лудаа,дека сум го чувала детето во соба бла бла,може да ги спречиш само со електрична оградааа :D
     
    На SelinaKyle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Кај нас се почитува тоа,и од моја страна и од кај мм
    Првите 40 дена дојде мајка ми ,сестра ми ,сестрата на мм и толку
     
  18. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Хахахахахахахха електрична ограда бе хахаха ме изнасмеа.
    Патем...и јас би сакала мир првите недели.Луѓето треба да бидат малку свесни,ова време има многу грипови и настинки,нема да го изложувам бебето на опасност од нив.Не сум против нека дојдат бабите и дедовците,ама да ми доаѓаат женштурија НЕ ФАЛА :shake:
     
  19. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    I mene me iznasmea toa so ogradata..ima luge bez oset,sto da pravime..resiv,ne se zamaram,neka stigne bebceto,pa posle ke mu ja mislam...
    ke go celicam so babi raznorazni od prv den...
     
  20. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Твојата сверкрва и останатата "тајфа од тетки и стринки", пушти ги на 5 минути кај мене на воспитна, ако сакаш раат да си видиш со бебето :hai: За луѓето без осет јас имам посебна метода, игнорирај се до крај, и за секое нешто што мислиш дека не чини, со строг тон да го образложуваш, без карање и одма заврти грб и врата затворај. Немој да имаш никакви обзири за безобзирни луѓе. Мене дома сеуште ми нема дојдено ниту еден човек, којшто јас не сакам да ми дојде или пак не го познавам, а моето бебенце ќе полни 1 годинка наскоро. Никакви мекици, никакви глупости не дозволив да се прават и само ако ми стапне некој на прсте, р'жам и дојди па истрпи ме, ама така мора човек да се постави, ако сака да му биде раат, зошто поинаку небидува. Јас одбрав мене и на бебето да ни е спокојно и весело, а за другите воопшто не се замарам, па да ти кажам најискрено, одлично се чувствувам. :D
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.